Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sněžka bez bordelu a hulvátství, nebo Sněžka se sítěmi jako v pavilonu opic. Vybrali jsme si druhou možnost

08.07.2021
Sněžka bez bordelu a hulvátství, nebo Sněžka se sítěmi jako v pavilonu opic. Vybrali jsme si druhou možnost

Foto: KRNAP (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zasíťovaný vrchol Sněžky

Jedinečná, vzácná a zranitelná. To je popis přírody na vrcholku nejvyšší hory České republiky. A pokud se chceme na Sněžku vydat, musíme dbát pokynů na její ochranu. Dbali jsme? Nedbali. A tak, stejně jako minulý rok, zoškliví vrchol Sněžky oranžové sítě, které návštěvníky oddělí od přírody. A přírodu od návštěvníků. Na vrcholku Sněžky pak bude turistům vyhrazen výběh o velikosti půlky fotbalového hřiště. Můžeme si za to sami.

Denní počet pěších turistů v letní sezóně je 8 – 9 tisíc osob. V tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou–Sněžka (s denní kapacitou až 2 400 osob). Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás. A jako takový, trpí vrchol Sněžky naší touhou po kochání se po krajině, která tak oplývá mlékem a strdím. A pohled na zasíťovanou Sněžku je divný, doslova. Dříve byl prostor pro návštěvníky na Sněžce vyznačen vkusným řetězem zavěšeným na sloupcích. Jenže lidé řetěz přelézali, dupali po vzácném alpínském trávníku, lozili po skalách a dělali doslova čurbes. Co s tím?

 

Neukáznění návštěvníci nectili zábrany, tak si chudák Sněžka vykoledovala oranžové sítě

Proto Správa Krkonošského národního parku loni poprvé oddělila prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Tato metr vysoká síť posílila již instalované řetězové zábrany, které ale lidé ve velkých počtech překračovali. Oranžová ochranná síť je jasně viditelná a na vrcholu hory opravdu působí nezvykle. I letos budou pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR.

 

Jedinečnost Sněžky

Zvláštní jehlancovitý tvar 1 603 m vysoké Sněžky vznikl v dobách ledových. V důsledku mrazivého a větrného klimatu tam vznikly mrazem tříděné půdy. Kamenné mnohoúhelníky a brázdy, svahové terasy či rozsáhlé kamenné sutě jsou jejich významnými pozůstatky. V minulosti – zejména na východním úbočí Sněžky, na Obřím hřebeni – se staly terčem stavitelů kamenných pyramid (mužíků). Ti tak často nevratně zastavili proces trvající desítky tisíc let. Kromě neživé přírody je Sněžka domovem řady druhů charakteristických pro severskou tundru a alpínské trávníky. Některé z nich nenajdete nikde jinde na světě.

Roste zde koniklec bílý (na snímku), rozrazil chudobkovitý, pampeliška krkonošská, jestřábník severský nebo bika klasnatá, lipnice plihá a sítina trojklanná. Na zemi na skalách hnízdí pěvuška podhorní či linduška horská. Kamenné sutě jsou zase domovem lišejníků rodů pukléřka či šídlovec. Z přírodovědeckého hlediska je přírodní prostředí na Sněžce nenahraditelné a není možné připustit jeho ohrožení a ničení masivním počtem neukázněných návštěvníků.

 

O hory je zájem

A hory při prodlouženém víkendu byly v centru zájmu. Praskaly ve švech. A rozhodně se to netýkalo jen Sněžky. „Velký zájem lidí o návštěvu hor zaznamenáváme po celém Česku. Všude máme zvýšený, řekl bych velmi vysoký počet členů horské služby,“ řekl TN.cz mluvčí horské služby Radek Zeman. Ale na druhou stranu dodal, že podobný nápor očekávali a byli na něj připraveni. Zájem se v letních měsících prostě zvyšuje každoročně. Čerstvý vzduch, krásný výšlap do kopců a útěk od hemžení civilizace. No neberte to.

 

Oblíbený pěší výšlap na Sněžku

A komu se nechce šlapat do kopce, ale o rozhled ze Sněžky by přesto stál, ten nemusí smutnit u fotografií panoramatu. Městečko Pec pod Sněžkou po nařízení vlády v rámci proticovidových opatření opět zahájilo v květnu provoz lanovky na Sněžku. „Ukončili jsme provoz z nařízení vlády 28. ledna. Tak dlouho lanovka, tedy kromě výstavby nové lanovky, nikdy nestála. Každé zařízení, které déle stojí, potřebuje chvilku na rozjezd. Provedli jsme zkoušky brzd, revizní technici zrevidovali strojní a elektrozařízení. Všechno se vyřešilo bez problémů a dnes jsme mohli obnovit provoz,“ řekl v polovině května ČTK náčelník Lanové dráhy Jiří Špetla. Jedna jízda nahoru je za 230,-. A s cestou i zpátky 430,-. A ne, není to drahé, lanovka na Sněžku jede půl hodiny a během té doby překoná výšku 680 metrů. Ale byla by škoda si Sněžku alespoň nesejít. Příroda je tam skutečně nádherná. Jen pozor, obaly od svačin a lahve od pití do ní házet skutečně nikdo z nás nemusí. Je to pak na té naší nejvyšší hoře jako v opičím výběhu. Nejsme přece opice.

 

Jak se dostat na Sněžku

Na výlet na Sněžku se můžete vydat z několika směrů, pokaždé ale počítejte s pořádným výstupem. Nechali jsme si poradit od serveru HoraSněžka.cz, kudy nejlepší cestou na Sněžku:

Výstup z Pomezních bud na Sněžku

Výchozím bodem výletu pro tuto trasu je Horní Malá Úpa. Tato trasa patří k nejlehčím výstupům na Sněžku. Výchozím místem jsou Pomezní boudy kam se dostanete autem nebo autobusem. Následně se vydejte po červené značené turistické trase cca 4km (česko – polského přátelství) se dostanete pěšky k chatě Jelenka, kde je také v provozu restaurace. Odtud již budete stoupat přes Obří hřeben až na Sněžku 4km.

Celková délka trasy: cca 8 km. Zpět do Horní Malé Úpy  se můžete vydat po žluté na Růžovou horu a odtud po zelené.

Výstup z Pece přes Růžovou horu na Sněžku

Druhá varianta patří k relativně schůdným možnostem patří výstup z Pece pod Sněžkou po zelené turistické trase na Růžovou horu cca 3 km a chatu na Růžohorkách, která je vyhlášená svou dobrou kuchyní. Z Růžohorek budete následně pokračovat po žluté turistické značce až na vrchol Sněžky cca 3,5 km.

Celková délka trasy: cca 6,5 km. Zpět do Pec se můžete vydat přes Luční boudu, Výrovku, Rychterovy boudy dolů do Pece.

Výstup Přes Obří důl na Sněžku

Tou poslední a zároveň nejobtížnější a také nejhezčí výstup je po modře značené turistické trase z Pece pod Sněžkou přes Obří důl 7 km na Obří sedlo a následně finální výstup po červené 1,5 km na vrchol Sněžky. Výhledy jsou vskutku nezapomenutelné jak na celý Obří důl, Studniční horu, tak nakonec i na Sněžku.  V letním období si můžete v Obřím dole také prohlédnout důl Kovárna, který byl zpřístupněn v roce 2004 a je vzpomínkou na zašlou slávu zdejšího hornictví.

Celková délka trasy: cca 7 km

Vložil: Kamil Fára