Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Franc: Máme tu tři armádní sklady munice. Kolik toho v nich je, vůbec netušíme! Nevíme, co dělat, když se něco stane

18.12.2014
Hejtman Franc: Máme tu tři armádní sklady munice. Kolik toho v nich je, vůbec netušíme! Nevíme, co dělat, když se něco stane

Foto: Stránky politika

Popisek: Hejtman Franc je situací znepokojen.

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) informoval, že na území kraje jsou tři armádní sklady munice, které jsou pod přísnou kontrolou, ale kraj o nich nemá podrobnější zprávy. Například neví, kolik munice je v nich uskladněno. Podle France také není jasné, jak má kraj postupovat v případě nějaké nehody

Na území Královéhradeckého kraje se nachází tři z osmi skladů munice a výbušnin Centra zabezpečení munice, které je zásobovacím a skladovým zařízením Armády České republiky určeným k nepřetržitému zabezpečení útvarů a zařízení municí, řízenými střelami, výbušninami a pyrotechnickými prostředky. V Týništi nad Orlicí je uskladněna dělostřelecká a pěchotní munice, v Čermné nad Orlicí ženijní munice a v Novém Plese se shromažďuje dělostřelecká a protiletadlová munice. Všechny tyto objekty jsou zevnitř střeženy vojenskou policií.

„Sklady jsou pod vojenským režimem a ani policie, ani hasiči, ani kraj nemají pravomoc pro kontrolu či zásah v případě nějakých nehod. Situace ve Vrběticích je velice nešťastná, a nikdo by si nepřál, aby se někde opakovala." zdůraznil Franc, který je současně senátorem a o problému chce jednat na schůzi senátního výboru pro obranu a bezpečnost. „V rámci výboru chci znát odpovědi od ministerstva obrany a vnitra na to, jak postupovat v okamžiku, kdy se v těchto zařízeních stane nějaká nehoda," řekl Franc.

Máme svázané ruce, jde-li o krizový plán

Podle France kraj případné budování skladů munice nepovoluje a ani firmám neuděluje licence pro skladování a držení munice. „Proto ani nemáme možnost zapracovat potenciální rizika do krizového plánu kraje. Kraj by neměl být v těchto případech stranou," dodal Franc. Podle kraje je v Týništi nad Orlicí uskladněná dělostřelecká a pěchotní munice, v Černé nad Orlicí ženijní munice a v Novém Plese dělostřelecká a protiletadlová munice. „O zabezpečení skladů jsem jednal s krajským velitelstvím armády i s policií, z obou stran jsem byl ujištěný, že nebezpečí nehrozí," řekl Franc.

Ve vrbětickém areálu explodovaly dvě budovy s municí a dosud zcela neustaly náhodné detonace, což pyrotechnikům brání v tom, aby ze skladů, jež mají v nájmu soukromé firmy, začali odvážet munici do skladu v Květné. Z okolí Vrbětic byly v minulých dnech a týdnech přechodně, ale opakovaně evakuovány stovky obyvatel přilehlých vesnic. Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, téměř 14 kilometrů dlouhý okruh, rizikový prostor hlídá armáda. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Armáda mimo jiné zprovoznila zakonzervovaný muniční sklad v Květné na Svitavsku, kam by měla být převezena část munice z vybuchlého skladu u Vrbětic na Zlínsku. V úterý ho navštíví ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V Květné byl muniční sklad desítky let, zrušen byl teprve loni. Poté, co ve Vrběticích explodovaly desítky tun munice, má nyní část obyvatel Květné a okolních obcí ze znovuobnovení provozu obavy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš