Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pokulháváme, ale srdnatě. Nedoplatky za elektřinu poslat na smetiště dějin. Chytré elektroměry v ČR a ve světě

16.11.2021
Pokulháváme, ale srdnatě. Nedoplatky za elektřinu poslat na smetiště dějin. Chytré elektroměry v ČR a ve světě

Foto: Se svolením Data Communications Company

Popisek: Tento chytrý elektroměr, respektive jeho foto, jsme získali od britské společnosti

Na světlo boží se dostaly chytré elektroměry. Ty pomůžou regulovat přitékající elektrickou energii podle potřeb zákazníků. Je to svým způsobem příprava na vzmáhající se elektrodopravu, kterou silně prosazuje Evropská unie. Když si zaparkujete své elektroauto do garáže a napojíte ho do sítě, aby dodavatel vaším směrem mohl vyslat více elektřiny. Pokud by to neudělal, hrozí, že byste, spolu s dalšími elektrosousedy, přepálili trafostanici a ocitli se všichni ve tmě.

Na celém světě bylo v roce 2020 v provozu přibližně 136,45 milionu chytrých elektroměrů a do roku 2026 by se jejich počet měl zvýšit na téměř 200 milionů. I my se na tom podílíme svou nezanedbatelnou měrou. Do roku 2027 se předpokládá, že u nás bude zapojeno a zprovozněno 850 tisíc chytrých elektroměrů.

Sledování spotřeby

A je to rozhodně věc, kterou bychom si měli napsat k Ježíšku pod stromeček. Hlavní výhoda? Sledování spotřeby během okamžiku, vedení si databáze, možnost podívat se zpětně na spotřebu. A hlavním bonusem pak je přechod z ročních záloh na měsíční platby za skutečnou spotřebu. Mnohým z nás na jaře vstávají vlasy hrůzou z toho, že přijde od dodavatele mastný nedoplatek, který budeme mít problém zaplatit. To s novotou zmizí.

No, dobrá, k Ježíšku si o chytrý elektroměr psát nemusíme. Sám Ježíšek toho má na Vánoce dost, tahat se ještě s elektroměrem, možná že by šel na nemocenskou a Vánoce si rozplánoval na rok dopředu, nikoliv na jeden štědrovečerní nápor na nervy. Výměna blbých na chytré elektroměry bude pro zákazníky zdarma, ale distributoři za ně utratí několik miliard korun. Energetická společnost ČEZ, která pokrývá zhruba dvě třetiny české distribuční sítě, se chystá na její celkovou digitalizaci vynaložit v nejbližších letech až 23 miliard.

Ni kuře zadarmo nehrabe

Ale zdarma, jak se říká, zaplatíme nejvíc. A ČEZ, ani jiní distributoři, rozhodně nepřebírají Ježíškovu agendu nezištného rozdávání zboží z Číny a přidružených výroben. Takže můžeme počítat s tím, že si dodavatelé výměnu elektroměrů rozplánují do nákladů, které platí zákazníci. Ni kuře zadarmo nehrabe, jak pravil čert z pohádky Jana Wericha.

U nás dostávají chytré elektroměry zatím lidé s fotovoltaikou na střeše a lidé s elektromobily v garáži. Právě u nich je důležité, aby distributor elektřiny věděl, kolik produkuje nebo spotřebovává elektrická přípojka, aby mohl příkon regulovat dle potřeb a nedošlo k výpadku. A síť chytrých elektroměrů se bude zhušťovat.

Kulhání za světem

Pravda, za světem trochu pokulháváme. Ve Velké Británii bylo k loňsku celkem 15 milionů připojených chytrých elektroměrů a do roku 2025 jich chtějí mít 30 milionů. V USA už atakují 110 milion připojených chytrých elektroměrů. Indie za poslední dva roky stihla namontovat a připojit 2 miliony elektroměrů a v dohledné době chce přidat dalších 8 milionů. Přičemž čísla z Velké Británie hlásí, že chytrá technologie tak ušetřila ročně až 2 TWh elektrické energie. A to se někde ve škarpě najít nedá. Takže zaostáváme za celosvětovým vývojem, ale zaostáváme srdnatě a s plány na lepší budoucnost. Jak je u nás zvykem a tradicí.

A jde se dál

Inteligentní měřiče se začínají uplatňovat také u plynu a vody. Například Čína počítá s rozsáhlým využitím inteligentní infrastruktury při provozu nového plynovodu, který by měl zásobovat až 470 milionů tamních obyvatel. Indická společnost Tata Communication instalovala prvních 5000 inteligentních plynoměrů v distribuční síti v Bombaji a 5000 přístrojů namontovala další společnost Indraprastha Gas ve městě Rewari nedaleko Dillí. Vodárenská společnost Global Omnium ze španělské Valencie nedávno oznámila, že pro domácí a firemní zákazníky po celém Španělsku nasadí až 450 tisíc inteligentních vodoměrů nové generace, které budou využívat úzkopásmové připojení IoT, což umožní připojení více než 3 miliony spotřebitelů. Tak to vidíte, svět uhání kupředu, my šťastně kulháme za ním.

Vložil: Kamil Fára