Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Unikátní sbírku obrazů koupilo Muzeum a galerie Orlických hor. Chystá se ojedinělá výstava

04.01.2022
Unikátní sbírku obrazů koupilo Muzeum a galerie Orlických hor. Chystá se ojedinělá výstava

Foto: Se svolením Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jeden ze zakoupených obrazů Miloslava Holého z kolekce Slatinský rok Můstek v zimní mlze

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou zakoupilo za pomoci Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury unikátní kolekci obrazů Miloslava Holého nazvanou Slatinský rok. Malíř v ní na dvanácti plátnech zaznamenal změnu krajiny v průběhu roku okolo Slatiny nad Zdobnicí. Muzeum za sbírku zaplatí 1,4 milionu korun.

Cyklus obrazů Holý maloval v letech 1958–1961 a na obrazech dvanácti měsíců sledoval stálou, ale přesto proměnlivou krajinu – stromořadí, chalupy i mostek přes Zdobnici ozdobenou jarním pučením přírody, letním zráním, podzimním ukládáním k spánku i zimním bolehlavem bez listů a s krásnou sněhovou přikrývkou. „Rychnovské muzeum dlouhodobě usilovalo o pořízení cyklu Slatinský rok do svých sbírek. Miloslav Holý byl vynikající malíř, který část svého díla spojil s naším regionem. Vedení muzea plánuje cyklus Slatinský rok vystavit pro veřejnost. Bude to jedinečná příležitost opět toto dílo spatřit,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Královéhradeckého kraje Martina Berdychová.

 

Miloslav Holý se narodil v Karlíně jako jediný syn hostinského Jana Holého a Boženy Kaucké. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Preislera, Vlaha Bukovace, Jakuba Obrovského a v grafické speciálce u Maxe Švabinského. Spolu s Karlem Holanem, Pravoslavem Kotíkem a sochařem Karlem Kotrbou vytvořil v roce 1924 skupinu Ho Ho Ko Ko, též nazývanou Skupina sociální malby. Existence skupiny trvala až do roku 1927. Každoročně se skupinou vystavovali v Praze a Brně. Počátkem 30. let založil rodinu a dal si postavit vilu ve Střešovicích.

V letech 1927–1930 a 1939–1949 byl členem SVU Mánes. Dále byl členem Umělecké besedy a SČUG Hollar. V letech 1945-1946 soukromě vyučoval malbu. V letech 1947–1958 byl profesorem a v letech 1950–1954 rektorem Akademie výtvarných umění. Byl nositelem titulu zasloužilý umělec (1964) a vyznamenání Řád práce (1967).

 

Malíř sběratelem umění

Miloslav Holý nebyl jen malířem s osobitým vyjádřením, ale také sběratelem umění. Brousil po antikvariátech a po různých vetešnictvích, kde pátral po ztracených pokladech. A nebyl sám. „Téměř každý den obrážel antikvariáty, starožitnictví a vetešnictví. Mimochodem se v tramvaji potkával s Václavem Špálou, který bydlel vedle, a dělal to taky tak – jeden z nich vyrážel dopoledne, druhý odpoledne,“ prozradila České televizi rodinnou historku Holého příbuzná Šárka Bergerová.

 

Muzeum umění v Olomouci před pár lety zakoupilo obrazy ze soukromé sbírky malíře Miloslava Holého a při té příležitosti uspořádalo výstavu Malíř sběratelem. Foto se svolením Muzeum umění Olomouc

A nastřádal toho velké množství. A to rozhodně ne nějakého podřadného ‚zboží‘. Ne nadarmo byl profesorem a rektorem na Akademii výtvarného umění. Měl to v oku a poznal kvalitu. „Holý dokázal vyhmátnout nejen tvorbu starší generace, která už byla v jeho době zhodnocena, ale i práce současníků. Byli jsme překvapeni kvalitou fondu,“ přiznala České televizi historička umění z Muzea umění v Olomouci Helena Zápalková, kdy od Holého vnuků sbírku muzeum kupovalo. Od stejných vnuků, od kterých nyní muzeum v Rychnově nad Kněžnou zakoupilo Slatinský rok.

Sbíral především kresby a malířské práce českých a německých autorů 19. až 20. století zprvu ze studijních důvodů, později se jako zapálený sběratel soustředil na tvorbu svých vrstevníků, spolužáků a přátel. K nejstarším patří kresby Josefa Navrátila a Julia Mařáka, dále Jana Preislera a skici Jindřicha Pruchy z jeho expresionistického období. Ze starších vrstevníků obdivoval ženské akty Rudolfa Kremličky. Vzácné jsou dvě kresby Jiřího Karse, Julese Pascina a lept Bohumila Kubišty. Ve sbírce jsou zastoupeny také kresby sochařů Josefa Mařatky a jeho učitele Augusta Rodina. Německý impresionismus a expresionismus zastupují grafiky Maxe Liebermanna, Lovise Corintha a Oskara Kokoschky. Z přátel a vrstevníků jsou zastoupeny grafické listy Pravoslava Kotíka, Jana Baucha, Emanuela Frinty a návrhy ilustrací Zdeňka Buriana.

 

Jeden ze zakoupených obrazů Miloslava Holého z kolekce Slatinský rok Pohled ze slatinského ateliéru

Výstava Slatinského roku

Výstava s názvem Rok v Orlických horách / Expozice výtvarníků Orlických hor a Podorlicka proběhne od 30. 4. 2022 do 30. 10. 2022. Středobodem výstavy bude samozřejmě Slatinský rok Miloslava Holého. Sezónní dlouhodobá expozice ovšem představí také významná díla sbírky Orlické galerie, ale i práce, které nejsou veřejnosti tak známé v zajímavých tematických a historických souvislostech. V letošním roce prostřednictvím uměleckých děl bude možné sledovat proměnu krajiny regionu v různých ročních dobách, proměnách počasí i jak sezonní činnost lidí proměňovala její náladu, a tam bude udávat Holý rytmus celé výstavy. Do kalendáře si tedy zaškrtněte návštěvu Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, protože nejen chlebem člověk je živ.

Vložil: Kamil Fára