V Novém Městě nad Metují rozkvetly hodiny. Jdou absolutně přesně, odchylka činí jednu sekundu za tři tisíce let. Květinové hodiny jsou v ČR jen troje
14.04.2021
Foto: Nové Město nad Metují
Popisek: Jarní výsadba květinových hodin v Novém Městě nad Metují již proběhla. Povšimněte si jedné zajímavosti, plocha uprostřed je prázdná. V letní sezoně zde bude, již popáté, ještě datum (od doby, kdy se o hodiny stará město, tam bývalo logo i jiné obrazce)
Ptát se v Novém Městě nad Metují, kolik je hodin? ‘Zeptejte se květeny,‘ může se ozvat lakonická odpověď. Pro neznalého odpověď záhadná, pro znalce jasné pobídnutí, aby si odběhl na Náměstí Republiky. Proč zrovna tam? Je tam více ochotných lidí, kteří vám škodolibě řeknou, že autobus už vám ujel? Ani ne, na Náměstí Republiky jsou totiž raritní květinové hodiny. Pro místní běžná součást běhu času, pro kolemjdoucí z jiných částí povrchu planety unikát.
Na jaře můžete na Náměstí Republiky v Novém Městě nad Metují potkat pracovníky technických služeb, kteří jako živý řetěz přenášejí nesmírné množství macešek. Konkrétně na tisíc dvě stě kusů. Kam s nimi? Na květinové hodiny, které se těší velikosti 8,5 x 5 metrů a kde samotné ručičky hodin obíhají utíkající minuty našich životů po obvodu tří metrů. Podívaná, kterou ve světě zase tak často nespatříte.

Vedoucí městské zahrady Petr Karel při letošní výsadbě, foto ČT
Jak to celé vzniklo?
„Leží v centrální části města, hned naproti budově dnešní radnice. Tato rozlehlá budova sloužila v létech 1926 až 1949 jako sídlo okresního hejtmanství a od jara 1949 do roku 1995 zde působil hodinářský závod Chronotechna, od 1. 1. 1969 přejmenovaný na Elton. Je to první a dosud jediný tuzemský podnik, který se zasloužil o to, že Československo patřilo od roku 1957 mezi deset zemí světa, které byly schopny vyrábět náramkové hodinky. Díky vysokému pracovnímu nasazení a vytrvalé píli zaměstnanců se hospodářsky Chronotechně dařilo velmi dobře, a tak se začala zapojovat do zvelebování města. Jedním z takovýchto počinů bylo vybudování květinových hodin. Kromě zkrášlení veřejného prostoru šlo o způsob, jak propagovat své výrobky, a to nejen před místními občany, ale především před návštěvníky města,“ uvedl místostarosta města Libor Hovorka.

Květinové hodiny v roce 1969, foto Státní Okresní Archiv Náchod
Vzhled květinových hodin se v čase postupně měnil. První varianta od J. Šimůnka používaná v 60. letech minulého století spočívala v rozdělení hodin na dvě poloviny. V levé polovině bylo v horní části velké bochánkovité logo Prim tvořené květinami ve stříbrně-šedé barvě a dole stylizovaný nápis Chronotechna vysázený ze žluto-zelených květin. V pravé části byl motiv náramkových hodinek s logem Prim. Pouzdro hodinek vysázené z květin stříbrné barvy lemovalo světlezelený číselník se žlutozelenými kulatými indexy. Obdélníkové indexy na kvadrátech číselníku, stejně jako logo Prim, byly z hnědočervených a řemínek hodinek z hnědých květin. Původně navržené kovové ručky byly při realizaci doplněny o miniaturní truhlíky, do kterých byly rovněž vysázeny rostliny.
Pravděpodobnou inspirací pro toto provedení ruček byly květinové hodiny v Chomutově. Tyto květinové ručky byly na konci 60. let nahrazeny jednoduššími v celokovovém provedení, které se na hodinách používají dodnes. Celkem se výzdoba skládala z více jak 5500 kusů květin. O výsadbu a její údržbu se z počátku staral zahradník pan Matoulek. Později starost o hodiny převzali pracovníci zahradnického oddělení městských Technických služeb. Veškeré náklady spojené s výsadbou a její údržbou hradila Chronotechna.

Unikátní výzdoba v Novém Městě nad Metují je vysazovaná každé jaro už více než šedesát let. Květinové hodiny se osazují dvakrát ročně. První výsadba je z jarniček, konkrétně z macešek, druhá z květin, kvetoucích celou sezónu až do podzimu. Jarní výsadba je zasazena na začátku dubna a trvá do půlky května, od půlky května je pak zasazena výsadba letní a ta trvá do konce září nebo až do poloviny října, foto Nové Město nad Metují
Jak to celé ´skončilo´
V roce 1995, tedy po revoluci i rozpadu Československa, se hodinářská firma Elton přestěhovala a prodala klíčovou budovu společnosti IMP. Ta o květinové hodiny nejevila zájem. A tak se nad nimi začalo smrákat. V tu chvíli muselo do věci vstoupit město a nad jednou z mnoha krás převzít patronát. A chopilo se toho srdnatě a se ctí. Od roku 1995 se o květinové hodiny starají technické služby města a hodiny šlapou jako… no, jako hodinky. Až na pár výpadků a poruch…
Pár výpadků a poruch
O chod hodin se 35 let starali mistři společnosti Chronotechny. Výpadky a poruchy tak přicházely vzácně. A když, tak se o ně během okamžiku postarali hodináři z Chronotechny. Po roce 1995 se starosti nad hodinami ujal pan Šotola, původní profesí mistr odborného výcviku na místní hodinářské škole.

Ručičky hodin nyní řídí elektrický strojek, který je umístěn v kobce zhruba metr pod nimi, foto ČT
V roce 2003 se město rozhodlo květinové hodiny rekonstruovat, protože zaúřadoval zub času a materiál už se jevil opotřebený. Původně byl řídící časový signál nutný pro pohyb ruček přiveden kabelem od hlavních hodin umístěných v budově Chronotechny, které zároveň řídily chod všech podružných hodin instalovaných v podniku. Časový údaj jde nyní z atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Díky tomu je chod květinových hodin v Novém Městě nad Metují absolutně přesný. Teoretická odchylka od přesného chodu činí pouhou 1 sekundu za tři tisíce let. Kvůli takové odchylce člověku autobus rozhodně neujede.
Další květinové hodiny jsou v Poděbradech a v Chomutově
Květinové hodiny v Novém Městě nad Metují jsou jen jedny ze tří takových unikátů v republice. Ty v Poděbradech sídlí v lázeňském parku. Atrakcí parku jsou od roku 1936. Na každoroční výsadbu záhonu je zapotřebí více než 15 000 sazenic.

Květinové hodiny v Poděbradech jsou ještě sofistikovanější, každý den v době sezony mění i datum z kamínků, foto Lázně Poděbrady
Chomutovské květinové hodiny bývaly velmi slavné, stály u vchodu do tehdejšího městského parku (to byl ještě Chomutov známý spíše jako Komotau, což je jeho německý název), který dnes nese název sady Čs. armády. Čas v parku pak odměřovaly za první republiky i za komunistického režimu, mnoho starších Chomutovanů si je ještě pamatují. Přáním lidí bylo vrátit je zpět a město jim v rámci participativního rozpočtu v roce 2019 vyhovělo. Jejich nová podoba ale sklízí kritiku. Lidem, zvláště pamětníkům, se nelíbí jejich sklon i vzhled.

Chomutovští mají pocit, že prvorepublikové květinové hodiny byly hezčí, než tyto novodobé. Foto Město Chomutov
„Vlna kritiky se snesla především na facebookových stránkách Chomutov – Komotau, kde správce na archivních snímcích předvedl, jak hodiny vypadaly na konci 30. let i o pár desetiletí později. Přiložil i nové foto a komentář. „Sezonní květinová výzdoba odpovídá podzimnímu a zimnímu období, hodiny jdou pozadu. Hodiny můžete vidět pouze shora, například z blízkého hotelu, jelikož jsou velmi vysoko. Navíc jsou dvakrát tak velké než původní,“ připomněl správce stránky,“ napsal k tomu Chomutovský deník.
Vložil: Kamil Fára