Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vedle Brauna byl Michelangelo učiněný hasič. Jak jsme historií prokaučovali neskutečnou památku. Ale jsou tu moderní technologie

28.08.2020
Vedle Brauna byl Michelangelo učiněný hasič. Jak jsme historií prokaučovali neskutečnou památku. Ale jsou tu moderní technologie

Foto: Královéhradecký kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Braunův Betlém u Kuksu je v tragickém stavu. A to je TAK vzácná památka, kterou nám celá Evropa může závidět

Braunův Betlém u Hřibojed na Královédvorsku. Barokní skvost neskutečné hodnoty, který v letech 2000 a 2001 americký fond World Monument Watch zařadil mezi 100 nejvíce ohrožených památek světa. Cílem fondu bylo, aby se na ohrožené památky začalo vybírat veřejnými sbírkami. V případě Braunova Betlému ovšem přišlo naprosté fiasko. Proběhl jeden benefiční koncert v Praze. A výdělek? 1000,-. Ale svítá na lepší časy. Svítá na o dost lepší časy.

Je potřeba velká investice. Logicky, rekonstrukce spolyká velké množství peněz i času odborníků a specialistů. A tak se o věc začal zajímat kraj. Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán provedl po areálu Betléma ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Na ministerstvu se teď v součinnosti s Národním památkovým ústavem připravuje investiční záměr, který by měl vzácnou památku oživit a dát jí zase počáteční velikost a krásu.

 

Ministr kultury Zaorálek s hejtmanem Štěpánem si prohlížejí tu barokní nádheru a nepochybně v duchu počítají, kolik milionů bude stát oprava

Začne čištění soch

„Prioritou v otázce Braunova Betléma je především jeho záchrana, protože jde o mimořádné barokní dílo, ať už díky pozoruhodné koncepci či díky umělecky mimořádně kvalitnímu provedení Matyáše Bernarda Brauna. Jako celek nemá obdoby u nás ani ve Střední Evropě,“ řekl Jiří Štěpán a pokračoval: „Koncem září začne průběžné čištění soch od mechů, lišejníků a jiných biologických nečistot. Tento krok se jeví jako nejvhodnější a vyplývá z výsledků vědecko-výzkumného projektu, který podpořilo ministerstvo kultury. Studenti z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli začnou sochy opět čistit a pomohou k tomu, abychom co možná nejdéle mohli krásu Braunova Betlému obdivovat.“

 

Braunova socha pomalu splývá s okolním lesem...

Problém je i v tom, že jednotlivé sochy Betlému jsou v majetků různých subjektů. Například socha poustevníka Juana Garina patří obci Hřibojedy. Socha ovečky zase náleží městu Dvůr Králové nad Labem. „Do budoucna je zcela zásadní, aby došlo k scelení majetku v rámci celého areálu Braunova Betléma. Toto území musí být řešeno jako celek, což obnáší nejen opravu soch, ale i úpravu okolního turistického zázemí, které se rozkládá i na lesních pozemcích,“ řekl k tomu hejtman Štěpán. K opravám došlo v roce 1954 a 1961. V devadesátých letech došlo pouze k zastřešení, které bylo později vyhodnoceno jako nevhodné a došlo k odstranění.

 

Areál Nového lesa u Kuksu nazývaný Betlém je unikátní barokní sochařsko-krajinářskou realizací, vytvořenou v letech 1718–1732 za účasti významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny pro hraběte Františka Antonína Šporka jako širší součást rezidenčního a lázeňského komplexu Kuks. Nachází se v Královéhradeckém kraji mezi městy Dvůr Králové nad Labem a Jaroměř, zhruba 2 km severně od Kuksu a zhruba 1 km od Stanovic, na jejichž katastru leží. Část sochařských prací v Novém lese je řazena k nejkvalitnějším dílům českého barokního sochařství. Od roku 2002 je areál chráněn jako národní kulturní památka.

 

Čas a vandalové

Ve své době se prý francouzští umělci Tristan Tzara a Fernand Léger obdivovali Braunově umění slovy: „Vedle Brauna je i Michelangelo učiněný hasič.“ Betlém ovšem od té doby prošel restrukturilzací pod bičem času, přírodních podmínek i z rukou vandalů. Část Betlému si rozebrala i okolní města. Své vykonali hlavně rekonvalescenti po válkách roku 1778 a 1886, kdy se v Kuksu léčili zranění vojáci. „Mezi vandaly byli například i ranění a nemocní, kteří se v hospitálu na Kuksu léčili po válkách v letech 1778 a 1886. Tehdy se to, že někdo urazil soše někde v lese ruku, bralo jinak,” řekl pro Seznam Zprávy královédvorský řezbář Leoš Pryšinger, který je předsedou Spolku Braunův Betlém, jenž usiluje o záchranu památky.

 

Model Braunova Betléma postavil řezbář ze Dvora Králové nad Labem Leoš Pryšinger, foto braunuvbetlem.cz

Nastupuje 3D technologie

Návštěvníci mohou v současnosti po areálu Kuksu a Braunova Betlému cestovat časem. Kraj totiž inicioval vytvoření mobilní aplikace se společností More.is.More, s jejíž pomocí mohou turisté vidět dílo Matyáše Brauna v jeho původní podobě z 18. století. Stačí mít chytrý telefon nebo tablet, stáhnout si příslušnou aplikaci a projít si Betlém. Aplikace vám ukáže přesně to, kde co chybí, jak co vypadalo a zároveň i to, jak by do budoucna, po všech rekonstrukcích a jednáních, měl Betlém vypadat.

„Hlavní reliéf reálného Braunova betléma jsme naskenovali s přesností 0,2 milimetru. Díky tomu máme zcela detailně zachycen aktuální stav památky, a to s maximální přesností. Při vytváření této aplikace jsme využili dřevěný model Braunova Betléma, jehož autorem je řezbář ze Dvora Králové nad Labem Leoš Pryšinger. Náš kraj je v rámci České republiky lídrem ve využívání rozšířené reality při prohlídkách a ochraně památek,“ řekl hejtman Štěpán. Naskenovaná data zároveň poslouží pro dokumentaci stavu památky do budoucna.

 

Aplikace, která návštěvníkům ukáže, jak Braunův Betlém původně vypadal

A že něco takového není žádná sranda? Ředitel firmy More.is.More Jiří Forejt, která za aplikací stojí, řekl, že všechna nasnímaná data by nezvládl zpracovat žádný počítač na světě, kdyby se dala na jednu hromadu. „V geodetických mírách jsme získali absolutně přesný model s přesností na 0,2 milimetru. Výsledkem bylo obrovské množství dat. Když je dáte na jednu hromadu, tak je neotevře žádný počítač,“ řekl. Z původního Betléma se zachovalo na svém místě 70 %, zbytek je zničený, nebo změnil adresu. Vývojáři tedy museli nejen nasnímat nynější podobu Betlému, ale prošli i tuny historických pramenů a naskenovali také věrnou repliku Betléma ze dřeva od dvorského řezbáře Leoše Pryšingera. Pokud si zajedete Betlém prohlédnout, rozhodně si předtím stáhněte zmíněnou aplikaci. Budete žasnout.

Vložil: Kamil Fára