V množírně na Královéhradecku pobíhalo v hrozné špíně 72 pejsků, dokud nezasáhla policie. Více než 600 lidí má o ně zájem
04.01.2021
Foto: Facebook a Policie Královéhradeckého kraje
Popisek: Pejsci skončili v královéhradeckém útulku a přeplnili tak jeho kapacitu
Na začátku listopadu Hradcem Králové pohnula kauza množírny psů. V soukromém domě jich policie objevila více než sedm desítek. V kotcích, ale i volně puštěných. Policie zasahovala na podnět krajské veterinární správy, která měla podezření, že pejsci žijí v nevyhovujících podmínkách. Zvířata byla poté převezena do městského útulku. Co na to majitel? Odmítá, že bylo o psy špatně postaráno. A hodlá se obhájit u soudu. Mezitím už se sbíhají lidé, kteří si chtějí psy z útulku osvojit. Bývalý majitel k tomu dal souhlas.
„Na místě jsme nalezli velké množství psů, kteří byli chováni v několika místnostech buď volně nebo v klecích. Čivavy, stafordi a buldočci se pohybovali ve svých výkalech a všude se šířil nesmírný zápach,“ popsala pro iDnes mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Veterinární správa rozhodla o přemístění psů do městského útulku. Na tomto úkolu pak policie pracovala udatně od ranních až do večerních hodin. Nepřenášeli ale pouze přepravky se psy, dávali dohromady důkazy pro případné trestní řízení. „Se souhlasem státního zástupce jsme v domě provedli domovní prohlídku, při které jsme zajišťovali potřebné podklady pro případné trestní řízení. V současné chvíli čekáme na závěry odborného vyjádření veterinární správy, na jehož základě se rozhodne, zda se majitelé dopustili nějakého trestného činu,“ sdělila Kormošová.
_20210103.jpg)
Ředitel krajské veterinární správy Aleš Hantsch uvedl, že trestní oznámení podala přímo jeho instituce. „Obdrželi jsme podněty od majitelů, kteří od daného chovatele koupili štěňata s tím, že popisovali různé zdravotní problémy a další věci. Minulý rok jsme tam provedli kontrolu a od té doby jsme se našimi nástroji snažili chovatele dostat na správnou kolej. On nespolupracoval a my jsme následně usoudili, že došlo k porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ uvedl Hantsch
Veterina na stopě
„Pán nás při naší kontrole vůbec nepustil dovnitř. Předvedl nám určité množství psů, které on uznal za vhodné, to byla přibližně polovina. Teď už se daná kontrola prováděla přímo v příbytku. My jsme provedli kontrolu a on nám potom administrativně dokládal očkování, čipování a podobně. U takového množství psů to zabralo trochu více času,“ řekl pro iDnes ředitel krajské veterinární správy Aleš Hantsch.
_20210103.jpg)
Veterináři s policisty nalezli i spoustu pejsků se štěnátky, jako tato čivava; mnoho fen bylo i březích
Psy daroval městu
Zabavené psy bývalý majitel daroval městu. Dar si ale podložil jednou podmínkou. Nebude platit výdaje za péči o zvířata. Kdyby tak neučinil, musel by hradit veškeré výdaje, které by útulek s péčí o zvířata měl. A to by se časem prý mohlo vyšplhat až na statisíce korun měsíčně. „Psi byli umístěni do vašeho útulku proti mé vůli a bez mého souhlasu. K zadržení mých psů dle mého názoru nebyl zákonný důvod, což jsem připraven prokázat u příslušného soudu. Jsem nemocný člověk v invalidním důchodu a mám obavu, že dlouhodobý stres z možnosti ztráty veškerého majetku by mohl podlomit moje zdraví fatálním způsobem,“ napsal majitel v dopise zastupitelům města s tím, že právě oni museli dar, i s podmínkou, odhlasovat a přijmout. Což také na nejbližším zasedání učinili. Podle vysledovatelných informací psi v množírně nijak netrpěli, živení byli dobře, jen někteří měli přerostlé drápky a při kontrole si inspektoři povšimli některých genetických vad. Jedinou zásadní vadou podle všeho byl tedy puch v obydlí. Co je ale problém, a to u všech množíren, je křížení příbuzných psů, takže štěňátka, která ´množky´ prodávají, jsou často nemocná a mají genetické vady.
_20210103.jpg)
Tato množírna to brala šmahem. Nespecializovala se třeba jen na malá plemena jako čivavy, ale množila i nyní tak módní plemeno stafordšírských teriérů
„Náklady se mohou vyšplhat do mnohamilionové částky. Jedná se o zhruba 680 tisíc měsíčně. Městský útulek není vhodný pro dlouhodobý chov malých plemen psů. Zvláště v zimě hrozí zvýšené riziko zdravotních potíží,“ upozornil na možné komplikace pro iDnes Tomáš Pospíšil, ředitel Technických služeb Hradce Králové, které městský útulek provozují.
„Vznikla nám tady poměrně nepříjemná situace. Poskytnutí azylu zabaveným psům z množírny není v žádném případě základní povinnost města. Zvířata byla umístěna do hradeckého útulku do předběžné náhradní péče na návrh Krajské veterinární správy. Dokud to půjde, tak se samozřejmě o psy postaráme, ale je nutné přiznat, že je to velmi náročné. A to nejen z pracovního hlediska, ale také z ekonomického, útulek musí zajistit nemalému množství psů stravu, vodu a náklady spojené s pobytem v útulku. Zatím bylo odhadnuto, že náklady za sedm desítek psů činí přibližně 22 tisíc korun za den,“ říká náměstkyně primátora Věra Pourová, do jejíž gesce spadají městské organizace. Hradecký útulek tak dočasně stopl příjem psů.

„Případné dárky pro naše chovance je možné i nadále přinášet do útulku. K tomuto účelu je před útulkem umístěna nádoba pro tuto materiální podporu. Zájem máme, jako obvykle o granule, masové konzervy, kapsičky, pelíšky, deky atp. Prosím nevozte koberce a deky s péřovou, molitanovou, či jinou náplní,“ prosí až po střechu plný a finančně vyčerpaný útulek
Lidé se o psy doslova perou
Na hradecký magistrát přišlo během dvou dnů více než šest stovek žádostí o psy. Vzhledem k poměru počtu nabízených psů a již obdržených žádostí město příjem dalších pozastavuje. Přijaté žádosti se budou nyní vyřizovat a zaměstnanci útulku budou ověřené a potencionální úspěšné žadatele kontaktovat v pořadí, ve kterém byly žádosti zaslány na podatelnu hradeckého magistrátu. Pokud se na základě již obdržených žádostí nepodaří umístit všechny nabízené psy do nových domovů, zveřejní magistrát novou výzvu k přijímání dalších žádostí.
Vložil: Kamil Fára