Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jedinečné hodinky pro jedinečnou stíhačku. Když se plní sny, jde všechno ostatní stranou

24.11.2021
Jedinečné hodinky pro jedinečnou stíhačku. Když se plní sny, jde všechno ostatní stranou

Foto: ELTON hodinářská (stejně jako snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Cena 129 tisíc není vysoká, když uvážíme složitosti, které výroba musela řešit. A výjimečnost celé kolekce.

Letečtí nadšenci z Hradce Králové si udělali radost. A to hned dvojnásobnou. Koupili od amerického sběratele českou stíhačku MIG 15 UTI. Jen převoz z USA na hradecké letiště by se dal sepsat do obsáhlého románu. Na světě už jich zůstalo jen 15 letuschopných. Ale navíc si nadšenci z Czech Flying Legends udělali další radost. Jedinečné hodinky s motivem i komponenty ze stíhačky.

Letadlo hradečtí nadšenci koupili v roce 2013, hodinky přidali letos. A nespolupracovali s nikým menším než se společností Elton hodinářská, které z výrobních linek sjíždí hodinky známe značky Prim. Ale pojďme si to přiblížit.

 

Jeden se zakladatelů sdružení Czech Flying Legends, bývalý vojenský pilot Roman Svoboda, na promo snímku k novým unikátním hodinkám.

Hodinky musí být perfektní

Po získání letadla MIG 15 UTI si chtěl Josef Miřácký a Roman Svoboda z Czech Flying Legends splnit další sen. Vytvořit perfektní letecké hodinky. A tak hledali nadšence a našli je u značky Prim. Spojili síly a začal závod ve vývoji. Hodinky musely být spolehlivé ne jako obyčejné cibule, ale jako hodinky, které zvládnou i náročnou šichtu v kabině stíhačky. Vývoj trval tři a půl roku, hodinky zažily desítky hodin na rukou pilotů stíhaček a osvědčily se.

 

Vývoj trval tři a půl roku

„Velký dík patří také všem pilotům a pilotce z 21. základny taktického letectva Čáslav, že s prototypem hodinek PRIM MIG 15 LE nalétali několik desítek hodin a prověřili ho tak v nejrůznějších letových situacích. Všechny tyto lety jsou zapsány do letového deníku,“ napsali k tomu hradečtí nadšenci. Ale pozor, to není všechno, bude i dražba. „Tento prototyp hodinek a letový deník s naprosto jedinečným leteckým příběhem, bude dne 28. 11. vydražen v Galerii Kodl ve prospěch Vojenského fondu solidarity,“ pravili nadšenci z Czech Flying Legends.

 

Vojenský fond solidarity

Vojenský fond solidarity vznikl jako společný projekt Ministerstva obrany České republiky a Charity Česká republika 9. března 2015. Impulsem pro zahájení této spolupráce bylo úmrtí pěti českých vojáků v Afghánistánu v důsledku útoku sebevražedného atentátníka v červenci 2014. Posláním fondu je poskytovat okamžitou pomoc pro vojáky a jejich blízké, kteří se bez vlastního zavinění ocitli v těžké životní situaci.

 

Sovětská licence, česká práce

MIG 15 UTI vyrobily šikovné české ručičky v 50. letech v továrně Aero Vodochody a to v sovětské licenci. Taková holt byla doba. Ač byla letadla pod sovětskou licencí, byla o poznání kvalitnější. V Evropě jsou momentálně jen dva provozuschopné exempláře, v Polsku a v Hradci. Ale pozor, letadla naší výroby zasáhla i do korejské války a jedno je stále ještě aktivně ve službě, kdy hlídá severokorejský vzdušný prostor. Proč ne. Zajímavostí pak je, že při havárii v MIG 15 UTI zemřel Jurij Gagarin, první člověk ve vesmíru.

 

Historický snímek stíhačky MIG 15 UTI. V 50. letech jich továrna Aero Vodochody vyrobila téměř dva tisíce kusů

Kupujeme stíhačku

„Byl to velký sen, je to totiž první pořádná stíhačka, kterou jsme jako kluci obdivovali. A vydrželo nám to,“ řekl pro iDnes Josef Miřácký. Trvalo rok, než vyřídili potřebná povolení pro převoz z USA. Při převozu pak dodání letadla zablokovali na dva měsíce celníci z Německa. Nedokázali pochopit, proč si Češi kupují ruskou stíhačku z USA, a tak museli zásilku prozkoumat ze všech možných i nemožných stran. Každý den ve skladu německé služby pak stál peníze. Hodně drahý koníček.

 

Letoun, který zakoupilo sdružení Czech Flying Legends, má domovské letiště v Hradci Králové a je ve zbarvení české kamufláže 30. SBOLP “Ostravský” s charakteristickým znakem města Ostravy na přídi letounu. Barevné provedení letounu odpovídá Migu, který na hradeckém letišti létal do roku 1983 s označením 2514. Odlišností od původního zbarvení je „tygří“ zbarvení na kýlu, kterým se letoun hlásí ke spolupráci s NATO Tigers Association. Foto Czech Flying Legends

„Éro jsme přivezli 28. března a od té doby na něm každý den intenzivně pracujeme, soboty, neděle, pořád. Vše se muselo do šroubku rozebrat, udělat prohlídky všech dutin, defektoskopie. Máme totiž odpovědnost vůči lidem, kteří budou pod námi na zemi. To, co by se mohlo pokazit, jsme proto nahrazovali novými komponenty,“ popsal Miřácký pro iDnes práci na stíhačce těsně po převozu. I tak se ale jedná o jedinečný stroj. Dokáže vyvinout rychlost až 1000 kilometrů v hodině a na jednu nádrž přeletí 2000 kilometrů. Fascinující.

Éro hodinky

Ale zpět k hodinkám, které vychází z pocty letadlu MIG 15 UTI. „Prim pro tyhle hodinky vyvinul vlastní automatický strojek, který má dvě časové zóny. Strojek má antivibrační ochranu, která ho chrání před otřesy a vibracemi i v moderních stíhacích letounech. Hodinky mají také opravdu funkční antimagnetickou ochranu, na které Prim spolupracoval s ČVUT. Na hodinkách je použit unikátní systém dvou lunet. Vnitřní slouží pro rychlé nastavení druhé časové zóny a vnější pro měření časových úseků, například při navigaci nebo měření různých technologických časů. Titanové pouzdro je robustní, ale zároveň lehké,“ vypočítávali nadšenci z Czech Flying Legends výhody hodinek.

 

Hodinek se vyrobilo pouhopouhých 115 kusů

Ale součástí samotných hodinek je i mnoho odkazů na letadlo, pro které jsou poctou. „V designu hodinek najdete hned několik odkazů na letoun MIG 15. Ciferník je zmenšená verze našich palubních hodin, do korunky je vložen ´profil sacích otvorů Migu´, který je v limitované verzi vyražen z náhradního dílu našeho letadla. Drážky na boku lunety symbolizují lopatky rotoru motoru VK-1. A dýnko je inspirováno víkem servisního otvoru na křídle Migu,“ rozplývají se radostí nadšenci z Hradce. A ne, hodinky nepůjdou na výrobní linku. Vyrobilo se jich jen 115 a cena za jedny vystoupala na závratných 129 tisíc korun.

Vložil: Kamil Fára