Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trutnov se roztočí na hrazdě. Adrenalin, nervy na špagátu a úlevný povzdech, že to - opět - všichni přežili

14.09.2020
Trutnov se roztočí na hrazdě. Adrenalin, nervy na špagátu a úlevný povzdech, že to - opět - všichni přežili

Foto: Cirk-UFF (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Cirk-UFF se odehrává na třech místech, z nichž to před UFFem patří k tradičním

Na celém světě si získal renomé. Podesáté se po Trutnově rozlije atmosféra cirkusových šapitó, kde ovšem nebude přítomná drezúra zvířat, ale lidí. Šílené kousky akrobacie, nad kterými se zasekává knedlík v krku hrůzou, protože představivost bude pracovat na plné obrátky – jak by to všechno mohlo dopadnout – zašeptá divák při každé otočce a výkrutu účinkujících. Trutnovský Cirk-UFF se přesunul z června na 23. až 27. září a i letos slibuje mezinárodní účast účinkujících.

Tradiční svátek milovníků adrenalinu, euforické zábavy i experimentálního umění proběhne ve dnech 23. - 27. září v šapitó, v divadle Uffo a v ulicích města. Jako každý rok nebude chybět česká tvorba v čele se souborem La Putyka. Největším lákadlem festivalu bude vystoupení Groupe Acrobatique de Tanger z Maroka – živelná akrobacie s divokými skoky, lidskými pyramidami a orientální energickou hudbou.

 

Přípravy jsou v plném proudu

Mísení Afriky s Evropou

„V letošním 10. ročníku našeho festivalu se s představením FIQ symbolicky vracíme ke zrodu éry nového cirkusu v Trutnově. Po celém Maroku probíhal velký a náročný konkurz, ve kterém byli vybráni ti nejlepší akrobaté, přičemž Maroko má velkou cirkusovou tradici, a tedy i ´world class akrobaty´. Dynamika, vůle, síla osobnosti a chuť to vše sdílet - ve spolupráci s francouzskou partou, dalo vzniknout souboru Groupe Acrobatique de Tanger a představení FIQ. Jde o cirkus, hledající spojitosti mezi tradičním rodovým uměním, moderní kulturou, mezi historií a současným světem,“ řekl ředitel a zakladatel Cirk-UFF Libor Kasík. Představení ukazuje mísení tradiční Afriky se současnou Evropou.

La Putyka

Naším Šemíkem bude na festivalu soubor La Putyka. Soubor, který u nás novou formu cirkusu zavedl a ukázal, že to jde i bez tančících slonů. Letos předvede nové představení Kaleidoscope, které nacvičili právě na červnový Cirk-UFF, ze kterého ale vinou koronaviru a restrikcí sešlo. Diváci uvidí šílené skoky na obřím teeterboardu, závěsnou akrobacii i lety na trampolíně.

Feministické pojetí

Do programu se prosadila i feministická díla. Vzdušnou akrobacii na šálách předvede Ivana Kolcunová (na snímku dole) se svým týmem. Představení se bude točit kolem toho, jakými fázemi života si prochází žena. Další dámou na holení se stane trio perfomerek Holektiv, které se chystají ukázat divákům příběh první české pilotky. Představení Božena je dílem divadelní kus, dílem moderní taneční představení, a nakonec i forma nového cirkusu.

 

Festivalovou atmosféru doplní duo BOLD & BALD s komickou pouliční pantomimou o dvou robotech, kteří už nemůžou nikomu posloužit, a tak radši baví sami sebe. Chybět nebudou ani Bratři v tricku nebo Mr. Moss, elektroswingová formace z Hradce Králové, která ve své hudbě spojuje taneční hudbu se swingovou klasikou, prvky elektra a jazzu.

 

Účinkující

 

BLACKOUT PARADOX 

SHAMANIAC
Tanečně akrobatická fireshow, volně inspirovaná šamanismem a mystikou.

 

BRATŘI V TRICKU 

HRA O TRŮN

Když musíš, tak musíš! Bratři v tricku hravou formou míří přímo na mísu ožehavého tématu. A nejen žonglováním záchodovými prkýnky, papíry a štětkami přibližují nejmenším divákům místo, kam i císař pán chodí sám.

BRATŘÍ SPECIÁL
Jedinečné a neopakovatelné představení (vhodné pro děti od 6 let), o jehož průběhu rozhodují diváci. 

 

BOLD & BALD 

ROBO ERECTUS
Komická pouliční pantomima o dvou robotech, kteří už nemůžou nikomu posloužit, a tak radši baví sami sebe.

 

CIRK LA PUTYKA 

KALEIDOSCOPE

Šílené skoky na obřím teeterboardu, skupinové taneční choreografie, závěsná akrobacie i lety na trampolíně. Gag střídá trik a rytmická hudba smích, hypnotické obrazy kontrastují s letní party pod širým nebem. 

 

COLLECTIVE COLLER & HAVELKOVÁ / HESSOVÁ / HAVELKA / POLIAK

ROZLADĚNÉ DRŽKY
Nečekaná syntéza různých divadelních žánrů, světů, pohledů, názorů. Scénická koláž klasického indického tance kathak a španělského flamenca, obohacená o poetiku nového cirkusu, nonverbálního divadla a klaunérie. 

 

FyzioART 

HNÍZDO NA NITKÁCH
Fyzická bajka o odvaze vzlétnout až do nebe a o odvaze vylétnout z bezpečí a náruče, z hnízda.

POUTNÍCI PO HVĚZDÁCH 
Interaktivní divadelní představení vypráví o síle přátelství a touze najít své místo na zemi.

 

GROUPE ACROBATIQUE DE TANGER (Maroko)

FIQ! (WAKE UP!)

Divoké skoky, lidské pyramidy, rychlá kola, tanec, orientální energická hudba. Čisté cirkusové umění ze sluncem rozpáleného Maroka pro všechny milovníky akrobacie.

 

HOLEKTIV 

BOŽENA
Něžné dobové zpracování příběhu první české pilotky, která mnoho věcí chtěla, ale méně jich skutečně dokázala. 

 

IVANA KOLCUNOVÁ 

THE SAME SELF
Žena v průběhu svého měsíčního cyklu prochází různými fázemi, energie se mění. A proto se i v novocirkusovém představení budou ženy proměňovat z expresivní přes kreativní a reflektivní až po dynamickou. Netušíte, o čem je řeč? Pochopíte :-)

 

KOŤÁTKO ZKÁZY 

101 VĚCÍ, CO JSTE CHTĚLI UDĚLAT, ALE BÁLI JSTE SE

Koťátko zkázy se vrací na Zemi. Cítí, jak jsou její obyvatelé sevření v drápcích strachu. A přitom mají vše, co potřebují ke spokojenosti - internetové připojení a videa s koťátky. Ale jim to nestačí.

 

JANA RYŠLAVÁ A MOVE DANCE COMPANY

WALL DANCE
Speciální výběr umělců pro narozeninové představení na stěnách budovy Uffa. A jak již název napovídá, středem pozornosti bude gravitace a přitažlivost, a to nejen zemská.

 

VÁCLAV STRASSER

DUHOVÉ BUBLINY

Unikátní vystoupení s mýdlovými bublinami, ve kterém tento mág předvede, co vše se dá s bublinami podniknout.

 

TEATRO PICCOLINO

PAN BONOBO 
Pan Bonobo se svým Krotitelem k nám přicházejí až z dalekého Vaudeville. Z časů, kdy lidé chodili ve fracích, platilo čestné slovo, dámy i pánové měli úroveň a šlehačkové dorty měly dvojí použití. Po představení budou následovat workshopy žonglování a akrobacie.

NEVIDITELNÝ CIRKUS
Čistá pantomima rozproudí fantazii diváků. Na malém jevišti vám představíme krocení divé zvěře a všeliké nevídané akrobatické i žonglérské kousky jako v opravdovém cirkuse.

 

Cirkus i dětem

Cirkus by tu měl být hlavně pro děti. V poslední dekádě se z něho stala další fronta války mezi zastánci a popírači. Trochu legrace, trochu zatajeného dechu a k tomu trochu výchovy k lepšímu člověku. Ten tradiční cirkus už v tom příliš není. A tak koukáme jako telata na nová vrata, že na cirkusovém festivalu musí zavést samostatnou podkapitolu pro děti. Hlavní pro děti bude představení souboru FizioART: Hnízdo na nitkách. Připravte se, pokud na něj s potomky vyrazíte, že se protagonisté vaše dítě pokusí zapojit do programu. Bratři v tricku jsou jak pro děti, tak i pro dospělé. A nabízí hned dva špekáčky na klacek. Hru o trůn i Bratří speciál. Děti i dospělé bude bavit před Uffem rovněž klaunské vystoupení Teatro Piccolino nebo vystoupení Václava Strassera s mýdlovými bublinami.

 

Atmosféra minulého ročníku byla strhující

Uffo slaví 10 let

Festival Cirk-UFF oslaví desáté výročí na den přesně, kdy byl 24. 9. 2010 otevřen samotný unikátní kulturní prostor Uffo. Ten se za poslední dekádu stal oblíbeným a celosvětově vyhledávaným místem pro kulturu, umění i trávení volného času. Na rezidenční pobyty sem jezdí špičkové soubory z Evropy, Austrálie i USA a realizují tam i premiéry svých představení. Ředitel Libor Kasík byl dokonce zařazen mezi dvanáct hrdinů kulturního kreativního Česka, ročenka jednoho z nejrespektovanějších světových časopisů zařadila Cirk-UFF v roce 2014 jako jedinou českou (nejen kulturní) událost mezi ‘to watch‘ události v celém světě, třeba vedle fotbalového šampionátu v Brazílii či přijetí eura v Lotyšsku. Páteční večer festivalu bude věnován ‘gratulaci‘ oslavencům (Uffu a festivalu Cirk-UFF) v podobě cirkusové veřejně přístupné show na prostranství před Uffem. Toto unikátní představení vzniká v režii Rostislava Nováka a jeho Cirku La Putyka, k níž se připojí i Bratři v tricku a další. Uffo během roku hostí mnoho a mnoho běžných divadelních představení. Teprve na festival Cirk-UFF si navlékne fiktivní i skutečný klaunský nos a rozhýbe člověku bránice a v poslední době i svědomí.

Vložil: Kamil Fára