Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

O voličský průkaz na volby do EP zažádalo jen 141 voličů

12.05.2014
O voličský průkaz na volby do EP zažádalo jen 141 voličů

Autor: eeas.europa.eu

Popisek: Vlajka EU, ilustrační foto

Zhruba o tisícovku oprávněných voličů méně ve srovnání s prezidentskými či parlamentními volbami požádalo o voličský průkaz v Hradci Králové na volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května.

„Poslední klient přišel 8.5. o průkaz požádat v 15.50 hodin, tedy deset minut před uzavřením kanceláří. Přišel i jeden pán, který slyšel v televizi, že je třeba se kvůli volbám dostavit na úřad ve lhůtě, která uplynula právě 8.5. Byl zmaten a nedal si zřejmě všechny potřebné kroky do souvislostí, úřednice mu celou situaci vysvětlily, voličský průkaz ani nepotřeboval a odešel,“ popisuje kuriózní situace Ľudmila Ducháčová, vedoucí odboru správního na královéhradeckém magistrátu. Jedna žádost byla na úřad v poslední den doručena prostřednictvím doručovací služby.

V minulých prezidentských volbách vydal magistrát 1098 voličských průkazů

Kdo požádal a voličský průkaz vlastní, může volit kdekoliv v Česku a je automaticky vyškrtnut ze stálého seznamu voličů ve svém okrsku, kam spadá svým trvalým bydlištěm. Členové okrskové volební komise z jeho domovského volebního okrsku už tím pádem budou vědět, že je držitelem takového průkazu. Informaci, že byl voliči vydán voličský průkaz, bude u voliče uvedena v poznámce v seznamu voličů. Průkaz musí tento volič odevzdat komisi, u níž bude volit. Tím bude zaručeno, že volič volil pouze jednou. V případě, že občan, který si vyzvedl voličský průkaz, změní své rozhodnutí a bude chtít volit ve svém okrsku, i to je možné. Komisi předloží voličský průkaz, a ta jej nechá bez problémů odvolit. Nyní, tedy po ukončení lhůty k podávání žádosti, čeká úřednice rozesílání voličských průkazů k žadatelům nebo osobní návštěvy žadatelů a výdej průkazů na místě.

Hlasovací lístky mohou občané ve svých řádně označených volebních schránkách čekat nejdříve v druhé polovině příštího týdne, nejpozději však do půlnoci z úterý 20. května na středu 21. května. Pokud oprávněný volič hlasovací lístek ve schránce nenalezne, obdrží jej v každém případě přímo ve volební místnosti ve svém domovském volebním okrsku, nebo si je může vyzvednout na ohlašovně magistrátu města.

„Pro srovnání, v minulých prezidentských volbách vydal magistrát 1098 voličských průkazů, na podzimní parlamentní volby jich v říjnu úředníci vystavili 1182,“ vypočítává Ľudmila Ducháčová a dodává, že voličský průkaz v těchto volbách opravňuje voliče k hlasování v jakémkoliv volebním okrsku pouze na území ČR. Kralovehradeckenovinky.cz informovala Magdaléna Vlčková, tisková mluvčí MmHK.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace