Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatby bez poplatku mají už pro příští rok své termíny

07.11.2013
Svatby bez poplatku mají už pro příští rok své termíny

Autor: cs.wikipedia.org

Popisek: svatba, ilustrační foto

Nechcete magistrátu za svatbu platit? Pak můžete využít jeden z termínů, které nepodléhají správnímu poplatku. Necelou šedesátku takových dní v příštím roce schválila rada města.

„Už v minulosti reagoval úřad na požadavky snoubenců, kteří měli zájem pro slavnostní obřad i o sobotní termíny. I letos už tak byly i předem vyhlášené sobotní termíny od úhrady správního poplatku osvobozeny. V minulosti si totiž museli snoubenci za sobotní termín připlatit,“ přiblížila nedávnou historii vedoucí správního odboru na královéhradeckém magistrátu Ľudmila Ducháčová.

Nejmenší zájem o uzavření manželství je stále v zimě a v květnu

Celkový počet oficiálních oddávacích dnů bude v příštím roce osmapadesát, což je úplně stejný počet, jako v roce letošním. Termíny svateb pro příští rok radnice stanovila tak, aby odpovídaly zájmu snoubenců z minulých let. Nejmenší zájem o uzavření manželství je stále v zimě a v květnu, naopak v letních měsících a v září je největší. Z toho důvodu je pro toto letní až podzimní období schváleno více termínů.

„Například v květnu, kdy by se svatby konat neměly kvůli pověrám, byl úředně stanoven pouze jeden den, pátek 18. května. Pro srovnání červen má úředně stanovených termínů deset,“ upozorňuje na největší rozdíly v počtu dní Ľudmila Ducháčová a dodává, že termíny jsou rovněž vybírány tak, aby nekolidovaly s akcemi v předstihu nahlášenými na Velkém náměstí či v Jiráskových sadech.

Úředně stanoveným místem pro konání svatebních obřadů je dům U Špuláků, kde bude možné uzavřít také registrované partnerství lidí stejného pohlaví. Gayové nebo lesbičky totiž podle zákona mohou uzavřít registrované partnerství jen na určeném místě, což je v Hradci Králové pro příští rok matrika magistrátu a zmíněná obřadní síň domu U Špuláků. Pokud si snoubenci vyberou pro sňatek jiný termín, než který byl dnes radou schválen, nebo jiné místo, budou hradit podle zákona správní poplatek.

Informace na webu města

U všech navržených oddávacích dnů je stanovena doba k uzavírání manželství od 9 do 14 hodin. V případě žádosti snoubenců o jinou hodinu svatebního obřadu v těchto navržených termínech, je třeba se poradit na úřadě, konkrétně na správním odboru. Informace o schválených oddávacích dnech na rok 2014 budou zveřejněny na webových stránkách magistrátu města, oddělení matriky.

V loňském roce byla přímo v budově královéhradeckého magistrátu zřízena malá obřadní síň pro konání slavnostních komorních obřadů, menších svateb a je využívána i pro uzavírání registrovaných partnerství. Místnost svatebčané hojně využívají, bude proto její využití díky rozhodnutí rady města osvobozeno od správních poplatků.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace