Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odpor k církvi leckde přetrvává, posteskl si Duka. Kardinál by rád obracel na víru i komunisty. Jenže šéf KSČM má jasno

08.08.2014
Odpor k církvi leckde přetrvává, posteskl si Duka. Kardinál by rád obracel na víru i komunisty. Jenže šéf KSČM má jasno

Foto: Hans Štembera

Popisek: Kardinál Dominik Duka

Kardinálu Dominiku Dukovi se nelíbí, že v některých částech české společnosti přetrvává ideový odpor k církvi. Poslal proto vzkaz všem lidem. V souladu s biblickými slovy prý církev přivítá každého člověka, který se obrátí na víru. Komunisty nevyjímaje. Platí ostatně, že i dnes jsou mezi komunisty věřící lidé. Šéf KSČM Vojtěch Filip má však ve vztahu k církvi jasno. Kvůli zákonu o vyrovnání mezi státem a církvemi.

Kardinál Dominik Duka se na blogu Aktuálně.cz ohradil proti výtkám, že by snad vítal úbytek členů KSČM v důsledku jejich vymírání. Ve shodě s Biblí prý rád přivítá obrácení každého člověka k víře, členy této strany nevyjímaje. Cítí ale také potřebu hájit věřící občany.

Ke křesťanské víře se v Česku nehlásí tolik lidí jako dříve. Zatímco v dobách rakouské monarchie se ke katolické víře hlásilo dokonce deset milionů lidí, zatímco při zatím posledním sčítání obyvatel se ke katolické víře přihlásilo asi 1,1 milionu lidí. Kardinál Duka uznává, že nepochybně jde o nemalý úbytek věřících. Připomíná však, že někdejší monarchie byla zcela jiným státním útvarem s jiným národnostním složením. Po vzniku Československa se lidé přihlašovali např. k husitské církvi. Další úbytek katolíci zaznamenali po roce 1945 v době odsunu Němců. Dvě třetiny odsunutých občanů byly podle Duky věřících.

A „dílo zkázy“ v této věci dokonalo čtyřicet let komunistické nadvlády. Právě komunisté své věřící občany aktivně pronásledovali, připravovali monstrprocesy, zavírali je do vězení a tak podobně. O to více Duku v poslední době zarážejí různá prohlášení v tom smyslu, že by snad komunisté hovořili v kritice katolické církve jménem lidu. Nemluvě o tom, že počet členů KSČM je menší, než počet katolíků. A dokonce i mezi komunisty se najdou katolíci.

„Rozhodně tedy musím popřít i výtku, že se raduji z úbytku členů KSČM ve smyslu jejich úmrtí. Ve shodě s Biblí nechci smrt hříšníka, ale jeho obrácení, nápravu a podporu na cestě k Bohu. Ochotně na této cestě budu provázet řadové i nejvyšší členy této strany,“ podotkl.

Ačkoli si i dnes řada ateistů vzala boj proti katolické církvi za svůj a vedou společenský ideový zápas, jenž není prost nenávisti, Duka zdůrazňuje, že v křesťanském duchu uvítá obrácení jakéhokoli hříšníka na víru, cítí však také potřebu bránit proti této nenávisti věřící spoluobčany.

Filip má jasno: Zákon je špatný a tečka

Předseda KSČM Vojtěch Filip dal ale před několika dny v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz najevo, že zákon o miliardách pro církve považuje za scestný, nehodlá se s ním smířit a bude proti němu dál brojit.

"Zákon je spíše ideologicky než právně a ekonomicky odůvodňován. Ideologické odůvodnění, že to bylo církvi odebráno po roce 1948, je historicky, právně a ekonomicky nesprávné, protože je to tak, že na území dnešní České republiky největší majetkový přesun z rukou církve do rukou státu, respektive císaře, provedl Josef II. v 18. století a je historickou pravdou a nezpochybnitelným faktem, že v roce 1919 při první pozemkové reformě přešly ze zákona všechny majetky nad 150 hektarů zemědělské a nad 100 hektarů lesní půdy na stát. Čili patřily státu, takže nemohly být po roce 1945 ani po roce 1948 odebírány, protože byly už tehdy v rukou státu a jenom záleželo na tom, kdy jim stát poskytne výplatu buď z přídělu, nebo zajistí fungování té organizace nějakým jiným způsobem."

"V roce 1949 došlo k politické dohodě, že církev nebude zpochybňovat první ani druhou pozemkovou reformu a že modus vivendi, tedy smlouva mezi Svatým stolcem a Republikou československou, kterou dojednával koncem dvacátých let prezident Masaryk a ministr zahraničí Beneš, se naplňuje zákonem o hmotné podpoře církví, jenž platí dodnes. To je stále platný zákon s na to navazující vyhláškou, podle které se platí mzdy všech duchovních a podle které se opravovaly církevní památky po roce 1948, po roce 1960, po roce 1968 a po roce 1989. Proto nám vadí, že ČSSD vypověděla předvolební sliby. My tak učinit nechceme. Prvním naším krokem je, že chceme, aby byl důsledně kontrolován ten zákon, a učiníme všechny kroky, které můžeme jako opoziční strana učinit, k revizi toho zákona," zdůrazňuje Filip.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: redaktor KL1