Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nenechávejte volně pobíhat psy v přírodě

01.04.2014
Nenechávejte volně pobíhat psy v přírodě

Autor: Archív

Popisek: Pes, ilustrační foto

Krásné jarní dny protkané sluncem, pučení a kvetení rostlin a stromů či probíhající tok ptáků v přírodě. To všechno jsou projevy, které lákají milovníky přírody se svými psími miláčky k vycházkám. Volně pobíhající pes je však velkým nebezpečím!

Velice často jsou v této době, kdy se již v přírodě můžeme setkat s novým životem, do záchranných stanic přijímána mláďata, které utrpěla ze setkání s pejskem. Buďme proto ohleduplní a nepouštějme své psí miláčky z vodítka v přírodě, neboť velice snadno může dojít k poranění či smrti sotva narozeného mláděte. Kralovehradeckenovinky.cz informoval Pavel Moulis, předseda ZO ČSOP Rokycany.

Jde především o klid v přírodě

Ochrana mláďat není jen záležitostí zvířecích záchranářů, ale především myslivců. Těm tuto činnost navíc předepisuje i zákon o myslivosti č. 449/2001, kde se mimo jiné např. praví:
- ochranou myslivosti se rozumí ochrana zvěře před volně pobíhajícími domácími zvířaty, zajištění klidu v honitbě / § 8, odst. 1 /
- každý si musí počínat tak, aby nedocházelo ke zbytečnému ohrožování nebo zraňování zvěře  / § 8, odst.2/
-    je zakázáno plašit zvěř jakýmkoliv způsobem, rušit zvěř při hnízdění a kladení mláďat  / § 9, odst. 1 /

Zákon o myslivosti pamatuje i na vlastníky psů, kterým je zakázáno nechat je volně pobíhat v honitbě / § 10, odst. 1 /. Na dodržování klidu a ticha v lese dbá i zákon o lesích / 289/1995 Sb., § 20, odst. 1 a /. Ochranou zvířat se zabývá i zákon o ochraně přírody / 114/1992 Sb. /  i zákon na ochranu zvířat proti týraní / 246/1992 Sb. /. Při nedodržení zákazu volného pobíhání psů v honitbě může orgán státní správy myslivosti uložit nemalou pokutu.

Vzhledem k tomu, že nám jde především o klid v přírodě, vyzýváme myslivce, úřady i ochránce přírody, aby spojily své síly při ochraně mláďat a nejrůznějšími způsoby propagovali jejich ochranu v přírodě. Máte-li tedy možnost oslovte své spoluobčany venčící své pejsky v přírodě a vysvětlete jim důvody našich obav.

Nebezpečí nejen pro volně žijící živočichy

Pomineme-li výše uvedené skutečnosti je velkým nebezpečím pro samotné volně pobíhající pejsky i setkání se zvěří. Vždyť např. setkání s divočákem může pro pejska skončit tragicky. Navíc se v poslední době množí případy nákazy psů nebezpečnou a pro psy i smrtí končící Aujeszkýho chorobou. Velice nepříjemnou záležitostí pro psy je i na Rokycansku se v poslední době vyskytující svrab, známější pod názvem prašivina. Toto onemocnění se vyskytuje především u lišek, dnes již i u divokých prasat a je přenosné na člověka. Zároveň i pes pronásledující zvěř může snadněji skončit pod koly projíždějících vozidel, neboť silniční síť je u nás poměrně hustá a i toto nebezpečí na naše psí miláčky číhá.

"Byli bychom Vám tedy nesmírně vděčni, kdyby jste si uvědomili nebezpečí nejen pro volně žijící živočichy, ale především pro Vaše psí miláčky a snažili se je ochránit. Navíc tímto svým počínáním zachráníte nemalé množství právě narozených mláďat, která se zraněná dostávají do záchranných stanic. Pokud však zůstanou v přírodě,  mohou obohatit přírodní rozmanitost Vašeho okolí a dělat Vám radost," říká Pavel Moulis.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace