Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odpojí mi elektřinu, na zálohu 30 tisíc měsíčně nemám. Kompenzace? Plané řeči… Starala se o všechny, teď říká: Vládo, styď se

20.12.2020
Odpojí mi elektřinu, na zálohu 30 tisíc měsíčně nemám. Kompenzace? Plané řeči… Starala se o všechny, teď říká: Vládo, styď se

Foto: Facebook / Rýchorská Bouda (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Rýchorská bouda v Krkonoších, respektive její provozovatelka padá, vinou státního škrta, na hubu. S prominutím

Kolem známé Rýchorské boudy v Krkonoších se zatočila dnešní doba a nenechala kámen na kameni. Její provozovatelka Alena Dušková na facebookovém profilu podniku napsala emocemi napěchovaný post, který ukazoval, jaké záruky dává vláda u slibovaných kompenzací, když její podnik krachuje a všechna ‘vata‘, jak finanční rezervy soukromníků označila ministryně Benešová, je v prachu.

„VLÁDO ČR, přeji si, aby můj případný pohřeb byl financován z platů těch, co rozhodli o mém žití! Čeká mě odpojení od elektřiny, a tak si tady na hřebeni v Krkonoších zmrzneme. 30 000 Kč na měsíční zálohy již nemám, Vaše slibované kompenzace jsou jenom plané řeči. Všechny moje úspory na stáří jsou pryč. Peníze, které byly navíc, jsem předávala dál, pomáhala jsem MAMINÁM v životní, hmotné nouzi. Zainvestovala jsem návrat květeny na Rýchorských plání. Rýchorka, která je moje srdeční záležitost, je de facto nás všech. Snažila jsem se Rýchorce, jako nájemce, vdechnout nový život. Osm let života jsem bojovala, UŽ NEMŮŽU! VLÁDO ČR, STYĎTE SE!“ napsala Alena Dušková. Končíme, pomoc, která měla přijít, totiž nepřišla.

 

Alena Dušková se stará o Rýchorku, její okolí, matky samoživitelky... Ale když potřebuje pomoci ona, stát na ni kašle. Naštěstí hodní lidé ten stát suplují. Ostatně, stejně jako na jaře

Odpojení od elektřiny

Jaké to je, když vám zakáží podnikat, ale zároveň nedodají kompenzace, které by vás mohly udržet nad vodou? Je to zabíjení lidí zase jiným, nemedicínským způsobem? „Nikdy by mně nenapadlo, že je možné likvidovat životy spousty lidí v právním státě na základě ´předběžné opatrnosti´ systému PES. Nic se dramatického neděje ale vláda už plánuje urychlení likvidace spousty lidí. Různé životy mají různou hodnotu. A zachránili jsme někoho? Máme velkou restrikci a smutná čísla… Není podnikatel jako podnikatel. Ale třeba tomu jako zubař nerozumím…,“ připsal u sdílení postu paní Duškové stomatolog Roman Šmucler.

 

Rýchorka v malebné části Krkonoš žije hlavně z dětí. Na školách v přírodě a táborech

Ale topí se v problémech pouze paní Dušková s Rýchorskou boudou? Ne, k Rýchorské boudě má spoustu lidí dobrý vztah, prožili tam první dětské lásky, dětská dobrodružství, protože Rýchorská bouda je centrem dětských škol v přírodě, dříve se tam pořádaly dětské tábory v přírodě. A další podnikatelé? „Kompenzace jsou pro mě nedosažitelné, je to hodně komplikované. Musíte mít zaplacené DPH, odvody na sociálním a zdravotním pojištění a další platby. Když to nemáte, nic nedostanete. Ale z čeho je mám platit, když nevydělávám? Musel jsem si ujasnit priority, co platit nejdříve a co naopak snese odklad. Důležité jsou energie,“ vyjmenoval pro iDnes David Vavroch, majitel plzeňské restaurace Budino, který s nařízením uzavřít restauraci nejenže nesouhlasí, ale ani jej neuposlechl. Prostě na to nemá, kompenzace nedostal a nedostane. Po patnácti letech tak bude muset svou restauraci s největší pravděpodobností zavřít. Přičemž při rozvolnění opatření měl plně obsazeno.

Zachráněná Rýchorka?

Jenže na post Aleny Duškové se ozvalo tisíce lidí. Přišlo sdílení a komentáře sepsané na podporu Rýchorské boudy. Mnozí lidé vzpomínali na krásné dětství prožité i díky pobytu v krkonošské rezidenci. A tak se začaly scházet peníze. Koruna po koruně. A to i s ohledem na to, že Alena Dušková pořádala pobyty zdarma pro samoživitelky s dětmi.

 

Letos již okolí Rýchorky pokryl sníh. Bohužel, hosté přijet nemohou

„K Rýchorce mám osobní vztah, prožila jsem tam dětství a dospívání. Poprvé jsem tam jela v roce 1998 na tábor a od té doby se vracela. Pomáhala jsem na brigádách a podobně. Nelíbí se mi současná situace, krachují lidé, kteří do podnikání dali všechny své úspory,“ řekla MF Dnes Erika Jindřichová, která iniciovala veřejnou sbírku na podporu Rýchorky. Přičemž na Rýchorské boudě byla naposledy zhruba před pěti lety, současné provozovatele osobně ani nezná. „Když jsem viděla, jak se to všechno sesypalo, tak jsem chtěla trochu pomoci. Pomáhám lidem, jsem taková a mám to v sobě. Přijde mi to normální,“ dodala.

Za první víkend se na účet sesypaly desítky darů. „Jsem zvyklá celý život dávat a neumím brát. Zprávu jsem na Facebook dala bez jakéhokoli kalkulu nebo očekávání, bylo to spontánní. Už jsem nevěděla, jak se nadechnout. Pár milých slov dokáže tu mizérii potlačit a člověka nakopnout. Takovou pomoc jsem fakt nečekala, je to úžasné,“ sdělila MF Dnes boudařka. Nejistota malých podnikatelů je totiž obrovská. „Drobní živnostníci nevědí, kdy kompenzace dostanou. Nefunguje to, nikam se nedovoláte, nikdo vám nic neřekne. Podnikatelé by si třeba vypomohli půjčkou, ale vy nemáte jistotu, že vám od státu něco přijde,“ upozornila Alena Dušková. Pomoc může každý z nás a to na bankovní účet Rýchorské boudy je 4588773001/5500.

 

Rýchorskou boudu mají rádi lidé i zvířata (na snímku jsou tři, najdete je?)

Dojemné vzkazy pro Rýchorku

U sbírky pro Rýchorkskou boudu se objevilo mnoho dojemných, ale i bojovných vzkazů. Je dobré se jimi pročíst, ale zbavit se trochu sentimentu co se týká Rýchorky, a dát do souvislosti s tím i další podniky, které sice nejsou v srdcích stovek a tisíců zapsané zlatým písmem, ale třou vinou státních nařízení stejnou, ne-li horší bídu. Těm už nikdo nepomůže. David Vavroch z Plzně asi může vyprávět.

 • Bojujte!
 • Vládě navzdory!
 • Stydím se za naši vládu!
 • Zvládneme to!
 • Kompenzace místo státu!
 • Sám teď nemám, ale vy potřebujete víc!
 • Ájo, je čas zaplatit dluh, za maminy v nouzi, daří se mi! 
 • Světlo pro Rýchorku!
 • Pohřeb nebude!
 • Na záchranu Rýchorky, když to vláda neumí!
 • Nevzdávej to to, máme vás rádi!
 • DAR že Šumavy, Jeseníků, Krušných hor...!

 

Podnikání je na dně

Jarní uzamčení společnosti a ekonomiky prošlo, podnikatelé měli ‘vatu‘ a žili zároveň v naději, že to zvládne i stát. Jenže ten to zvládat přestal a ‘vata‘ došla. A tak obory závisející na otevřené ekonomice i společnosti začínají drhnout o dno svých možností. Jako první se hromadněji bouří Česká unie cestovního ruchu. Ta své myšlenky sepsala do tří bodů:

1. Přestaňte mást veřejnost. Není pravda, co se tvrdí v posledních dnech, že za všechno můžou restaurace a jejich provozovatelé. Není pravda, že se v hospodách „masově porušovala policejní hodina“. České společnosti nepomůže hledání symbolického viníka další vlny koronaviru. Naopak. Je to cesta k definitivní ztrátě důvěry lidí v řešení státu.

2. Přestaňte vyhrožovat podnikatelům Německem. Že tam je ještě tvrdší ´lockdown´? Ano, ale pak řekněte tu druhou část věty! V Německu dostávají všechny zavřené restaurace, hotely a další provozovny každý měsíc až 75 % loňského obratu coby statní kompenzaci. Rakousko postupuje obdobně. Jestliže my máme znovu zavírat kvůli obecnému ohrožení zdraví, vezměte si nyní příklad z Německa vy: chceme obdobné státní kompenzace na krytí našich ztrát!

3. Přestaňte s diskriminační kompenzační politikou státu. Kdo si dá tu práci a seřadí si pod sebe odvětví podle pravidel a reality kompenzací, je zřejmé, že stát selhává v logice i ekonomice. Řada odvětví nedostala kromě příspěvku na mzdy nic. Některé kompenzace nákladů za první vlnu pandemie ještě nebyly ani vyplaceny, kompenzace za zavření ve druhé vlně nepřišly téměř žádné. Zemědělci nebo potravináři dostali miliardy za to, že jsou hotely zavřené a nemají komu dodávat.

 

Protest hoteliérů a tvrdý odpor ochranky ministerstva

Slušně řečeno, naštvaní horští hoteliéři ze Špindlerova Mlýna už mají vládního chaosu plné zuby a tak vyrazili na Prahu. Přijeli s dvěma rolbami a alegorickým vozem, na němž byly figuríny oběšenců s nápisem ´Měl jsem hospodu´. Odehrálo se v pátek 18. prosince a hoteliéři razili z Letné do budovy Ministerstva průmyslu a obchodu v ulici Politických vězňů předat ministru Havlíčkovi petici proti vládním opatřením s názvem ´Neničte hotely a hospody´.

 

Sněžná rolba z Krkonoš dorazila prostestovat do Prahy

„Chceme upozornit na to, že se tu momentálně ničí hotely a hospody a že epidemický důvod k tomu není jasný. Dosud jsme nikde nenašli důkaz, že dochází k přenosu v hotelích a restauracích,“ řekla majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová pro Rozhlas. Vládní opatření, podle kterého musí být nyní hotely a restaurace zavřené, je podle krkonošských hoteliérů likvidační pro jejich podnikání.

 

Snímek z protestu, foto Novinky / Aktu / repro 

Akci sledovala policie, podle ní vozidla neporušovala žádná nařízení a dopravu také neblokovala. Vše probíhalo klidně až do okamžiku, kdy se protestující snažili v budově ministerstva předat petici. Tam narazili na tvrdý odpor ochranky. „Majitelka Luční boudy vešla do budovy a chtěla podat petici. Ochranka ji ale vykazovala pryč,“ popsal situaci kameraman CNN Prima NEWS Ján Schürger, který byl u toho. Protestující ani přes výzvu ochranky neopustili vestibul, což jeden z nich nevydržel a vypěnil. „Ochrance ruply nervy. Napadla jednoho kameramana, který točil pro demonstrující,“ dodal Schürger.

Zraněný kameraman na Ministerstvu průmyslu a obchodu

K incidentu byla okamžitě přivolána policie. Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala ministra Karla Havlíčka, který sdělil, že podle všeho došlo k nedorozumění. Uvedl, že nechce v tuto chvíli dělat soudce, protože doba je složitá a lidé jsou nervózní. Celá věc se bude dále řešit a ministr prý ´věří v brzké vysvětlení´. Akorát, že my už mu nevěříme.

Vložil: Kamil Fára