Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zavraždil opravdu skin Pechanec v roce 2001 Roma Absolona? Anarchista Polák obvinil policii, že kryla skutečného vraha

06.02.2014
Zavraždil opravdu skin Pechanec v roce 2001 Roma Absolona? Anarchista Polák obvinil policii, že kryla skutečného vraha

Foto: Facebook

Popisek: Je toto tvář vraha? Vlastimil Pechanec na snímku ze svého Facebooku

Zavraždil skin Vlastimil Pechanec v roce 2001 Roma Otu Absolona, za což byl odsouzen na sedmnáct let? Nebo je skutečný viník tohoto zločinu stále nepotrestán? Pochybnosti a emoce kolem této tragédie rozvířila nedávná návštěva šéfa Úsvitu Tomia Okamury v pardubické věznici, kde navštívil Pechance. Podle Okamury jde o zpolitizovaný proces.

„Je skutečně děsivé, že skutečný pachatel s největší pravděpodobností volně běhá po svobodě. A je doslova šílená představa, že v naší republice může být někdo odsouzený nevinně na 17 let," rozhorlil se.

Postupovala policie na politické zadání?

Parlamentní listy.cz se zeptaly na názor na tuto záležitost tehdejšího ředitele královéhradecké záchranky a dnešního poslance zvoleného za Úsvit Jiřího Štětinu. Podle něj obvinění skini se snažili za úmrtí oběti svalit vinu na záchranku, která prý přijela pozdě. „Zjistil jsem, že záchranná služba se žádného pochybení nedopustila, přijela včas. Bohužel zranění byla taková, že je ten člověk nemohl přežít. Nechci spekulovat o rozhodnutí soudu. Ale že si dovolili svalovat vinu na státní instituci, je minimálně pozoruhodné," sdělil svůj pohled. 

Romský aktivista Miroslav Kováč se myslí, že pokud se podaří obnovit proces s Pechancem a dojde k jeho očištění, vznikne nevídaný precedent. Byl by to podle něj důkaz, že policie nepostupuje nestranně, ale na základě politického či veřejného zadání. „Tento precedent by otevřel řadu možností k otevření dalších zpolitizovaných kauz, počínaje Kajínkem a končíce Patrikem z Krupky, nebo novoborským mačetovým útokem či tanvaldským střelcem, které katapultovaly Lenku Bradáčovou na post pražské vrchní státní zástupkyně," zmínil. 

Policie kryla vraha, tvrdil aktivista Polák

Ještě děsivěji zní svědectví dnes již zesnulého anarchistického aktivisty a ochránce Romů Jakuba Poláka, který byl zmocněncem postižené rodiny oběti a měl přístup k mnoha dokumentům případu. „Pechanec není skutečný vrah. Policie od začátku vyšetřování manipulovala a kryla skutečného vraha a další spolupachatele. Státní zastupitelství podpořilo tuto zmanipulovanou verzi a soud navzdory důkazům, že vše bylo jinak, vynesl nespravedlivý rozsudek. Vrazi jsou stále na svobodě," domníval se. 

Svalovat vinu na záchranku je pozoruhodné

Uznávaný lékař Jiří Štětina založil a devět let vedl záchrannou službu v Hradci Králové. Protože poukazoval na korupční praktiky, stal se nepohodlným a v roce 2002 ho odvolali. Rok předtím - v době tragické události ve Svitavách - však stále ještě záchranku řídil. „Někteří lidé, kteří byli později odsouzeni, si stěžovali, že záchranka přijela pozdě, a proto postižený zemřel. Ve Svitavách jsem si nechal přehrát všechny magnetofonové pásky a přečetl dokumentaci. Zjistil jsem, že záchranná služba se žádného pochybení nedopustila, přijela včas. Bohužel zranění byla taková, že je ten člověk nemohl přežít," vysvětlil Jiří Štětina Parlamentním listům.cz. „Nechci spekulovat o rozhodnutí soudu. Ale že si skini dovolili svalovat vinu na státní instituci, je minimálně pozoruhodné," uvedl. 

Je děsivé, že skutečný pachatel pravděpodobně běhá na svobodě

Jinak pohlíží na tuto kauzu lídr hnutí Úsvit Tomio Okamura. Proces s Pechancem považuje za zmanipulovaný. „Stejný názor má řada advokátů, včetně Kláry Samkové, občanských aktivistů, bývalého vládního zmocněnce pro lidská práva. Dokonce ke stejnému závěru došel i tehdejší zmocněnec romské rodiny Jakub Polák," ozřejmil Okamura. S místopředsedou Úsvitu Jaroslavem Novákem už několik let bojují za obnovení procesu. „Také nové ministryni předáme stížnost v Pechancův prospěch prostřednictvím advokátky Kláry Samkové, která také již léta pochybuje o regulérnosti Pechancova procesu. Je skutečně děsivé, že skutečný pachatel s největší pravděpodobností volně běhá po svobodě. A je doslova šílená představa, že v naší republice může být někdo odsouzený nevinně na 17 let," napsal Okamura. 

Pechanec vypadal jako ideální pachatel. Ale co když jím byl někdo jiný?

Případu se věnují i mnozí blogeři, třeba autor pod zkratkou D Fens. „Vypadá to, že policie podlehla určitému zjednodušení, kdy Pechanec, již několikrát soudně trestaný i za trestné činy s rasovým podtextem, skinhead, pouze se základním vzděláním - představoval ideální vzor pachatele. Někteří účastníci však tvrdí, že pachatelem mohl být někdo jiný ze skinheadů. Mezi přítomnými byl údajně synovec velitele hlídky, která na místě zasahovala, a příbuzný soudkyně krajského soudu." 

Všímá si i role známého anarchistického aktivisty Jakuba Poláka.  „Přístup pana Poláka k celé kauze se vyznačuje velkou mírou občanské statečnosti. Od určitého okamžiku se stavěl proti soudu i policii, ačkoliv byl zmocněncem rodiny zavražděného. Tvrdil, že pachatelem útoku byl jiný skin a v případě Pechance policie zvolila cestu nejmenšího odporu ve snaze nasměrovat vyšetřování od jiných osob."

Otevřou se další zpolitizované kauzy?

Tématu se věnuje i romský aktivista Miroslav Kováč publikující na webu Romea.cz. „Pokud by se Okamurovi s jeho týmem podařilo uspět v obnově procesu a očištění Pechance, znamenalo by to pro ČR nevídaný precedent. Ukázalo by se totiž, že Česko ve skutečnosti není právní demokratický stát založený na úctě k právům a svobodám člověka. Ale odhalil by jeho pravou tvář založenou na jeho klientelismu a korupci, porušování lidských práv (právo na spravedlivý proces), ve kterém právo a spravedlnost hrají zástupní roli," konstatoval. 

Byl by to podle něj důkaz, že policie nepostupuje nestranně, ale na základě politického či veřejného zadání. „Tento precedent by otevřel řadu možností k otevření dalších zpolitizovaných kauz, počínaje Kajínkem a končíce Patrikem z Krupky, nebo novoborským mačetovým útokem či tanvaldským střelcem, které katapultovaly Lenku Bradáčovou na post pražské vrchní státní zástupkyně," zmínil Kováč.

Policie případ zmanipulovala a kryla skutečného vraha

Jak už bylo zmíněno, zmocněncem postižené rodiny byl známý anarchistický aktivista a ochránce práv Romů, Jakub Polák. Jeho svědectví, které poskytl webu Antifa.cz v roce 2010 (o dva roky později po vážné nemoci tento statečný muž zemřel) je až děsivé. „Pechanec není skutečný vrah. Policie od začátku vyšetřování manipulovala a kryla skutečného vraha a další spolupachatele. Státní zastupitelství podpořilo tuto zmanipulovanou verzi a soud navzdory důkazům, že vše bylo jinak, vynesl nespravedlivý rozsudek. Vrazi jsou stále na svobodě," domníval se. 

Kauza měla podle něj i politický rozměr. „Názorně demonstruje, jaké osobní kvality a způsoby rozhodování sehrály zřejmě rozhodující úlohu při jmenování Renaty Vesecké nejvyšší státní zástupkyní a odvolání její předchůdkyně Marie Benešové, která se odmítla podvolit politickým tlakům a její nahrazení někým povolnějším," dodal Polák. Pro připomenutí - Renata Vesecká měla tehdy Pechancův případ na starosti jako krajská státní zástupkyně... 

Oldřich Szaban

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová