Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letošní burčák je prý málo sladký a má trochu zpoždění. Jak to s ním je z pohledu vinařů a potravinářské inspekce? A co na to Hradecký koštýř?

28.09.2021
Letošní burčák je prý málo sladký a má trochu zpoždění. Jak to s ním je z pohledu vinařů a potravinářské inspekce? A co na to Hradecký koštýř?

Foto: Turistická oblast Hradecko (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Hradecký koštýř, snímek z minulého ročníku, který se konal v roce 2019 (inu, covid)

Udeřila doba burčáku. Každoroční svátek toho našeho národního nadšení pro ovíněnou existenci, díky které na svět koukáme s úsměvem a luskáním prstů. Burčák je náš národní poklad (jeden z mnoha) a probíhají kolem něho i mnohé podvodnické tanečky, na které si rok co rok posvítí potravinářská inspekce. Probíhají prodejní trhy burčáku. A u toho nesmí chybět ani Hradec Králové.

Letos přišlo období burčáku později. Na vině je pozdní jaro, které se zapovídalo někde na jihu a dorazilo k nám se zpožděním skoro čtyř týdnů. Naštěstí byl pěkný červen i červenec, které daly hroznům pořádnou dávku sluneční energie. Přesto se burčák oproti předchozím rokům opozdil o dva až tři týdny. Minulá horká léta dokázala hrozny dozlatova upéct už července, takže burčákové trhy probíhaly někde už v srpnu. Když se situace vrátila do zajetých kolejí a burčák se před lačné a namlsané zákazníky dostal až v září, vládla již jistá nervozita.

 

Snímek z minulého ročníku Hradeckého koštýře, foto Martin Černý / Hradec Králové

„Nebývalo zvykem, že by se burčák prodával o prázdninách, ale spíš v září. To až v posledních pár letech přišla úroda dřív. Proto se už teď zákazníci ptají, kdy bude,“ svěřil iDnes majitel uherskobrodské vinotéky U Václava Václav Durďák. Tak už jsme se dočkali.

 

Hradecký koštýř

A dočkali se královéhračtí. Pro ně se rozzáří burčákové nebe 28. září. 13. ročník slavnosti vína a burčáku proběhne tradičně na nádvoří Městské hudební síně, na severních terasách (na snímku) a v Žižkových sadech v Hradci Králové od 10 do 19 hodin.

 

Hradeckého koštýře se zúčastní kolem 35 vinařů, nechybí stylové bohaté občerstvení, kavárna a další pochutiny k vínu. K dispozici je i přehlídka oceněných výrobců regionálních potravin s ochutnávkou pro veřejnost a možností zakoupení výrobků.

Program

Žižkovy sady:

  • 10:30 – 11:30 Online session (koncert pod taktovkou Jana Doležala)
  • 11:30 – 12:00 O hubaté káče (pohádka pro děti s lidovým loutkářem Jirkou Polehňou)
  • 12:00 – 13:00 Ladis s kapelou (vystoupení kapely z Hradce Králové)
  • 13:45 – 15:00 Jamie Marshall (GB) trio (vystoupení pražské multižánrové skupiny s bluesovými kořeny s anglickým písničkářem a kytaristou Jamie Marshallem)
  • 15:00 – 15:30 Chaloupka k nakousnutí (pohádka pro děti s lidovým loutkářem Jirkou Polehňou)
  • 15:30 – 17:00 Jazz Police (kapela kombinující jazzový repertoár s populární taneční hudbou)
  • 17:30 – 19:00 Severka (vystoupení folkové skupiny z Hradce Králové)

 

Nádvoří Městské hudební síně:

  • 10:00 – 13:30 Hradecká cimbálová muzika
  • 14:00 – 18:00 Muzikálně náladový spolek KLAPETO

Kulturní program pro dospělé i děti na 2 pódiích, jak v Žižkových sadech, tak na nádvoří Městské hudební síně. V dětské zóně jsou pro děti připraveny nejen loutkové pohádky, ale i řada soutěží, výtvarných dílen a taky půjčovna koloběžek a další atrakce.

 

Jde se na ochutnávku… s laborkou v batohu

Jenže okoštovat letošní úrodu nezaskočí jen žízniví zákaznicí, ale i dělníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ti na trhy nevyrazí za povyražením, ale za prací. Pátrají po podvodnících a šizuňcích, kteří se chtějí na burčákové mánii přiživit za pomoci nekalých praktik. Inspektoři inspekce na místě zkouší poválet chuť burčáku na jazyku, hledí si vůni burčáku i jeho barvu. Kontrolují etikety, zda je na nich vše korektní. A v případě nejistoty naberou vzorky a odvezou si je do laboratoře na zkoumání. To trvá až šest týdnů, protože musí dojít k řádnému kvašení.

Inspektoři trestají také prodej burčáku vyrobeného z nepůvodních vinných hroznů z ciziny. Ty totiž nesplňují pravidla pro označení burčáku, který je naší regionální specialitou s ochrannou známkou. Pokud chce někdo prodávat burčák z hroznů zahraničního producenta, nesmí na etiketě stát označení burčák a prodejce výrobek nesmí prodávat s tím, že prodává burčák. Označení musí být toto: ´částečně zkvašený hroznový mošt´.

 

Kromě dobrého burčáku a vína si návštěvníci Hradeckého koštýře užijí i cimbálovou muziku

Podvodníčci na každém kroku? Ale ne, je to vzácné

Ale pozor. Probíhají i odběry. Letos inspekce zatím provedla kontrolu u 94 prodejních míst a odebrala 24 vzorků, které si užijí podrobný dohled v laboratoři. Co tam probíhá? Nechme promluvit odborníky: „Při odběru vzorku laboratoř SZPI v Brně prostřednictvím hodnot izotopových poměrů stabilních izotopů vodíku měřených na nukleární magnetické rezonanci a izotopových poměrů stabilních izotopů kyslíku a uhlíku měřených na hmotnostním spektrometru prověřuje geografický původ hroznů, ze kterých byl burčák vyroben. Dále je sledována např. přítomnost syntetických barviv, etanolu z přidaného cukru (zvyšování přirozeného obsahu alkoholu v produktu dle limitu), množství přidané vody, obsah alkoholu, obsah oxidu siřičitého,“ stojí v prohlášení inspekce.

„Někteří prodejci se snaží burčák pančovat, například ředit vodou. Přídavek vody je přitom jedním z nejčastějších prohřešků, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce každoročně odhalí. V kontrolovaných vzorcích se objevují také syntetická barviva, nedeklarovaný oxid siřičitý či etanol z přidaného cukru,“ uvedla Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

 

VICAN, rodinné vinařství Mikulov, nabízí svůj burčák od začátku září

A kolik bylo odhalených podvodníků v minulých letech? Pro srovnání v sezóně 2019 inspekce provedla kontroly 290 prodejních míst burčáku, v 61 případech inspektoři přistoupili k odběru vzorku pro analýzu v laboratoři, z nichž nevyhovělo 10 vzorků. V předchozí sezóně 2018 inspektoři odebrali k laboratornímu rozboru 44 vzorků a nevyhovělo 5 z nich, v roce 2017 bylo laboratorně hodnoceno 51 vzorků, ze kterých nevyhovělo 7 a v roce 2016 bylo laboratorně hodnoceno 69 vzorků, ze kterých nevyhověly 4. Rok 2020 si můžete prohlédnout na webu Potraviny na pranýři. Je dobré se mít na pozoru, ale není dobré si kvůli tomu zkazit chuť jedinečného burčáku. Tak hurá – ať nám to všem pěkně kvasí a chutná. Burčáku zdar, umírněnosti také.

Vložil: Kamil Fára