Těžba břidlicového plynu zase o krok blíž
15.03.2013
Foto: Facebook
Popisek: Konference Stop HF - Beroun
Vláda vydala negativní stanovisko k návrhu zákona o zákazu těžby břidlicového plynu.
Jedením z bodů, kterým by se měli poslanci na své nadcházející schůzi zabývat, je novela zákona v souvislosti se zákazem hydraulického štěpení hornin. Návrh vychází přímo z poslaneckých lavic, konkrétně z poslaneckého klubu ČSSD a Věcí veřejných. K tomuto návrhu vydala vláda negativní stanovisko, ve kterém uvádí: „Vláda sice souhlasí s názorem, že je třeba zachovat hodnoty přírodního a kulturního dědictví, a v tomto směru proto považuje za chvályhodný záměr předkladatelů upravit český právní řád tak, aby reflektoval i vyhledávání a průzkum nekonvenčních ložisek uhlovodíků, avšak z hlediska zpracování tohoto záměru v podobě předloženého návrhu zákona upozorňuje v širších souvislostech na jeho některé sporné body.“
Těžaři chtějí prozkoumat lokality na Náchodsku, Broumovsku a Trutnovsku
Na území České republiky se předpokládají tři rozsáhlejší území, kde by se měl břidlicový plyn nacházet a kde žádá soukromý investor o povolení k průzkumným vrtům. Jedná se o Berounsko, Valašsko a Náchodsko. Ve všech třech regionech se proti snaze těžit plyn zvedla vlna odporu. Například starosta Trutnova Ivan Adamec uvedl novinářům na otázku ohledně plánované těžby: „Náš postoj je neměnný od začátku, negativa těžby plynu převažují nad pozitivy. Chceme-li toto území rozvíjet, tak jedině v cestovním ruchu, a to nejde dohromady s těžními věžemi.“
Lidé se obávají znečištění podzemních vod
Starostové i samotní občané dotčených obcí se neobávají pouze těžebních věží jako takových. Firma, která usiluje o povolení k průzkumným vrtům, chce k dobývání plynu používat metodu takzvaného hydraulického štěpení. Nevýhodou takovéto metody je riziko znečištění podzemních vod. Princip těžby spočívá ve vhánění písku s vodou a chemikáliemi pod tlakem do hlubin vrtu, z kterého se následně čerpá unikající plyn. A právě chemikálie, používané při této metodě, mohou zásadně ovlivnit kvalitu podzemních vod. Proto si trutnovská radnice nechala vypracovat hydrogeologický posudek. V něm se uvádí, že metoda hydraulického štěpení použitá při těžbě plynu by ohrozila místní zdroje podzemních vod. Petr Tichý, který posudek vypracoval, označil tuto metodu za nepřijatelnou pro celé průzkumné území.
Koalice Stop HF uspořádala mezinárodní konferenci
Proti těžbě břidlicového plynu metodou hydraulického štěpení vznikla i mezinárodní iniciativa Koalice Stop HF. Ta uspořádala na začátku března v Berouně mezinárodní konferenci na toto téma, které se zúčastnili zástupci jedenácti zemí z celého světa. Proti záměru průzkumu těžby břidličných plynů v Českém krasu se na konferenci důrazně ohradil i senátor Jiří Oberfalzer (ODS): „Mám podezření, že nejde o zisky z těžby, ale jde o zisky z arbitráže vůči České republice. Investor může všelijakými cestami získat povolení, provede průzkum s vynaložením značných prostředků, pak stát pod tlakem veřejnosti těžbu odmítne a investor bude požadovat náhradu zmařených investic – to je jediné vysvětlení, proč by někdo mohl zvažovat těžbu zasahující do Českého krasu. Nejde totiž o vědecky solidně podložený projekt. Už jen uvažovat o možnosti těžby břidlicových plynů na území ČR je zločin. Tak nevím, na co čekáme.“
Za předkladatele zákona vystoupila poslankyně Jana Drastichová (VV): „Podle mého názoru žádný z těch sporných bodů nevyváží ono ohromné riziko, které těžba břidlicových plynů, ale i výzkumné vrty hydraulickým štěpením znamenají. Těžbu považuji za nesmysl, který znehodnotí spodní vody, aniž by pro Česko znamenal adekvátní zisk. Argumenty vlády proto odmítám a doufám, že se pro společnou poslaneckou iniciativu ČSSD a Věcí veřejných najde i přes vládní nesouhlas dostatečná podpora ve sněmovně. Věřím ve vítězství rozumu nad penězi!“ Na závěr konference pořadatelé uspořádali benefiční Koncert za živou vodu.
Kamil Kubáň