Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Flákanec z Krkonoš si od soudu může odnést až čtyři roky žaláře. Když ho chytí. Chlupatí nasazují lyže a hrnou se do akce

30.01.2021
Flákanec z Krkonoš si od soudu může odnést až čtyři roky žaláře. Když ho chytí. Chlupatí nasazují lyže a hrnou se do akce

Foto: Policie Královéhradeckého kraje (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Policisté inovují. Nově budou jezdit i na skialpech

Policie České republiky se na lyžích připojí ke strážcům ochrany přírody, kteří křižují Krkonošský národní park, a budou stíhat neukázněné návštěvníky parku. Garde jim v hlídce bude dělat i Horská služba České republiky. A je proč. Minulý týden se strážce ochrany přírody pokusil zastavit pět na divoko projíždějících sněžných skútrů v okolí Strážného. Dva skútry na strážce najížděly, než prchly.

A jako kdyby toho nebylo dost, odpoledne u chaty Ferra na Strážném narazil strážný na další projíždějící skútr. Řidič se jej pokusil za jízdy udeřit. Když se mu to nepodařilo, obrátil svého bujného oře a svůj pokus neúspěšně zopakoval. Teprve poté prchnul. Za to mu hrozí od soudu až čtyři roku kriminálu. Což jsou poslední hřebíky do trpělivosti strážců ochrany přírody a zásadní důvod, proč si policisté nandají lyže a pomohou jim s ochranou Krkonošského národního parku. Ale policisté nebudou křižovat pouze Krkonoše, ale i nyní tolik namáhané sjezdovky.

 

Policisté se strážci Krkonošského národního parku

Prevence i pomoc

„Přítomnost policistů v obtížně dostupném terénu by měla v rovině prevence odradit případné přestupce od vstupu do zakázaných oblastí či mimo turisticky vyznačené cesty a od porušování právních předpisů, které v tomto specifickém území platí s cílem ochránit přírodu, ale také životy a zdraví osob, jimž může hrozit nebezpečí,“ upřesňuje úkol policistů v rámci tohoto počinu plk. Mgr. Pavel Škandera, ředitel územního odboru Trutnov.

„Jako odborníci na pohyb v zasněženém terénu jsme příslušníkům Policie ČR poskytli základní výcvik pohybu v terénu na skialpech. Měli by zvládnout náročné lokality, které jsou bohužel velmi oblíbené u skialpinistů, a to i přes nebezpečí, které hrozí jim, a při stržení laviny vlivem jízdy na lavinovém svahu i ostatním,“ uvedl k projektu Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše. V uplynulých dnech podepsalo s Horskou službou ČR vedení Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje realizační dohodu o spolupráci, která se vztahuje pro oblast Orlických hor i pro Krkonoše.

 

Na lyžích je možné v Krkonošském národním parku na území Královéhradeckého kraje potkat naráz až osm policistů

„Policisty jsme pro výkon služby na lyžích vybavili, a to jak technickým vybavením, tak i s tím spojenou výstrojí. Policisté mají specifické dovednosti a jsou také odborně od Horské služby proškolení pro výkon služby na lyžích. Krkonošský národní park používá zvláštní ochrany a policisté budou s pracovníky KRNAP a Horské služby koordinovat činnost hlídek působících v terénu. Cílem je ochránit jednak životy a zdraví lidí v nebezpečných lokalitách, ale také společně s pracovníky Správy KRNAP odpovídajícím způsobem zasáhnout v případě porušování pravidel při ochraně přírody,“ upřesňuje Petr Petřík, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Krkonoše nejsou parkem jen tak z rozmaru

Přítomnost policie v Krkonoších má pomoci s ochranou národního parku, kde žije velké množství kriticky ohrožených živočišných, ale i rostlinných druhů. V Krkonoších se jedná hlavně o tetřívka obecného, který se po celou dobu zdržuje v horních rozvolněných partiích lesa. Je dokázáno, že opakovaným vyrušováním se tetřívek může vysílit natolik, že zemře vyčerpáním, nebo se díky oslabení stane potravou predátora, například lišky.

 

Tetřívek obecný. Tento nádherný pták je velmi plachý a musíme ho chránit. Foto KRNAP

Dalším ohroženým druhem je sokol stěhovavý přilétající do Krkonoš již koncem ledna. Během února si hledá hnízdiště a březnu hnízdí. Je velmi plachý a při vyrušení opustí vybrané hnízdo dokonce i se snesenými vejci. Na rozdíl od nás lidí nemají tyto druhy na výběr a mělo by být naší povinností jim alespoň nějaký prostor zachovat, když už jsme jim ho většinu zabrali.

A co jízda ve vzrostlém lese? Je sice možná adrenalinem a zážitkem, ale také poškozuje zmlazující se podrost a keře, které se leckdy skrývají pod vrstvou prašanu. Právě mezi vzrostlými stromy dorůstají člověkem navrácené mladé stromky buku a jedle. Jejich poškozením hranou lyží nebo snowboardu se otvírá brána infekci, oslabuje nebo se deformuje růst stromku a je tak zmařena lidská práce a peníze daňových poplatníků.

 

Lyže pro policii jsou v barvách a designu policejních aut

Flákanec z Krkonoš

V Krkonoších dochází i k agresi ze strany některých návštěvníků. Strážce se do střetu s nelegálně jedoucími skútry dostal minulý pátek během své služby hned několikrát. První incident se stal na cestě kolem vrchu Vápenice nad Dolním Dvorem, kdy zaregistroval skupinku pěti skútrů vyjíždějících z lesa. Dva se pokusil zastavit, ale jejich řidiči na jeho výzvu nereagovali a najetím do jeho osoby jej minuli a ujeli. Další incident se stal na křižovatce u chaty Ferra na Strážném, kde strážce zaregistroval další jedoucí skútr. Jeho řidič se jej při průjezdu pokusil udeřit, což se mu nepodařilo. Po chvíli se na místo střetu vrátil a v útoku na strážce pokračoval. Za to mu hrozí až čtyři roky vězení. Ale pouze v případě, že policie odhalí, kdo je viníkem. Nyní žádá veřejnost o pomoc s identifikací. Být strážcem ochrany přírody je někdy také dost adrenalinová záliba.

Policie prožene i bobaře na sjezdovkách

Provozovatelé sjezdovek si nechtějí hrát na policii a odmítají lidi ze sjezdovek vyhánět. Už jen proto, že nemají pravomoci policisty, ale také proto, že často docházelo i k agresivním reakcím. A tak policie osedlá lyže i u sjezdovek. Přes výběrové řízení si policie objednala skialpové lyže. To vyhrála česká firma Lusti, která nabízí skialpy od 5 000 do 15 000,- za jeden pár. V první várce jich policie objednala osm párů. Firma Lusti je dodala s barvami a designem aut policie.

 

Pro Lusti to nebyla první zakázka pro instituci. „Před pár lety jsme dělali lyže pro Horskou službu ČR, Horskou službu v Polsku a pár lyží i pro Horskou službu na Slovensku. Vlastní design na lyžích má i KRNAP,“ řekl Milan Luštinec, majitel výrobce lyží Lusti pro Seznam Zprávy

„Nejprve to byl jen obecný dotaz na skialpové lyže pro policii v návaznosti na předpokládaný letošní zvýšený nápor turistů na české hory v souvislosti s opatřeními proti covidu-19. Lyže i další vybavení by měly splňovat běžné nároky na turistickou úroveň lyžaře, tedy ne závodní, a na pohyb a jízdu po cestách a částečně i mimo upravený terén. Výběrové řízení na tuto první zakázku bylo vyhlášené až později,“ řekl pro Seznam Zprávy Milan Luštinec, vlastník 50 % firmy.

„Letošní sezona je ovlivněna mnohými opatřeními, na něž reaguje i veřejnost. Proto i policisté musejí upravit či zacílit své každodenní úkoly tak, aby byli schopni zajistit veřejný pořádek, bezpečnost občanů či silniční provoz, a to ruku v ruce s návštěvností a průběžně měnícími se vládními opatřeními. V horských střediscích se soustředíme i na nové trendy návštěvníků, a to v úzké součinnosti a spolupráci i s Horskou službou ČR,“ řekla serveru Seznam Zprávy Magdaléna Vlčková, vedoucí oddělení tisku a prevence z Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

Vložil: Kamil Fára