Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Novináři přímo z Krymu korigují pro Česko výmysly Západu: Přečtěte si, co je jinak

13.03.2014
Novináři přímo z Krymu korigují pro Česko výmysly Západu: Přečtěte si, co je jinak

Foto: levneubytovani.net

Popisek: Ukrajinský Krym

Většina západních médií, Českou televizi nevyjímaje, prezentují ukrajinskou krizi zpravidla jako nepřijatelnou agresi ruských ozbrojených sil. Najdou se však i novináři, kteří situaci přímo na místě popisují jinak. Rozumní lidé, tam prý ruské vojáky vítají. Proč?

I takové jsou komentáře redaktorů krymských periodik k současnému dění na Ukrajině a na Krymu, které mají k dispozici ParlamentníListy.cz.

Propaganda obou stran se chce vyhnout konfrontaci

„Podstata zpráv, které přicházejí z Kyjeva, se dá shrnout do dvou postulátů: Všechno je hrozné a Na Krymu je třeba udělat pořádek! Oficiální televizní stanice vysílají propracovanou proukrajinskou propagandu. Nicméně, nehledě na vypjatost situace, je zřetelná snaha vyhnout se konfrontaci. Z ruské strany je možné vidět aktivní propagandu mírového řešení konfliktu. Ukrajinští vojáci podle našich informací odmítají odevzdat zbraně a Rusové se obávají provokací z jejich strany. Musím říci, že za této situace jsem šokována mírou trpělivosti a sebeovládání ruské strany. Co se týče akcí radikálních skupin, v Sevastopolu jsou pochopitelně všichni ve zvýšené pohotovosti, ale zatím k žádným násilným střetům nedošlo,“ napsala šéfredaktorka novin Sevastopolskaja gazeta, vycházejících v Sevastopolu, Irina Kločkova.

Podle Natalije Gavriljové, šéfredaktorky informačně-analytického webu Krymské echo, který má sídlo v krymském městě Simferopol, je situace na Krymu uměle vytvořená. „Ve chvíli, kdy už všichni vykřikovali o krymském separatismu, ani jeden krymský politik nebo úředník nic podobného neprohlašoval, a to ani v kuřárně při cigaretě. Ti, kdo stáli v čele Majdanu, čekali na slovo separatismus jako na manu nebeskou,“ napsala Gavriljová. Podle jejího názoru všichni rozumně uvažující lidé na Krymu jednoznačně přivítali aktivizaci ruských vojáků.

Obyvatelé Krymu jsou Putinovi nesmírně vděční

Nervózní prý byla jen část krymských Tatarů a „ta hrstka etnických Ukrajinců, která prosazovala integraci do Evropy“. Podle ní právě jen oni předpokládají, že ruští vojáci uskuteční provokace nebo povedou válku. „Obyvatelé Krymu si v drtivé většině něco takového ani nedovedou představit, protože chápou, že se jedná o preventivní krok a jsou za něj Putinovi nesmírně vděční. Mají ještě v paměti `vlak družby` Stěpana Chmary, který přijel s ukrajinskými ultranacionalisty na Krym počátkem 90. let s transparenty jako `Krym bude buď ukrajinský, nebo bez lidí`,“ napsala Gavriljová.

Podle ní se právě teď rodí nová konfigurace ukrajinského státu a paralelně vzniká nové uspořádání světa. „Rusko vstoupilo na mezinárodní scénu a už se jej nepodaří zahnat do kouta jako v 90. letech. Jeho kroky – jak politické, tak ekonomické – mohou být úplně nečekané,“ dodala.

Pravý sektor chce zpátky část polského území

Jiný ukrajinský novinář zase upozornil na šéfa organizace Pravý sektor Dmitro Jaroše. Přináší citát  z Jarošovy knihy „Ukrajinská revoluce ve XXI. století“: „My, Ukrajinci, si musíme jasně uvědomit, že proud migrantů v naší zemi (Afričanů, Vietnamců, Číňanů, Korejců a dalších) je součástí plánované kampaně, rozpoutané rozvratnými silami celého světa a aktivně podporované režimem vnitřní okupace proti našemu lidu v boji za naši milovanou ukrajinskou zemi.“

Novinář připomíná, že Pravý sektor má i další nepřátele: demokraty, liberály, Židy, Rusy, homosexuály, kosmopolity, oligarchy. Zkrátka všechny, kdo nesdílejí ideu obrození „Velké ukrajinské říše".

„V úsilí o rozšíření hranic takové říše hodlá mimochodem Pravý sektor bojovat o navrácení původních ukrajinských území. Tiskový mluvčí Pravého sektoru Andrej Tarasenko v rozhovoru pro polský deník Rzeczpospolita prohlásil, že za původní ukrajinská území považuje i tři oblasti Polska, například region Přemyšle. Mluvčí Pravého sektoru zároveň zdůraznil, že o navrácení těchto území budou usilovat diplomatickou cestou,“ uvedl novinář s tím, že Pravý sektor v žádném případě nepodporuje vstup Ukrajiny do Evropské unie, protože by to odporovalo principům národního státu, který toto hnutí s takovou vervou prosazuje.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Anička Vančová