Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nenechávejte volně pobíhat psy v přírodě

01.04.2014
Nenechávejte volně pobíhat psy v přírodě

Autor: Archív

Popisek: Pes, ilustrační foto

Krásné jarní dny protkané sluncem, pučení a kvetení rostlin a stromů či probíhající tok ptáků v přírodě. To všechno jsou projevy, které lákají milovníky přírody se svými psími miláčky k vycházkám. Volně pobíhající pes je však velkým nebezpečím!

Velice často jsou v této době, kdy se již v přírodě můžeme setkat s novým životem, do záchranných stanic přijímána mláďata, které utrpěla ze setkání s pejskem. Buďme proto ohleduplní a nepouštějme své psí miláčky z vodítka v přírodě, neboť velice snadno může dojít k poranění či smrti sotva narozeného mláděte. Kralovehradeckenovinky.cz informoval Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

Jde především o klid v přírodě

Ochrana mláďat není jen záležitostí zvířecích záchranářů, ale především myslivců. Těm tuto činnost navíc předepisuje i zákon o myslivosti č. 449/2001, kde se mimo jiné např. praví:
- ochranou myslivosti se rozumí ochrana zvěře před volně pobíhajícími domácími zvířaty, zajištění klidu v honitbě / § 8, odst. 1 /
- každý si musí počínat tak, aby nedocházelo ke zbytečnému ohrožování nebo zraňování zvěře  / § 8, odst.2/
-    je zakázáno plašit zvěř jakýmkoliv způsobem, rušit zvěř při hnízdění a kladení mláďat  / § 9, odst. 1 /

Zákon o myslivosti pamatuje i na vlastníky psů, kterým je zakázáno nechat je volně pobíhat v honitbě / § 10, odst. 1 /. Na dodržování klidu a ticha v lese dbá i zákon o lesích / 289/1995 Sb., § 20, odst. 1 a /. Ochranou zvířat se zabývá i zákon o ochraně přírody / 114/1992 Sb. /  i zákon na ochranu zvířat proti týraní / 246/1992 Sb. /. Při nedodržení zákazu volného pobíhání psů v honitbě může orgán státní správy myslivosti uložit nemalou pokutu.

Vzhledem k tomu, že nám jde především o klid v přírodě, vyzýváme myslivce, úřady i ochránce přírody, aby spojily své síly při ochraně mláďat a nejrůznějšími způsoby propagovali jejich ochranu v přírodě. Máte-li tedy možnost oslovte své spoluobčany venčící své pejsky v přírodě a vysvětlete jim důvody našich obav.

Nebezpečí nejen pro volně žijící živočichy

Pomineme-li výše uvedené skutečnosti je velkým nebezpečím pro samotné volně pobíhající pejsky i setkání se zvěří. Vždyť např. setkání s divočákem může pro pejska skončit tragicky. Navíc se v poslední době množí případy nákazy psů nebezpečnou a pro psy i smrtí končící Aujeszkýho chorobou. Velice nepříjemnou záležitostí pro psy je i na Rokycansku se v poslední době vyskytující svrab, známější pod názvem prašivina. Toto onemocnění se vyskytuje především u lišek, dnes již i u divokých prasat a je přenosné na člověka. Zároveň i pes pronásledující zvěř může snadněji skončit pod koly projíždějících vozidel, neboť silniční síť je u nás poměrně hustá a i toto nebezpečí na naše psí miláčky číhá.

"Byli bychom Vám tedy nesmírně vděčni, kdyby jste si uvědomili nebezpečí nejen pro volně žijící živočichy, ale především pro Vaše psí miláčky a snažili se je ochránit. Navíc tímto svým počínáním zachráníte nemalé množství právě narozených mláďat, která se zraněná dostávají do záchranných stanic. Pokud však zůstanou v přírodě,  mohou obohatit přírodní rozmanitost Vašeho okolí a dělat Vám radost," říká Pavel Moulis.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace