Není nutné strávit zbytek života na kříži. Chronická bolest je léčitelná, člověk jen musí vědět, na koho se obrátit
27.09.2020
Foto: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje
Popisek: Nemocnice Náchod otevřela ambulanci pro léčbu bolesti
Posttraumatická bolest, pooperační bolest, kloubní, revmatická nebo nádorová bolest, nakonec i chronická bolest bez zjevné příčiny. Ty všechny je potřeba řešit s odborníky, neobracet se při obtížích na noční provoz benzínové pumpy, kde si nakoupíte běžně dostupná analgetika a budete se snažit bolest ´zaplácnout´ rychlou, ale ve výsledku neúčinnou metodou. V celé republice je velké množství center a ambulancí, které se specializují výhradně na chronickou bolest, kterou praktičtí, ale ani odborní lékaři nezvládají vyřešit. A přesně taková vznikla nyní i v náchodské nemocnici. Každý pátek od 8:00 do 14:00. Připraveni jsou specialisté z mnoha lékařských oborů, kteří nad vaší bolestí rozhodně nemávnou rukou.
„Chronická bolest trvající nad šest měsíců už nemusí být příznakem či signálem zdravotního problému, jako je tomu u krátkodobých bolestí, velkou roli zde hraje například psychika. Proto je potřeba věnovat se každému pacientovi individuálně, důležitá je multioborová spolupráce,“ říká lékařka nové ambulance MUDr. Markéta Hanzlová, která obdobnou ordinaci již několik let provozovala v Červeném Kostelci. Lékařka, která stojí u zrodu nové ambulance v náchodské nemocnici, dodává, že ke své práci bude nyní více využívat například služeb rentgenologů, rehabilitačních pracovníků, klinického psychologa, farmaceuta a dalších specialistů. K léčebným metodám patří mimo jiné například využití léčebného konopí či intervenční techniky pod sonografickou navigací, zejména pak ale spolupráce s odbornými lékaři.
Práh bolesti
Každý máme práh bolesti nastavený jinak. Vstoupilo ve všeobecnou známost, že muži zvládají více intenzivnější bolest, bolest, která sice není tak intenzivní, ale táhne se jako výklad učitele před katedrou, tam muži dostávají na frak a začínají sténat. Řeč je například o legendární ´rýmičce´, kterou muži prožívají často velmi osobně. Ženy naopak vydrží dlouhodobější bolest, ale ne příliš intenzivní. Má to nejspíš svůj evoluční důvod. Ženy jsou vybaveny na dlouhodobější bolest, aby vydržely otloukání dětskou pozorností delší dobu. Muži při takové pozornosti zkrátka začínají sténat. Práh bolesti se dá změřit jednoduchým testem.
Úporná bolest snižuje kvalitu života, ilustrační foto Pixabay
„Každý máme trochu jiný práh bolesti. Kdo ho má vysoký, ten je vůči bolesti odolný. Jeho výšku je možné medicínsky změřit, například použitím tepelného čidla, které přiložíme k ruce a teplotu postupně zvyšujeme. Pacient má u ruky tlačítko, a když už teplotu vnímá jako příliš vysokou, zmáčkne ho. Výsledný čas se zaznamená a zařadí do škály bolesti. K dispozici máme i sofistikovanější metody, ale tahle funguje celkem spolehlivě,“ řekl Novinkám Jiří Kozák, primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů Fakultní nemocnice Motol.
Kvalitní péče, to je základ
A i s takovým měřením počítají v nově otevřené ambulanci bolesti v Náchodě. „Otevření ambulance pro léčbu bolesti je jasným signálem, že hlavní prioritou zdravotnictví v Královéhradeckém kraji je kvalitní péče o pacienta. Dalším obdobným příkladem je například nová ambulance paliativní medicíny, která již funguje v jičínské nemocnici,“ dodal Ing. Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví. Pacienti s doporučením od praktického lékaře či ambulantního specialisty se mohou do nové ambulance bolesti v Oblastní nemocnici Náchod objednávat na telefonním čísle 607 028 500.
Pracoviště pro léčbu bolesti v Královéhradeckém kraji
Ambulance léčby bolesti Oblastní nemocnice Náchod (Purkyňova 446, Náchod) Telefon: 491 601 241, 491 261 263 Otevírací doba: pá 8.00-12.00 h
Ambulance pro léčbu a prevenci bolesti Soukromá ambulance (Trutnov) (Říční 102, Trutnov) Telefon: 499 814 787, 724 088 601 Otevírací doba: po 8.00-17.00, út-pá 8.00-12.00
Ambulance pro léčbu bolesti Ambulance pro LB (Hradec Králové) (Bří Štefanů 895, Hradec Králové) MUDr. E. Richterová Telefon: 732 670 425 Otevírací doba: po-pá 8-16
KARIM, Centrum léčby bolesti Fakultní nemocnice Hradec Králové (Sokolská 581, Hradec Králové) MUDr. Jana Hrubešová (hrubejan@fnhk ) Telefon: 495 834 730 Otevírací doba: Po, st, čt 8,00-15,00
Mapu pracovišť pro léčbu bolesti po celé ČR najdete ZDE.
|
Kolik nás je?
Bolestmi podle zjištění Českého rozhlasu trpí až 30 procent populace. Člověk trpící chronickou bolestí si obvykle neustále stěžuje. „A to je také rozpor mezi pacientem a lékařem: pacient k němu chodí, lékař dělá různá vyšetření a nic nenachází. Pak může říci, že si pacient vymýšlí, ale to není pravda. Nejhorší je, když takový pacient pak skončí na psychiatrii. Musíme pacientovi především věřit. Podvodníků, kteří bolest předstírají, je asi jen pět procent. Ti ostatní bolest skutečně mají. A lékař je ten, který do tohoto bludného kruhu chronické bolesti musí zasáhnout,“ řekl ČRo fyziolog Richard Rokyta.
Bolest je často v hlavě
Jako nádherný příklad poslouží zubařská ordinace. Nikdo tam nechodí rád. A už v čekárně na mnohé z nás jdou mdloby. Na zubařském křesle pak někteří reagují bolestivě dřív, než se jich zubař byť jen dotkne. Na druhou stranu se stres umí při extrémních situacích postarat o to, aby se práh bolesti zvýšil. Po havárii je matka schopná postarat se o své děti, a teprve pak si uvědomí, že má sama zlomenou nohu a že by neměla být technicky schopná běhat po okolí a hledat dětem medvídky a lahvičky s pitím.
Jiným případem je i mozkem vytvořená bolest, která dává výhody. Divné? Ani ne, když pomyslíme například na posudkovou komisi u žádosti o invalidní důchod. To pak mozek dokáže chronickou skutečně vytvořit. Simulant? Ani náhodou, mozek tu bolest skutečně vytvoří. „Někomu z bolesti plyne třeba finanční výhoda, někomu sociální. Doma skuhrajícího muže manželka obskakuje, je opečovávaný, lehne si na gauč, protože ho bolí to jeho koleno, zatímco ona může vytírat, vařit a ještě mu dojít pro pivo,“ pravil pro Novinky Jiří Kozák a dodal, že jde často o motivaci. Jinak řečeno – vysoké manažery s chronickými bolestmi nemíváme. Jsou motivovaní, jakoukoliv potřebu bolesti potlačí.
Analgetika z pumpy
Je dobré řešit bolest běžně dostupnými analgetiky, které se dají pořídit i na benzínových pumpách? Samozřejmě, ale všeho s mírou. Je zcela v pořádku třeba dvakrát týdně polknout běžně dostupný lék na bolest. Hezky po jídle, aby se nepodráždil žaludek. Ale přílišné užívání vede ke zdravotním problémům. Někteří lidé mohou u analgetik sklouznout i do závislosti a polykat jich denně desítky. To pak může vést až ke krvácení žaludku a smrti. Nemluvě pak o tom, že analgetika v takových případech mohou vést až k infarktu.
Konopí je lék, ale…
Je konopí lék na chronickou bolest? Jak se k tomu staví lékaři? Dušan Dvořák, prosazovatel konopí jako léku, nyní sedí ve vězení. Přesto se konopím léčí. „Mnoha pacientům s chronickou bolestí pomáhá, vždy však musíme být opatrní, abychom ho nepředepsali někomu, kdo sleduje jiné cíle než čistě léčebné. Přicházejí k nám třeba lidé, kteří řeknou, že už deset let kouří marihuanu, a od nás chtějí, abychom jim to posvětili. Jsou vysmátí, zjevně už pod vlivem a k nám jdou jako do samoobsluhy s marihuanou. Tak to samozřejmě nepochodí,“ okomentoval konopí pro Novinky Jiří Kozák.
Vložil: Kamil Fára