Co ty lidi za sklem či plotem sežralo? Uzavření Zoo kvůli covidu bylo pro zvířata šok, vyšlo najevo, že se bez lidí nudí a nemají na co koukat
31.03.2021
Foto: Simona Jiřičková / Safari Parku Dvůr Králové
Popisek: Šimpanz ze Dvora Králové sleduje místo návštěvníků alespoň své šimpanzí kolegy na velkoplošné obrazovce. I primáty covid zavřel doma a ani jim se to nelíbí
Výborné zjištění. Návštěvníci zoologických zahrad přispívají k duševní hygieně zvířecího osazenstva. Po vypuknutí všech opatření proti covidu-19 a vymizení lidí z uliček všech Zoo, se zvířata udiveně rozhlížela a hledala je, návštěvníky. Proč? Protože bez nich neměla na co koukat. Začala nuda. Zoo Brno a Safari Park Dvůr Králové dokonce propojily přes internet své šimpanzí tlupy, aby zahnaly jejich dlouhou chvíli. Do toho zazněla i výzva o větším přísunu peněz do Zoo, jinak budou zahrady nucené přistoupit i k utracení některých zvířat. Došly jim peníze. Stát okamžitě reagoval.
Šimpanzi ze Zoo Brno a Safari Park Dvůr Králové se mohli od 11. března do úterka 30. března vzájemně pozorovat prostřednictvím on-line streamu. Chovatelé zaznamenali pozitivní reakce zvířat v obou zahradách a přímý přenos tohoto ´setkání´ mohla na internetu sledovat také veřejnost.
Za vším stáli nadšenci
„Využili jsme nápadu a iniciativy brněnských nadšenců, kteří nainstalovali v obou zahradách velkoplošné obrazovky a vzájemně tak propojili dvě šimpanzí skupiny. Pro tato velmi inteligentní zvířata je to nový a zajímavý podnět, který je vlastně moderním enrichmentem,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Napřed dva týdny trval ´telemost´ mezi Dvorem Králové a Brnem, moravskou metropoli nyní vystřídal Hodonín. Foto Simona Jiřičková / Safari Parku Dvůr Králové
„Naši šimpanzi už spadají do skupiny zvířecích seniorů, ale každá novinka je samozřejmě zaujme. Občas se před obrazovku přijdou navzájem pochlubit jídlem nebo jsem zaznamenala, jak mě pozorují šimpanzi ze Dvora při úklidu expozice,“ komentovala s úsměvem reakce zvířat chovatelka šimpanzů v Zoo Brno Mariana Hubíková.
Zábava pro každý den
„Zkušební provoz ukázal, že šimpanzi vnímají přenos jako zajímavý. Už ukázali řadu pozoruhodných projevů. Oblíbený se přenos stal zejména pro samici M, která si často najde chvilku, aby neznámé sousedy zkontrolovala,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. Šimpanzi nosí před obrazovku své jídlo, snad aby se pochlubili. Pro šimpanze to je rozhodně zpestření, které se snaží rozklíčovat. Hodně je zajímá, co je za velkoplošným plátnem, kde se ti neznámí sousedé berou, co dělají.
Přijde nuda
Jenže tak jako jiné typy zábavy, také živý přenos postupně s velkou pravděpodobností šimpanze omrzí. „Co se opakuje, ztrácí atraktivitu. Živý přenos proto záhy nahradíme zase něčím, s čím si šimpanzi budou muset trochu lámat hlavu. A tak stále dokola. Je to hra, která oběma stranám přináší radost,“ uzavírá Gabriela Linhart. Možností je spousta a zahrnují schovávání potravy na nejrůznější místa expozice, její krájení na malé kousky, aby její konzumací šimpanzi trávili co nejvíc času jako v přírodě, ale také různé hračky nebo hlavolamy.

Šimpanze můžete sledovat jen přes den, což je logické. Zvířátka musí v noci na kutě
Brno skončilo, začal Hodonín
Nuda nebude, rozhodli se ve Dvoře Králové a od 30. března k nové spolupráci - šimpanzi ze Zoo Hodonín a Safari Parku Dvůr Králové se mohou vzájemně pozorovat prostřednictvím on-line streamu. Skupina primátů ze Dvora Králové již ví, co od vzájemného pozorování očekávat, protože byla o týden dříve stejným způsobem virtuálně propojena se skupinkou lidoopů z brněnské Zoo. Pro hodonínskou čtyřčlennou skupinu je pohled do expozice a vzájemného soužití jiné skupiny novinkou. Přímý přenos z obou expozic mohou milovníci zvířat sledovat on-line každý den od 8:00 do 16:00 hodin po dobu deseti dní.
Úplná novinka pro hodonínské šimpanze to ale není. Podobný unikátní projekt byl v Hodoníně realizován již v roce 2013 a jeho autorem byl stávající ředitel zahrady Martin Krug, který v té době působil ve vedení Zoo druhým rokem: „Tenkrát jsme se inspirovali studií, ve které vědci sledovali reakce goril na promítané fotografie ostatních jedinců. V některých případech došlo k lásce na první pohled,“ popisuje hodonínský ředitel a dodává, že v roce 2013 nebyl šimpanzům promítán přímý přenos, jako je tomu u stávajícího projektu, ale autentické záběry z volné přírody. Tehdy byla motivací především snaha navrátit tyto lidoopy k jejich přirozenému chování, o kterém po dobu života v lidské péči neměli ani tušení. Cílem současného projektu je především rozptýlení pro šimpanze, ale i pro návštěvníky, kteří do zahrady za současných restrikcí nemohou.

Gorilák Richard, populární v celé republice, prodělal covid, ale již je mu lépe, tak je zvědavý jak veverka. A sledování ušáků ho na chvíli zabaví... Foto Petr Hamerník / Zoo Praha
V Praze použili králíky a home video
Jak zabavit gorily, přemýšlí i Zoo Praha. „Když jsem osiřelou návštěvnickou částí pavilonu přenášel pásovce, hlavně gorilí kluci si mohli za sklem hlavy ukroutit. Tak mě napadlo, že bychom mohli gorily zaujmout něčím živým,“ popsal pro iDnes vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Jaký byl výsledek? Do návštěvnické části výběhu umístili před cca dvěma týdny králíky. Gorily to očividně zaujalo. Některé gorily ušáky líně pozorovaly při přežvykování dlabance, jiné z nich byly u vytržení.
Králíci nejvíc zaujali pětiletého Ajabu, ten si s nimi chtěl hrát, nabíhal na ně na sklo, čehož se ušáci lekali. A ne na dlouho, hned se zase vraceli ke sklu, nakukovali gorilám do výběhu a hopkali si prostorem. Chovatelé to nyní v Zoo nemají lehké. Nestačí zvířata jen nakrmit a uklidit jim. Některá zvířata, obzvláště primáti, potřebují rozptýlení, zábavu, něco, co je zaujme. A proto v pražské Zoo připravují gorilám třeba také hlavolamy, do kterých jim ukrývají potravu. „Uzavření Zoo kvůli covidu bylo pro zvířata šok. Byla to změna každodenního rytmu, kdy byla zvířata zvyklá vidět návštěvníky. Ptala se, co se děje, co ty lidi za sklem či za plotem sežralo?“ řekl v rozhovoru pro rádio Impuls ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek.

A kdo jiný než Richard. Tentokrát pozoruje sám sebe, voyuer jeden. Foto Zoo Praha
Stejně jako ve Dvoře Králové, Brně a Hodoníně dostaly pak pražské gorily před dvěma dny do návštěvnického prostoru obrazovku, a na vybraných videí tak mohly sledovat samy sebe. Podívat se přišly skoro všechny, ale největším pozorovatelem Zoo Praha vyhlásila Richarda…
Jsme na dně, pomozte
Konec legrace, před týdnem se ze zoologických zahrad ozvalo volání o pomoc. Docházejí peníze, nemáme na krmení. Budeme muset sáhnout i k utracení některých zvířat. A protože to by byl pro vládu z politického hlediska rozsudek smrti, reagovala s rychlostí blesku (výjimečně) a rozdala 28 licencovaným Zoo v republice 80 milionů korun na provoz. Takže volání o pomoc splnilo svůj účel. Ale na jak dlouho?

Z Facebooku Zoo Tábor: „Naše ošetřovatelka Naďa s velbloudicí Frídou. Zvířata opravdu milujeme! V této době nabral náš slogan „Zvířatům opravdu blízko“ trochu jiný význam. Teď jsme jim fyzicky blízko jen my. Zní to jako fráze, ale zvířata opravdu den co den vyhlížejí návštěvníky, zpozorní při každém pohybu kolem jejich výběhu a jsou rádi za každý kontakt s nimi.“
Otevřete venkovní areály Zoo
Své do debaty přinesl i ředitel Zoo Tábor Evžen Korec. Ten volá po otevření venkovních areálů všech Zoo. „Jako vystudovaný virolog a genetik plně chápu současná přísná opatření v boji s koronavirovou pandemií. Většina přísných opatření je zcela na místě a jsou nezbytná. Některá opatření jsou však sporná, některá přímo nesmyslná. Typickým příkladem je nucené uzavření venkovních areálů zoologických zahrad, přestože riziko, že v jejich rozlehlých areálech dojde k přenosu virové nákazy, je při dodržení ostatních opatření mizivé. Pokud už se někdo bojí vzniku nových ohnisek nákazy, měl by podobně znepřístupnit také městské parky a jinou zeleň. Areály zoologických zahrad jsou většinou parkům velmi podobné. Navíc v zoologických zahradách se dá pohyb lidí lépe regulovat. Dá se například velice efektivně omezit celkový počet lidí, kteří se v daném čase v areálu Zoo nachází. Po dosažení maximálního počtu návštěvníků nebude nikdo další do Zoo vpuštěn,“ napsal Evžen Korec. Krajské listy.cz zcela stojí za jeho prohlášením. Některá opatření proti covidu-19 jsou nezbytná, jiná nikoliv. A zvířata nám chybí. Jak se ukázalo, a to je milé, i my chybíme jim.
Vložil: Kamil Fára