Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme tajné informace ze zákulisí hradecké politiky i místního hnutí ANO. Co se děje? Rvou se jak psi o ohlodanou kost

09.07.2014
Máme tajné informace ze zákulisí hradecké politiky i místního hnutí ANO. Co se děje? Rvou se jak psi o ohlodanou kost

Foto: Stránky politika

Popisek: Jan Hýsek ještě v dresu ANO

ROZHOVOR Jak je to s královehradeckým ANO ve skutečnosti? Co se děje v zákulisí? ParlamentníListy.cz dostaly informace o tom, že se v ANO kandidátky údajně sestavují velmi podivným způsobem. Před časem zveřejnily ParlamentníListy.cz rozhovor s bývalým členem ANO Janem Hýskem, který byl jeden z prvních členů v kraji. A jak sám říká, do strany přivedl spoustu lidí. Pak byl ovšem vykopnut, teď vede kandidátku zcela jiného politického subjektu.

Rozčarování přišlo po dvou letech při sestavování kandidáty do sněmovních voleb. Dle regulí si hradečtí členové sestavili kandidátní listinu, odsouhlasili a čekali na schválení vedení. Během jedné noci údajně došlo k celkové změně, doktor Hýsek spolu s dalšími kolegy byl vyškrtnut a přední místo obsadili současní poslanci Pavel Plzák a Martina Berdychová. Tuto kandidátku pak odsouhlasilo vedení strany.

Stalo se jedné noci

Hýsek tak připomíná situaci před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. „Byla to oficiální kandidátní listina odsouhlasená celým krajem. A potom jednou, pozdě v noci, jsem z té kandidátní listiny i s většinou hradeckých kolegů prostě zmizel. Dnes již víme, že si tu noční kandidátní listinu napsali společně dnes již poslanci za hnutí ANO Martina Berdychová a Pavel Plzák,“ tvrdí Hýsek.

Poslanec Plzák jeho slova ale odmítnul. Šéfka ANO v Hradci Králové Eva Matyášová pak dodala: „To vše, co se dělo před parlamentními volbami, je již dávná minulost a my z královéhradecké oblasti se již k ní nehodláme vracet.“  Hýsek byl ze strany záhy vyloučen z důvodu porušení morálního kodexu. Konkrétní důvody mu prý sděleny nebyly.

Nechceme se k tomu vracet

Redakce ParlamentníchListů.cz se s dotazem o vysvětlení obrátila i na výše zmiňované poslance Plzáka a Berdychovou. Poslankyně na dotaz nereagovala. Odpověď poslance Plzáka byla jednoznačná:   „Omlouvám se, ale sám komentovat výroky pana Hýska nebudu, on sám ví, jak vše bylo, protože jsme to dokonce i před veřejností rozebrali. Obraťte se na kteréhokoliv oblastního předsedu ANO v našem kraji, nechť Vám celou situaci popíše, abych nebyl osočován ze zaujatosti, nebo na bývalou hradeckou oblastní předsedkyni paní Filákovou. K osobě pana Hýska se mně nechce vracet, máme před sebou důležitější úkoly. To je vše, co k tomu mohu dodat“.

Po uzávěrce pak dorazilo ještě toto vyjádření, které nevypadá pěkně zase pro pana Hýska: posílám Vám vyjádření k Vašemu dotazu ohledně pana Hýska: „ Jan Hýsek byl na kandidátní listině do parlamentních voleb Královéhradeckého kraje na druhém místě. Tato kandidátka byla odsouhlasena krajským předsednictvem. Pan Hýsek nebyl spokojen s pozicí číslo dvě a požadoval po krajském předsedovi panu Plzákovi, ať na Výboru hnutí ANO vyjádří jeho nespokojenost s kandidátkou a pořadím. Pan Plzák přednesl dle požadavku pana Hýska na Výboru výtky ke stavu na kandidátce a uvedl, že pro pana Hýska požadují pozici číslo 1. Výbor nesouhlasil s účastí pana Hýska na kandidátní listině (z důvodu dohody pana Hýska a pana Faltýnka, kdy při přijímání členů Jan Hýsek slíbil, že v případě členství v ANO nebude kandidovat na žádný post – byly známy špatné zkušenosti z doby, kdy pan Hýsek působil v hnutí Východočeši.) Tuto informaci o dohodě pan Hýsek zamlčel. Výbor doporučil bližší spolupráci s hnutím Východočeši při úpravě nové kandidátní listiny. Krajské předsednictvo informovalo pana Hýska o jednání Výboru a o jeho vyloučení z kandidátky a důvody, které k tomu vedly. Oslovili jsme paní  Berdychovou a na místo pana Hýska kandidovala paní Berdychová. Novou kandidátku schválilo Krajské předsednictvo Královéhradeckého kraje a Výbor hnutí. Pan Hýsek pravdivě neinformoval členy v oblasti Hradec Králové o důvodech, které k tomu vedly a někteří odstoupili z kandidátní listiny.“ Pod vyjádřením jsou podepsáni krajská manažerka za Královéhradecký kraj Darina Kricnarová a oblastní předsedové Trutnova, Náchoda a Rychnov nad Kněžnou Roman Chromý, Jan Borůvka a Petr Sadovský.

Nové hnutí DOMA v Hradci Králové si jako lídra vybralo právě Hýska

Doma v Hradci bylo překvapením minulých komunálních voleb. Koalice tvořená několika zástupci stran KDU-ČSL a SNK-ED a řadou nestraníků měla jako zcela nový subjekt dva zastupitele a za svůj pevný postoj ve složitých povolebních vyjednáváních se stala členem koalice. Má na radnici zastoupení i mezi náměstky primátora. Vzhledem k tomu, že většinu členů a sympatizantů Doma v Hradci tvoří nestraníci, rozhodli se jít od letošních komunálních voleb pod hlavičkou nově zakládaného hnutí.

„Nově zakládaný subjekt vychází z vůle členů týmu, kteří jsou nestraníci a do žádné strany ani vstupovat kvůli komunálním volbám nechtějí. Naše hnutí bude kandidovat hlavně v komunálních volbách v Hradci Králové. Je ale možné, že časem se vedle DOMA v Hradci objeví třeba DOMA v Českých Budějovicích či DOMA někde jinde. První jednání již proběhla,“ říká MUDr. Jan Hýsek, který je lídrem kandidátky DOMA v Hradci pro následující komunální volby.

Dalšími členy týmu pro komunální volby v Hradci Králové je podnikatel Michal „Berry“ Beránek, který bude na připravované kandidátce zastávat druhou pozici. Na dalších místech se objeví například daňový poradce Jiří Hladík, stomatolog MUDr. Daniel Černý, novinář a současný zastupitel Leoš Kučera, MUDr. Lenka Moskálová, podnikatel v oboru IT Roman Jareš či majitel internetové televize Oldřich Bíla. Kompletní kandidátku pro Hradec Králové zveřejní hnutí DOMA zhruba v polovině července. Mezi hlavní volební témata bude patřit bezpečnost ve městě, školství, sociální služby, doprava a komunikace města s jeho občany a také třeba stav městské pokladny, majetků a městských organizací.

„Slovo „doma“ je hlavně pocit. Když se někde cítíme doma, musíme mít pro to pocit bezpečí, důvěry, zázemí, jistotu že nás někdo poslouchá a je nám na blízku, když se dostaneme třeba do potíží.... S tímto jsme šli do voleb před čtyřmi roky, a i přes řadu úspěchů je stále ještě řadu věcí třeba vylepšit,“ říká lídr kandidátky DOMA v Hradci Jan Hýsek.

Klapky z očí. Bývalý člen ANO Jan Hýsek řekl, co se uvnitř hnutí podle něj skutečně děje

Byl jste blízko stran ANO, Doma v Hradci. Nyní jste bez politické příslušnosti, proč?
Z hnutí ANO jsem byl koncem roku 2013 vyloučen. Doma v Hradci vzniklo v roce 2010 jako koaliční kandidátka nestraníků a několika členů KDU-ČSL a SNK-ED. Nyní jsme založili nové politické hnutí DOMA a půjdeme s ním v Hradci Králové do komunálních voleb jako Doma v Hradci. 

Vystoupil jste v pořadu ČT 168 hodin, kde jste byl označen za vyloučeného člena ANO. Můžete říci, co k tomu vedlo?
Byl jsem první člověk ANO v Královéhradeckém kraji. Od roku 2011 jsem k hnutí ANO přivedl spoustu lidí. O důvodech vyloučení mohu jenom spekulovat. Oficiální důvod „porušení morálního kodexu", který jsem si přečetl v dopise od hnutí ANO, považuji za vymyšlený. Domnívám se, že jsem některým lidem v hnutí velmi překážel. Signály zde byly již před krajskými volbami 2012 a parlamentními volbami 2013. Jenom pro zajímavost: Na kandidátní listině do Poslanecké sněmovny za Královéhradecký kraj jsem byl jako kandidát na druhém místě. Byla to oficiální kandidátní listina odsouhlasená celým krajem. A potom jednou, pozdě v noci, jsem z té kandidátní listiny i s většinou hradeckých kolegů prostě zmizel. Dnes již víme, že si tu „noční" kandidátní listinu napsali společně dnes již poslanci za hnutí ANO Martina Berdychová a Pavel Plzák. Tam jsme již s kolegy z Hradecka věděli, že je všechno špatně. Byl to jasný signál. Smutné je, že jim to odsouhlasilo i vedení hnutí. Vemte si tu paradoxní situaci, kdy preference hnutí letí nahoru do závratných výšin, hnutí vyhrává v kraji parlamentní volby a celostátně je těsně druhé a přitom je v rozkladu. I za této situace jsme udrželi s kolegy nervy na uzdě a nešli jsme s tím do médií, protože jsme chtěli, aby to Babiš i celé hnutí vyhráli a mohlo dojít k tak potřebným změnám v tomto státě. Vidíte, možná to bylo až příliš naivní.     

Jak se touto optikou díváte na ANO v Hradci Králové, kde o něm prý není slyšet?
Na to se mi velmi špatně odpovídá. Nechci jim ublížit. Vždyť většinu těch lidí jsem k hnutí přivedl já nebo jsem je vybíral. Tvrdím, že problém není v nich. Problém má celé hnutí a celý kraj. Výše uvedená kauza se ani nevyřešila, ani „nevyhnije". Však se podívejte, jak dopadl „tahoun" - prostě mu přišel doporučený dopis. Řada lidí v hnutí ANO se po zkušenostech bojí, nebo vyčkává na to, co bude s hnutím dál. Nebo dostávají doporučený dopis.  

Co byste poradil lidem, kteří se rozhodují, do které strany vstoupit? Má to vůbec smysl se na veřejném dění podílet z pozice voleného zastupitele?
Je to boj! Ale není jiné cesty. Úspěšní a zajištění lidé musí kandidovat. Jinak o nás budou rozhodovat neúspěšní a neschopní. Takto ta demokracie funguje a nic lepšího zatím nebylo vymyšleno. Skoro v každém regionu jsou místní uskupení, za které lze kandidovat i jako nestraník. V Hradci Králové to není jenom Doma v Hradci, je tady HDK primátora Finka. Je tady Změna pro Hradec. Nebál bych se kontaktovat třeba Piráty. Stává se, že i velké zavedené strany nabízejí místa úspěšným nestraníkům. Jeden můj velmi úspěšný obchodní partner dostal třeba nabídku na pozici číslo dvě na kandidátce TOP 09 pro komunální volby v nejmenovaném krajském městě. Je to silná osobnost, politikou zcela nedotčená. Možnosti tu tedy jsou. Lidi se musí snažit a bojovat. Jsem opatrný optimista. Změny možné jsou a je to v nás lidech a v celé společnosti. Kdo kandiduje, jak studujeme kandidátky, koho si pečlivě vybíráme, jak kontrolujeme plnění slibů.     

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová