Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kam za sportem a kulturou o velikonočním víkendu?

29.03.2013
Kam za sportem a kulturou o velikonočním víkendu?

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Velikonoční kraslice, ilustrační foto

V souvislosti s nadcházejícím velikonočním víkendem nabízí východní Čechy plejádu společenských, kulturních a sportovních akcí.

Před námi je poslední březnový víkend a s ním jediný pohyblivý svátek v roce, Velikonoce. Největší křesťanský svátek a zároveň svátek jara, který si oblíbila většina lidí bez ohledu na to, zda jsou, či nejsou věřící. Pro obyvatele východních Čech je v souvislosti se svátečním víkendem přichystáno mnoho atrakcí a kulturních akcí, kterými si mohou Velikonoce zpříjemnit.

Nasát velikonoční atmosféru mohou návštěvníci Šrámkova statku v Pileticích, kde na ně čeká od soboty do pondělí přehlídka velikonočních zvyků. Ti odvážnější si budou moci sami vyzkoušet zdobení kraslic drátkováním, voskem, či slámou.

V Potštejně se těší na rodiny s dětmi

Speciální program mají v souvislosti s Velikonocemi také na zámku v Potštejně, který se v sobotu od třinácti hodin otevře nejen pro běžné návštěvníky, ale především pro rodiny s dětmi. „Připravujeme pestrý program pro děti všech věkových kategorií a podle reakcí z minulých let soudím, že si sváteční odpoledne velmi užijí. Letos k nám opět přijde několik velikonočních maskotů, kteří provedou děti soutěžním odpolednem. Malým i velkým návštěvníkům nabídneme nejen týmové soutěžní disciplíny, kůzlátka pobíhající na zámeckém nádvoří, ale také poutavé povídání o původu Velikonoc a velikonočních zvycích. Velikonoční kraslice, svíčky, jarní kytičky a jiné zboží si budou moci naši hosté nakoupit na řemeslných trzích. Rovněž uvidí, jak prodávané předměty vznikají. Budou moci též ochutnat pravé jidáše, které zvýrazní velikonoční náladu,“ uvedla novinářům kastelánka Kateřina Skalická.

Pod názvem Velikonoce na zámku je pro návštěvníky Hrádku u Nechanic přichystána přehlídka tradičních velikonočních zvyků. Jelikož byl zdejší zámek pouze letním sídlem rodu Harrachů, nabídne zámecká kuchyň všem hostům teplý punč, kávu nebo čaj. Přesto návštěvníkům doporučujeme, aby nezapomněli na šály a bundy.

Rocková hudba rozezní České Meziříčí

Pro ty, jež spíš než velikonoční zvyky upřednostňují hudební koncerty, je nachystán rockový koncert v sokolovně v Českém Meziříčí. V neděli od osmnácti hodin vystoupí skupiny Škwor, Komunál, Morčata na útěku a 4Watty. O dopravu fanoušků tvrdé muziky se postarají svozové autobusy z Náchoda, Jaroměře, Hradce Králové a dalších míst.

Na sobotu je naplánováno zahájení turistické sezóny  Josefovské pevnosti akcí Otevírání pevnosti Josefov. Od jedenácti hodin dopoledne začíná program v Prvním vojenskohistorickém muzeu M. Frosta, během kterého projdou městem historické jednotky, aby na závěr uspořádaly bitevní vřavu na louce za Dolíkem.

Loupežník Lotrando provede děti benediktinským klášterem v Broumově

Na děti z Broumova čeká o velikonočním víkendu loupežník Lotrando, který je i s rodiči provede úchvatnými prostory benediktinského kláštera. Při té příležitosti jim bude vyprávět mnoho zajímavostí o Velikonocích a zvycích, které se k tomuto svátku vztahují. Všichni návštěvníci dostanou od Lotranda na rozloučenou malý dárek.

Jičín očekává nápor turistů

Kdo chce o Velikonocích nejen slavit a hodovat, ale i sportovat, může se zúčastnit 47. ročníku Pochodu Českým rájem, který pořádá Klub českých turistů ve spolupráci s městem Jičín. Start je naplánován na sobotu mezi šestou a desátou hodinou na Valdštejnově náměstí v Jičíně a na účastníky pochodu čekají trasy od patnácti do padesáti kilometrů. Pro děti jsou přichystány tratě Rumcajse, Manky a Cipíska, které měří od tří do osmi kilometrů.

Kamil Kubáň