Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už jste byli u Rumcajse? Ani Cipísek se bez plyšáků neobejde. Testováno na dětech

04.08.2020
Už jste byli u Rumcajse? Ani Cipísek se bez plyšáků neobejde. Testováno na dětech

Foto: hkregion.cz; snímky v článku Petra Dundáček

Popisek: Rumcajsova jeskyně okouzlí i nejzatvrzelejší milovníky Ledového království

Na současné době velmi oceňuji, že přibývá příležitostí na zajímavé aktivity s malými dětmi. A nejedná se jen o ty komerční, kdy za den vysolíte z peněženky dva tisíce korun, ani nevíte jak. Jednou z nich je i milý výlet za Rumcajsem v Jičíně.

Když jsem byla malá, tak jsem Rumcajse milovala. Pamatuji si, že jsem měla všechny tři knížky – Rumcajs, Manka, Cipísek a byly to i jedny z prvních knížek, které jsem přečetla sama. U své šestileté dcery vnímám, že její pohádkoví hrdinové jsou jiní. Televize je narvaná dětskými pořady a vzhledem k možnosti přehrát prakticky kdykoliv cokoliv ze záznamu pro ni není klasický večerníček tak zajímavý.  Přesto ji postavička Rumcajse zaujala – máme doma útlou knížku, vydanou v rámci 'bodové supermarketové' edice. Z představy výletu za Rumcajsem byla od začátku nadšená a nedávno se sama připomněla s otázkou, kdy že tam pojedeme.

 

Rumcajs

Rumcajsovu ševcovnu najdete v historickém centru Jičína nedaleko Valdické brány. V malém domku je Rumcajsova řemeslná dílna, Cipískova ZOO, Mančina bylinková zahrádka, herna pro děti i obchůdek se suvenýry a občerstvením.

První zastávkou byla Rumcajsova ševcovna přímo v Jičíně.  Osobně jsem si od malého domku nic moc neslibovala, o to více jsem byla mile překvapena. Uvnitř najdete kromě Rumcajsovy expozice i spoustu menších her pro děti, dětské kvízové otázky ohledně starších předmětů typu nůše a milou tečkou nakonec jsou dva Cipískovi králíci (existuje dítě, které nemá rádo králíky?). V domku jsme tak strávili poměrně dost času. Nabídka suvenýrů je přiměřená (nehrozí „jé mamí koupíš mi stopadesátého plyšáka za dvě stovky?") a můžete si koupit i kafe.

 

Rumcajs

 

Před výpravou do samotné Rumcajsovy jeskyně jsme se rozhodli zastavit na Valdické bráně, ke které je to jen pár metrů a otevírá pěkný výhled na město Jičín. Pak už jsme nasedli zpátky do auta, abychom popojeli blíž k dalšímu cíli (je možné vydat se na přibližně pětikilometrovou cestu rovnou z Jičína). Tady přišlo první úskalí. Internetový průvodce nás odkázal na parkování u penzionu v obci Brada. Při příjezdu do obce jsme však narazili na ceduli, která upozorňuje, že obec není parkoviště, a žádá, aby návštěvníci Rumcajsovy jeskyně, kteří nejsou v obci ubytováni, zaparkovali na parkovišti u Prachovských skal.

 

Rumcajs

 

Přejeli jsme tedy na uvedené místo, kde mě velmi mile překvapil místní hlídač. Pán byl ochotný, poradil cestu a upozornil, že ta po zelené určitě není vhodná pro kočárek. Menší dceru jsme stejně plánovali dát do nosítka, takže to pro nás komplikace nebyla. Volbu cesty jsme nechali na šestileté dceři a ta se rozhodla, že chce jít tou těžší, po zelené, přes vyhlídku.

 

Samotná Rumcajsova jeskyně se krčí ve skále pod zříceninou hradu Brada a v současnosti je hezky vybavená. Najdeme tu Rumcajse, Manku i malého Cipíska, na stolku dokonce i zabalenou svačinu a ustlanou postýlku s plyšáky – dceři jsem vysvětlila, že s nimi spinká Cipísek. Celkově místo působí moc pěkně.

 

Cesta byla trochu náročnější, ale nic co by se nedalo zvládnout. Vzhledem k tomu, že se jedná o klasickou skalní, skromě zabezpečenou vyhlídku, nedoporučuji vydávat se sem ve složení jeden dospělý a dvě děti předškolního věku. Opravdu je zde hodně míst, kde vám může malé neohrabané dítě během chvilky spadnout, a také místa, kde bez vaší pomoci nevyleze.

 

Rumcajs

 

Naše šestiletá už to zvládala dobře a akorát jsem ji průběžně korigovala, ať neleze ke kraji, a dělala jí stěnu, o kterou by se v případě uklouznutí zastavila. Menší rok a půl stará se nesla celou dobu manželovi na zádech. Cestu zpátky jsme šli již po modré a byla to opravdu pohodová procházka (určitě bezproblémová i pro kočárek). Jako bonus jsme na parkovišti sehnali i turistickou vizitku přímo s motivem Rumcajsovy jeskyně.

Petra Dundáček

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace