Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Novodobí otrokáři jsou za mřížemi, hrozí jim až 12 let

26.05.2014
Novodobí otrokáři jsou za mřížemi, hrozí jim až 12 let

Autor: wikimedia.org

Popisek: Policie, ilustrační foto

KRIMI Krajští kriminalisté zadrželi a ještě téhož dne v podvečer obvinili trojici slovenských státních příslušníků ze spáchání zvlášť závažného zločinu obchodování s lidmi a přečinů úvěrového podvodu, útisku a podvodu.

Dva muži (50 a 29 let) a žena (49 let), kteří jsou ve vzájemném příbuzenském poměru, viní vyšetřovatel z toho, že si nejméně od května 2011 do července 2013 vytipovávali osoby  v sociálně tíživé situaci bez domova a nabízeli jim „pomoc“ formou zajištění práce a ubytování. Tyto osoby většinou přebývaly na velkých vlakových nádražích a žily z důchodů nebo z dávek poskytovaných v hmotné nouzi. V okamžiku, kdy na nabídku oslovená osoba kývla, sebrali jí všechny doklady a odvezli jí pod příslibem sepsání pracovní smlouvy k sobě domů.

V současné době jsou všichni obvinění v policejní cele

Od té chvíle jim takový člověk začal sloužit, vykonávat pro ně veškeré manuální práce, a to v podstatě formou novodobého otrokářství bez možnosti úniku. Ocitl se plně v jejich moci, protože neměl doklady a vlastně ani neměl kam jít. Za velmi malý příděl potravy a v zoufalých hygienických podmínkách, někdy i za použití fyzických trestů, nutili tyto osoby kromě práce i k podpisům úvěrových smluv. Brali si na ně půjčky a úvěry, většinou u nebankovních ústavů. Pro tento účel předkládali falešná potvrzení o jejich příjmech tak, aby na úvěr dosáhli. Peníze nebo získané movité věci pak používali pro svoji potřebu, aniž by půjčku začal kdokoliv splácet. Odpovědnost a vina padla samozřejmě na toho, kdo si o úvěr požádal a dostal ho, tedy na právě jimi zneužívanou osobu.

V průběhu těchto let vystřídali několikrát i místo bydliště, tedy i místa páchání trestných činů. Stěhovali se vždy v okamžiku, kdy začali dlužit vysoké částky na nájmu a pronajímatel po nich chtěl dluh splatit. Kriminalisté mají zadokumentováno jejich jednání v Pardubickém kraji, kraji Vysočina i v Královéhradeckém kraji.

Po dostatečném zadokumentování a shromáždění důkazů je  příslušníci zásahové jednotky zadrželi  na Jičínsku. Při provedených domovních prohlídkách policisté zajistili mimo jiné osobní doklady zneužívaných osob, jejich rodné listy (originály i kopie) a falešné pracovní smlouvy na různé práce.

V současné době jsou všichni obvinění v policejní cele, kde budou čekat na verdikt soudu o jejich případném vazebním stíhání.  V případě odsouzení všem třem obviněným hrozí až 12leté tresty odnětí svobody.

Bez zajímavosti jistě není ani skutečnost, že žena a starší muž byli za obdobnou trestnou činnost již v prosinci 2011 na Slovensku odsouzeni k podmínečně odloženému trestu odnětí svobody.

Soudce rozhodl o vazbě

Soudce Okresního soudu v Hradci Králové rozhodl,  že všichni tři obvinění budou stíháni vazebně. K soudu policisté eskortovali pouze mladšího muže a ženu, neboť 50letý muž byl bezprostředně po zadržení převezen do nemocnice z důvodu dlouhodobějších zdravotních problémů. Soudce tedy rozhodoval o jeho vzetí do vazby přímo v nemocničním pokoji. Po té byl obviněný převezen do nemocničního zařízení vězeňské služby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace