Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už jste byli u Rumcajse? Ani Cipísek se bez plyšáků neobejde. Testováno na dětech

04.08.2020
Už jste byli u Rumcajse? Ani Cipísek se bez plyšáků neobejde. Testováno na dětech

Foto: hkregion.cz; snímky v článku Petra Dundáček

Popisek: Rumcajsova jeskyně okouzlí i nejzatvrzelejší milovníky Ledového království

Na současné době velmi oceňuji, že přibývá příležitostí na zajímavé aktivity s malými dětmi. A nejedná se jen o ty komerční, kdy za den vysolíte z peněženky dva tisíce korun, ani nevíte jak. Jednou z nich je i milý výlet za Rumcajsem v Jičíně.

Když jsem byla malá, tak jsem Rumcajse milovala. Pamatuji si, že jsem měla všechny tři knížky – Rumcajs, Manka, Cipísek a byly to i jedny z prvních knížek, které jsem přečetla sama. U své šestileté dcery vnímám, že její pohádkoví hrdinové jsou jiní. Televize je narvaná dětskými pořady a vzhledem k možnosti přehrát prakticky kdykoliv cokoliv ze záznamu pro ni není klasický večerníček tak zajímavý.  Přesto ji postavička Rumcajse zaujala – máme doma útlou knížku, vydanou v rámci 'bodové supermarketové' edice. Z představy výletu za Rumcajsem byla od začátku nadšená a nedávno se sama připomněla s otázkou, kdy že tam pojedeme.

 

Rumcajs

Rumcajsovu ševcovnu najdete v historickém centru Jičína nedaleko Valdické brány. V malém domku je Rumcajsova řemeslná dílna, Cipískova ZOO, Mančina bylinková zahrádka, herna pro děti i obchůdek se suvenýry a občerstvením.

První zastávkou byla Rumcajsova ševcovna přímo v Jičíně.  Osobně jsem si od malého domku nic moc neslibovala, o to více jsem byla mile překvapena. Uvnitř najdete kromě Rumcajsovy expozice i spoustu menších her pro děti, dětské kvízové otázky ohledně starších předmětů typu nůše a milou tečkou nakonec jsou dva Cipískovi králíci (existuje dítě, které nemá rádo králíky?). V domku jsme tak strávili poměrně dost času. Nabídka suvenýrů je přiměřená (nehrozí „jé mamí koupíš mi stopadesátého plyšáka za dvě stovky?") a můžete si koupit i kafe.

 

Rumcajs

 

Před výpravou do samotné Rumcajsovy jeskyně jsme se rozhodli zastavit na Valdické bráně, ke které je to jen pár metrů a otevírá pěkný výhled na město Jičín. Pak už jsme nasedli zpátky do auta, abychom popojeli blíž k dalšímu cíli (je možné vydat se na přibližně pětikilometrovou cestu rovnou z Jičína). Tady přišlo první úskalí. Internetový průvodce nás odkázal na parkování u penzionu v obci Brada. Při příjezdu do obce jsme však narazili na ceduli, která upozorňuje, že obec není parkoviště, a žádá, aby návštěvníci Rumcajsovy jeskyně, kteří nejsou v obci ubytováni, zaparkovali na parkovišti u Prachovských skal.

 

Rumcajs

 

Přejeli jsme tedy na uvedené místo, kde mě velmi mile překvapil místní hlídač. Pán byl ochotný, poradil cestu a upozornil, že ta po zelené určitě není vhodná pro kočárek. Menší dceru jsme stejně plánovali dát do nosítka, takže to pro nás komplikace nebyla. Volbu cesty jsme nechali na šestileté dceři a ta se rozhodla, že chce jít tou těžší, po zelené, přes vyhlídku.

 

Samotná Rumcajsova jeskyně se krčí ve skále pod zříceninou hradu Brada a v současnosti je hezky vybavená. Najdeme tu Rumcajse, Manku i malého Cipíska, na stolku dokonce i zabalenou svačinu a ustlanou postýlku s plyšáky – dceři jsem vysvětlila, že s nimi spinká Cipísek. Celkově místo působí moc pěkně.

 

Cesta byla trochu náročnější, ale nic co by se nedalo zvládnout. Vzhledem k tomu, že se jedná o klasickou skalní, skromě zabezpečenou vyhlídku, nedoporučuji vydávat se sem ve složení jeden dospělý a dvě děti předškolního věku. Opravdu je zde hodně míst, kde vám může malé neohrabané dítě během chvilky spadnout, a také místa, kde bez vaší pomoci nevyleze.

 

Rumcajs

 

Naše šestiletá už to zvládala dobře a akorát jsem ji průběžně korigovala, ať neleze ke kraji, a dělala jí stěnu, o kterou by se v případě uklouznutí zastavila. Menší rok a půl stará se nesla celou dobu manželovi na zádech. Cestu zpátky jsme šli již po modré a byla to opravdu pohodová procházka (určitě bezproblémová i pro kočárek). Jako bonus jsme na parkovišti sehnali i turistickou vizitku přímo s motivem Rumcajsovy jeskyně.

Vložil: Petra Dundáček Božoňová