Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman Franc: Máme tu tři armádní sklady munice. Kolik toho v nich je, vůbec netušíme! Nevíme, co dělat, když se něco stane

18.12.2014
Hejtman Franc: Máme tu tři armádní sklady munice. Kolik toho v nich je, vůbec netušíme! Nevíme, co dělat, když se něco stane

Autor: Stránky politika

Popisek: Hejtman Franc je situací znepokojen.

Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) informoval, že na území kraje jsou tři armádní sklady munice, které jsou pod přísnou kontrolou, ale kraj o nich nemá podrobnější zprávy. Například neví, kolik munice je v nich uskladněno. Podle France také není jasné, jak má kraj postupovat v případě nějaké nehody

Na území Královéhradeckého kraje se nachází tři z osmi skladů munice a výbušnin Centra zabezpečení munice, které je zásobovacím a skladovým zařízením Armády České republiky určeným k nepřetržitému zabezpečení útvarů a zařízení municí, řízenými střelami, výbušninami a pyrotechnickými prostředky. V Týništi nad Orlicí je uskladněna dělostřelecká a pěchotní munice, v Čermné nad Orlicí ženijní munice a v Novém Plese se shromažďuje dělostřelecká a protiletadlová munice. Všechny tyto objekty jsou zevnitř střeženy vojenskou policií.

„Sklady jsou pod vojenským režimem a ani policie, ani hasiči, ani kraj nemají pravomoc pro kontrolu či zásah v případě nějakých nehod. Situace ve Vrběticích je velice nešťastná, a nikdo by si nepřál, aby se někde opakovala." zdůraznil Franc, který je současně senátorem a o problému chce jednat na schůzi senátního výboru pro obranu a bezpečnost. „V rámci výboru chci znát odpovědi od ministerstva obrany a vnitra na to, jak postupovat v okamžiku, kdy se v těchto zařízeních stane nějaká nehoda," řekl Franc.

Máme svázané ruce, jde-li o krizový plán

Podle France kraj případné budování skladů munice nepovoluje a ani firmám neuděluje licence pro skladování a držení munice. „Proto ani nemáme možnost zapracovat potenciální rizika do krizového plánu kraje. Kraj by neměl být v těchto případech stranou," dodal Franc. Podle kraje je v Týništi nad Orlicí uskladněná dělostřelecká a pěchotní munice, v Černé nad Orlicí ženijní munice a v Novém Plese dělostřelecká a protiletadlová munice. „O zabezpečení skladů jsem jednal s krajským velitelstvím armády i s policií, z obou stran jsem byl ujištěný, že nebezpečí nehrozí," řekl Franc.

Ve vrbětickém areálu explodovaly dvě budovy s municí a dosud zcela neustaly náhodné detonace, což pyrotechnikům brání v tom, aby ze skladů, jež mají v nájmu soukromé firmy, začali odvážet munici do skladu v Květné. Z okolí Vrbětic byly v minulých dnech a týdnech přechodně, ale opakovaně evakuovány stovky obyvatel přilehlých vesnic. Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, téměř 14 kilometrů dlouhý okruh, rizikový prostor hlídá armáda. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Armáda mimo jiné zprovoznila zakonzervovaný muniční sklad v Květné na Svitavsku, kam by měla být převezena část munice z vybuchlého skladu u Vrbětic na Zlínsku. V úterý ho navštíví ministr obrany Martin Stropnický (ANO). V Květné byl muniční sklad desítky let, zrušen byl teprve loni. Poté, co ve Vrběticích explodovaly desítky tun munice, má nyní část obyvatel Květné a okolních obcí ze znovuobnovení provozu obavy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace