Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Anděl Páně uzdravuje nejen duše, ale i kostely po republice. S Jiřím Strachem u písku a cementu

14.07.2020
Anděl Páně uzdravuje nejen duše, ale i kostely po republice. S Jiřím Strachem u písku a cementu

Foto: Facebook / Lukáš Čáp Rotrekl

Popisek: Kostel Všech Svatých v Sedloňově potřebuje nutně opravy. Projekt ´Anděl Páně pomáhá kostelům´ přinesl do kasičky přes 13 tisíc

Na Královéhradecku se rozjedou projektory při promítání pohádek Anděl páně. A nejedná se o běžné letní kino, ale o kino s přesahem. Pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně totiž pomáhá kostelům. Skutečně, fakticky a reálně spojuje lidi, kterým není lhostejné jejich okolí. Peníze, vybrané ze vstupného, jdou do kasičky místního kostelíku na opravy. 10. července proběhlo letošní první promítání v Sedloňově a vybralo se přes 13 000,-.

Na kostel Všech svatých v Sedloňově obec potřebuje vybrat celkových 4,5 milionu korun. A to jen na základní opravy, které kostel udrží ‘na nohou‘. Páteční promítání pohádky Anděl Páně 2 doneslo do rozpočtu 13 358,-. Důležitý je ovšem ten přesah, kdy Jiří Strach společně s organizátory o tristním stavu našich památek dávají hlasitě vědět a snaží se to napravit.

 

„Sponzoři se nehrnou, proto mě loni napadlo oslovit režiséra populárních pohádek Anděl Páně Jiřího Stracha a požádat ho o spolupráci a o pomoc. Netrvalo dlouho a vznikl projekt ´Anděl Páně pomáhá kostelům´, který zaštítil právě Jiří Strach a na který jsem moc pyšný. Loni v létě proběhlo první promítání pohádky Anděl Páně právě v kostele v Bělé. Výtěžek ze vstupného šel do kasičky na opravu kostelíku. Akce byla úžasná, atmosféra jedinečná a sešlo se nás tam téměř pět ,“ vypráví organizátor Drahoslav Chudoba. Na snímku kostel v Bělé ještě před opravami, foto Facebook / Bělský kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel v Sedloňově

„Kvůli havárii v nosných konstrukcích stropu je náš kostel zavřený a neslouží ani církevním účelům, ani ke kulturním akcím, které jsme v něm pořádali,“ popisuje starostka Sedloňova Hana Ježková. „Jsem proto velice ráda, že se podařilo náš kostel zahrnout do jedinečného projektu Anděl Páně. Věřím, že i díky němu bude náš kostel brzy sloužit všem a bude zase okrasou obce.“ Sedloňovský kostel je už pět let uzavřený, nikdo do něj nesmí. Přitom se jedná o tři staletí starou stavbu.

 

Promítání na záchranu kostela, foto Facebook / Bělský kostel sv. Jana Nepomuckého

Památky před zhroucením

V Královéhradeckém kraji evidují téměř 120 zchátralých církevních památek. Kostely a kaple jsou poničené, polorozpadlé nebo zbyla dokonce jen torza. Opravit by jen v rychnovském okrese potřebovalo 12 kostelů a 22 kaplí. „Je mi líto, když vidím památky chátrat. Naši předkové museli vynaložit obrovské úsilí, aby jednotlivé kostely postavili a my je necháváme ležet ladem a pustnout,“ vysvětluje Drahoslav Chudoba, který stojí za nápadem projektu Anděl Páně pomáhá kostelům.

Kostel v Bělé

První vlaštovkou projektu bylo odlití nového zvonu v kostele v Přepychách před dvěma lety. Poté přišel na řadu kostel sv. Jana Nepomuckého v Bělé u Liberka. „Teď se Bělá pyšní krásným nasvíceným kostelem, který prochází celkovou rekonstrukcí. Vždycky to tak ale nebylo. Kostel byl zchátralý, zarostlý trávou, okna byla vysklená. Slýchal jsem, že jediná pěkná budova ve vsi je kravín,“ vzpomíná Drahoslav Chudoba.

 

A Drahoslav Chudoba ještě doplňuje takovou zajímavost: „Byl tady pan režisér Jiří Strach a ten nám řekl, ať vydržíme co nejdéle s tím vnitřním prostorem, ať tady to kouzlo zůstane. Interiér kostela se mu moc líbil a tedy snad by tady mohlo být natáčeno, pan režisér to nerad slyší, i pokračování Anděla Páně III. A takto by nám pomohl, abychom posunuli opravy a kostel se opět vyloupl do celé své krásy." Na snímku již opravy střechy, vše je na dobré cestě... Foto Facebook / Bělský kostel sv. Jana Nepomuckého

Právě před dvěma roky Drahoslav Chudoba oslovil místní spolky hasičů a myslivců, svolal brigádu místních lidí a společně prostor kolem kostela v Bělé vyklidili, vykáceli nálety a vystavili poničený kostel slunci a výčitkám svědomí. „Oslovil jsem pana kardinála Dominika Duku, pozval jsem ho k nám do kostela a celý projekt jeho rekonstrukce se tak mohl odstartovat. Slovo dalo slovo, pan farář podal žádost o peníze na opravu kostela a vše mohlo začít,“ dodává Chudoba. V současné době je opravená téměř celá střecha kostela, jsou hotová nová okna a je krásně nasvícený. Zbývá dodělat kousek střechy a fasáda. A na to se projekt Anděl Páně pomáhá kostelům zaměří 15. srpna při druhém promítání pohádky.

 

Drahoslav Chudoba: „S režisérem Jirkou Strachem jsem se potkal v inspirativní pražské kavárně Slavia. Připravovali jsme scénář pro Anděl Páně pomáhá kostelům v Orlických horách, a to konkrétně v Sedloňově a u nás v Bělé u Liberka.“ Foto Facebook / Drahoslav Chudoba

Sponzoři jsou hlušší

Na problém chátrajících církevních památek soukromí sponzoři příliš neslyší. Sehnat peníze na takovou rekonstrukci je tedy velmi těžké. Přesto takové budovy patří k naší kulturní historii a měli bychom udělat maximum pro to, aby tu po nás zůstalo i něco víc, než jen dluhy a hypermarkety. Příležitost máme před sebou téměř v každé druhé obci. Snad by ještě stálo za úvahu vytvořit veřejnou sbírku, kam by mohli lidé posílat dary z celé republiky.

Vložil: Kamil Fára