Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nádherně opravený barokní kostel se skleněnou střechou. Na počátku byla ruina, farář a dvě spřátelené rodiny, dnes je v Neratově živo

14.02.2021
Nádherně opravený barokní kostel se skleněnou střechou. Na počátku byla ruina, farář a dvě spřátelené rodiny, dnes je v Neratově živo

Foto: Facebook / Sdružení Neratov (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zimní pohádka a opravený kostel v Neratově

Kostel v obci Neratov byl po válce určený k demolici. Důvod byl jednoduchý, na konci války kostel vyhořel. Lidé z okolních obcí chtěli sice opravit alespoň jeho střechu, ale nesesbírali dostatek peněz. Komunisté nakonec rozhodli, že dojde k demolici. Ale i tady zaúřadoval nedostatek peněz. Finance, které byly určené na demolici, padly na převoz rokokového schodiště před kostelem. To chtěli i komunisté uchovat. A tak na demolici nezbylo a kostel v dezolátním stavu trčel v Neratovech až do revoluce.

Hlavní slovo a hlavní iniciativa u obnovy neratovského kostela jde za farářem Josefem Suchárem a rodinami Němcových a Malíkových, kteří se rozhodli založit Sdružení Neratov. A to nejen za účelem opravy kostela, ale i návratu života do obce. Obě rodiny, mimo jiné, se do Neratova přestěhovaly z Prahy. Cílem sdružení bylo pomáhat znevýhodněným lidem a společně pracovat na obnově celé obce.

 

Skleněná střecha je prostě famózní

První mši sloužil farář Suchár již v roce 1990

V roce 1990 se odehrála pod vedením faráře Suchára první mše. Zatím před ruinou kostela a pod širým nebem. O rok později už se mše konala ve vyklizeném kostele. V té době už fungovalo sdružení a obě rodiny si k vlastním dětem přibraly i opuštěné děti do pěstounské péče.

Sdružení ve svých začátcích pomáhalo všem, kteří byli jakýmkoli způsobem znevýhodněni nebo vyloučeni ze společnosti. Zázemí zde našli jak opuštěné děti a mentálně postižení, tak osoby závislé, po výkonu trestu či bez domova. Tyto různorodé skupiny však ne vždy dělaly ve vzájemném soužití dobrotu, a tak se rozhodlo, že nadále se bude Sdružení Neratov zaměřovat na pomoc opuštěným postiženým dětem a dospělým s mentálním, psychickým nebo zdravotním postižením.

 

Po vysídlení původních německých obyvatel to vypadalo, že Neratov v Orlických horách zanikne jako stovky obcí a osad v pohraničí. Před příchodem faráře Josefa Suchára (na snímku) zbyli v obci dva stálí obyvatelé a několik chalupářů

Od roku 1992 je kostel kulturní památka

Kostel se v roce 1992 podařilo zapsat na seznam kulturních památek. Od té doby se usilovně pracuje na jeho obnově. Ještě před tím se 15. srpna 1990 uspořádala první pouť na svátek Nanebevzetí Panny Marie a obnovila se tak zapomenutá poutní tradice. V roce 2003 bylo obnoveno průčelí, věže a hodiny, o rok později proběhla sanace vnitřního zdiva a oprava fary. Svou pověstnou skleněnou střechu dostal v roce 2007, roku 2008 byly obnoveny střešní římsy. Poté se opravila dlažba, kúr a dostalo se na opravu vstupního schodiště.

Kostel jako na výstavu

Od roku 2013 je kostel postupně vybavován novými prvky liturgického vybavení. V roce 2018 došlo k další rekonstrukci průčelí kostela, kterému byl vrácen původní barokní vzhled. Snaha o navrácení rokokového schodiště byla soudně zmařena a muselo se vybudovat schodiště nové. Na věže se vrátily barokní báně a ve věžích se opět rozezněly zvony. Vše vytvořené podle původního návrhu.

 

Takhle kostel vypadal, než si ho vzal do parády pan farář Josef Suchár. Na konci druhé světové války kostel vyhořel a poté už jenom chátral

Poutní místo

Celý Neratov je již od druhé poloviny 17. století významným poutním místem. Tehdy na tom měla svou zásluhu milostná soška Panny Marie a pramen, který u kostela vyvěrá. Původní kostel přestal stačit zvyšujícímu se počtu poutníků, a tak byl v letech 1723 – 1733 na kopci vystavěn nový barokní chrám.  Základní kámen položil majitel panství Johann Karl z Nostitz-Rhieneck 14. srpna 1723. Vysvěcení proběhlo na svatého Bartoloměje 24. srpna 1733.

Architekt díla je neznámý. Odborníci ho nejčastěji připisují kruhu kolem Giovanni Battisty Alliprandiho. Mohl jím však být i první stavitel kostela, Carl Antoni Reina. Ten se zabil při pádu z lešení a chrám dostavil Jakub Ondřej Carow.

 

Co vše dělá Sdružení Neratov

Na spolku Neratov jde vidět, že sociální práce ve výsledku umí uživit celou komunitu. Za dobu trvání se v Neratově vybudovalo mnoho služeb, které slouží jak místním obyvatelům, tak i přespolním, kteří přijedou obdivovat jak renovovaný kostel a oživlou obec i krásy okolní přírody. Pod sdružením v současné době pracuje přibližně 250 zaměstnanců, z toho na 200 s různým handicapem. A co všechno tedy Sdružení Neratov nabízí?

Chráněné bydlení

Chráněné bydlení Domov v Neratově funguje od roku 1998. Jsou pobytová sociální služba, která své sociální služby poskytuje lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení (mentální postižení), jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.

Snahou je těmto lidem pomoci žít svobodným, samostatným a zodpovědným životem, usilovat o zachování vazeb mezi uživateli, jejich rodinami, příbuznými a jejich přirozeným prostředím tak, aby žili jako jejich vrstevníci se zásadou zachování lidské důstojnosti a samostatnosti. To vše za podpory týmu pracovníků v sociálních službách, v přátelském rodinném prostředí horské vesničky Neratov, která je také poutním místem.

Denní stacionář Lávka

Posláním ambulantní sociální služby Denního stacionáře Lávka je poskytovat kvalitní odbornou pomoc a podporu osob s kombinovaným postižením (jedná se také o osoby s poruchami autistického spektra) a osob s mentálním postižením ve věku od 7 do 64 let.

Pracovní možnosti v chráněných pracovištích

Sdružení Neratov, z. s. provozuje hned několik chráněných pracovišť, jež jsou zaměřené na různé činnosti. Zaměstnávají osoby s tělesným nebo mentálním postižením. Stejně tak se snaží najít vhodnou činnost i pro ty, kteří mají psychické či finanční obtíže. Podle potřeby se snaží uzpůsobit danou práci jejich možnostem (např. délkou pracovní doby) a jsou schopni pomoci i s dopravou. 

Práci poskytují v chráněných pracovištích v Neratově:

 • Pradlenka (praní, žehlení a mandlování prádla)
 • Naděje (venkovní a vnitřní úklid, údržba zeleně, v zimě odklízení sněhu)
 • Montážní dílna
 • Zahradnictví
 • Kuchyň (příprava jídla pro uživatele chráněného bydlení, zaměstnance sdružení, chataře)
 • Hospoda (vaření, obsluha zákazníků)
 • Obchod

Chráněné dílny Kopeček, Bartošovice v Orlických horách

 • Keramika
 • Košíkářství
 • Tkaní
 • Šití
 • Obchod

Albertinum Žamberk

 • Občerstvení u Neratovských (příprava jídla, prodej smíšeného zboží, donáška nákupu na pokoj imobilním pacientům)
 • Montážní dílna
 • Zahradnictví

Chráněné pracoviště Králíky

 • Montážní dílna

Základní škola speciální Neratov

Základní škola speciální Neratov je určena pro žáky s mentálním a kombinovaným postižením a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.

Škola sestává ze třech tříd, každá o maximálním počtu 6 žáků. Svůj provoz zahájila 1. září 2014. Sídlí v rekonstruované budově v obci Bartošovice v Orlických horách.

 

Plány do budoucna

Sdružení Neratov ovšem plánuje další a další služby a rozšíření své nabídky. Mezi plány do budoucna je například vybudování domu pro seniory, terapeutických dílen, výstavba společenského domu nebo zřízení nové křížové cesty a klidové zóny za kostelem. Teď v obci můžete nalézt klid od koronavirového šílenství. Okolní kopce nabízí krásný odpočinek pro celou rodinu.

Co se ubytování týče, nyní jsou, jak všichni vědí, všechny hotely zavřené. Proto můžete přijet s obytným vozem, místní vám ochotně připojí vůz do elektrické sítě a navíc si budete moci dopřát místní kuchyně. A nad kostelem najdete WC a sprchu. Vybrat si můžete i z týdenního menu, které vám rádi připraví místní zaměstnanci. Většinou se jedná o poctivá jídla, žádné exotiky.

 

Do koce března si do Neratova můžete přijet zakempovat s domečkem na kolech 

„Půjčili jsme si na dva dny karavan. Tady je to prostě pohádka, není tady nikdo, žádní lidé, Neratov nám dovolil se připojit k elektřině,“ řekl pro Českou televizi Lukáš Alt, který vyrazil i s rodinou do obce. Sdružení Neratov právě k tomu i vybízí. Připravilo místo pro obytné vozy a denně od deseti ráno do dvou odpoledne nabízí přes výdejní okénko obědy. Cena za 1 stání na 1 noc je 350 Kč i s elektrickým připojením, WC, sprcha pak 80 Kč na osobu. Objednání je možné provést na mailu nebo telefonu 733 740 389 vždy den předem nejpozději do 14.00. Při objednávce na víkend je termín vždy do čtvrtka do 14.00. I sdružení přišlo kvůli restrikcím proti koronaviru o jednu třetinu svých příjmů.

Vložil: Kamil Fára