Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O voličský průkaz na volby do EP zažádalo jen 141 voličů

12.05.2014
O voličský průkaz na volby do EP zažádalo jen 141 voličů

Autor: eeas.europa.eu

Popisek: Vlajka EU, ilustrační foto

Zhruba o tisícovku oprávněných voličů méně ve srovnání s prezidentskými či parlamentními volbami požádalo o voličský průkaz v Hradci Králové na volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května.

„Poslední klient přišel 8.5. o průkaz požádat v 15.50 hodin, tedy deset minut před uzavřením kanceláří. Přišel i jeden pán, který slyšel v televizi, že je třeba se kvůli volbám dostavit na úřad ve lhůtě, která uplynula právě 8.5. Byl zmaten a nedal si zřejmě všechny potřebné kroky do souvislostí, úřednice mu celou situaci vysvětlily, voličský průkaz ani nepotřeboval a odešel,“ popisuje kuriózní situace Ľudmila Ducháčová, vedoucí odboru správního na královéhradeckém magistrátu. Jedna žádost byla na úřad v poslední den doručena prostřednictvím doručovací služby.

V minulých prezidentských volbách vydal magistrát 1098 voličských průkazů

Kdo požádal a voličský průkaz vlastní, může volit kdekoliv v Česku a je automaticky vyškrtnut ze stálého seznamu voličů ve svém okrsku, kam spadá svým trvalým bydlištěm. Členové okrskové volební komise z jeho domovského volebního okrsku už tím pádem budou vědět, že je držitelem takového průkazu. Informaci, že byl voliči vydán voličský průkaz, bude u voliče uvedena v poznámce v seznamu voličů. Průkaz musí tento volič odevzdat komisi, u níž bude volit. Tím bude zaručeno, že volič volil pouze jednou. V případě, že občan, který si vyzvedl voličský průkaz, změní své rozhodnutí a bude chtít volit ve svém okrsku, i to je možné. Komisi předloží voličský průkaz, a ta jej nechá bez problémů odvolit. Nyní, tedy po ukončení lhůty k podávání žádosti, čeká úřednice rozesílání voličských průkazů k žadatelům nebo osobní návštěvy žadatelů a výdej průkazů na místě.

Hlasovací lístky mohou občané ve svých řádně označených volebních schránkách čekat nejdříve v druhé polovině příštího týdne, nejpozději však do půlnoci z úterý 20. května na středu 21. května. Pokud oprávněný volič hlasovací lístek ve schránce nenalezne, obdrží jej v každém případě přímo ve volební místnosti ve svém domovském volebním okrsku, nebo si je může vyzvednout na ohlašovně magistrátu města.

„Pro srovnání, v minulých prezidentských volbách vydal magistrát 1098 voličských průkazů, na podzimní parlamentní volby jich v říjnu úředníci vystavili 1182,“ vypočítává Ľudmila Ducháčová a dodává, že voličský průkaz v těchto volbách opravňuje voliče k hlasování v jakémkoliv volebním okrsku pouze na území ČR. Kralovehradeckenovinky.cz informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí MmHK.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace