Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Co teď dělají drsní metalisté? Brigádničí v pevnosti Josefov, večer pak hovoří o „světě, hudbě a smrti“. Ne, neděláme si srandu

30.06.2020
Co teď dělají drsní metalisté? Brigádničí v pevnosti Josefov, večer pak hovoří o „světě, hudbě a smrti“. Ne, neděláme si srandu

Foto: Facebook / Brutal Assault (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Typický návštěvník festivalu Brutal Assault. Čili, jak se dočtete dále, muž s velkým srdcem a pevným charakterem... A trochu děsivou vizáží

ROZHOVOR Svět metalu je obestřený předsudky a odsudky. Drsné máničky, co nosí obrácené kříže, černé oblečení, na triku nebo mikině pak doslova výjevy z očistce. Jeden by se jich až lekl. Nepodřezávají po večerech nekřtěňátka? Ztuha. Pravděpodobně jsou na brigádě v historické pevnosti v Josefově, kde se snaží zadarmo a dobrovolně dát dohromady tamní kus historie, tím, že ji opravují. Večer pak u piva řeší to, co všichni. Svět, hudbu a smrt. Běžná témata. Hlavně bez nesnášenlivosti a ekologicky.

Festival Brutal Assault je na světě už 24 let. Vznikl, jako spoustu dobrých věcí, jako akce nadšenců, kam se sjelo pár desítek lidí a prostě si užívali. Minulý rok už festival Brutal Assault navštívilo 20 000 lidí. Z toho 30 % z České republiky, zbytek byli zahraniční metalisté. Festival trvá čtyři dny a hostí na 130 kapel. A ano, je to hukot.

 

Snímek z loňského festivalu názorně ukazuje atmosféru

Brigáda

„Když jsme slyšeli poprvé, co je to za festival, tak jsme z toho měli strach,“ přiznal Milan Libich ze spolku ochránců památek Ravelin XIV pro SeznamZprávy. Ale jedním dechem dodal, že obavy se ihned rozplynuly „To byla ta neznalost. Jsou to obyčejní lidé jako jsme my, jenom poslouchají jiný typ hudby, takže dneska už je bereme úplně normálně.“

 

Pavel Pavlík: Kdo dneska dělá něco zadarmo, má velké srdce a dobrý charakter

Přístup fanoušků je nevšední a nemá srovnání na celém světě. Že by se vraceli na místo a zdarma pracovali na obnově památky, to je nevídané. Jediné, co fanoušci dostanou, je strava a možnost na místě přespat. Pro nejpilnější mají pak pořadatelé festivalu připravené různé věcné dary spojené s festivalem… jako třeba přístup do zákulisí. O celé věci jsme si povídali s Pavlem Pavlíkem, z PR Obscure & Brutal Assault.

 

Jak dlouho tyto brigády pořádáte?

Brigády pořádáme cca 5 let a prvotní idea byla pomoci Josefovu, protože na pevnosti je v podstatě nekonečné množství práce, neb festival vyprodukoval mnoho nadšených lidí, které pevnost díky BA objevili a mají chuť se do ní vracet, a tak jsme tyhle dvě věci spojili.

Kdo se jich účastní, převážně ´metalisti´?

Jasně, jsou to převážně fanoušci festivalu, kterým Josefov chybí a chtějí mu pomoci. Je radost se s takovými lidmi potkávat, protože kdo v dnešní době dělá něco zadarmo, tak má většinou velké srdce a dobrý charakter.

Co všechno se v pevnosti díky těmto brigádám podařilo opravit?

Těch dílčích věcí je mnoho, z poslední doby např. položené nové podlahy, tisíce roztříděných cihel, opravené části budov, vykopané části zakopaného podzemí. Těch věcí je opravdu dost.

Jaká je průměrná účast na těchto brigádách? Vždycky jsou víkendové?

Ano, brigády jsou téměř vždy víkendové a průměrná návštěvnost je od 12 do 40 lidí. Lidé dostanou najíst, napít a mají kde přespat a většinou se večer ještě koná odpočinková, povídací seance o světě, hudbě a smrti…

Konají se tyto brigády jenom na podzim a na jaře? Anebo i v létě?

Brigády se konají jaro, léto, podzim. Jde o to, kdy jsou jaké práce plánované a dle této návaznosti organizujeme i brigády.

 

Jak často se konají? A kde se zájemci mohou dozvědět jejich termíny?

Brigády se konají většinou 1x nebo 2x v měsíci a zájemci se o nich dozvědí z našich stránek, primárně Facebooku.

Plánujete zorganizovat brigádu na termín, ve kterém se měl konal zrušený letošní Brutal Assault? Koukali jsme na FB, že už to tam pár lidí navrhovalo.

Neplánujeme, protože na daný termín plánujeme speciální projekt Josefoff, což bude dvoudenní metalový koncert jako memoriál k neproběhlému Brutal Assaultu s tím, že chceme lidem představit zákoutí Josefova, malých bastionů, ravelinů a útroby starého města, které nám slouží jako festivalové zázemí. Tím ještě více ozřejmit, že místo, ve kterém se festival koná, je naprosto unikátní.

Můžete nám něco říci o festivalu? Jak to všechno začalo…

Festival začal z čiré radosti jako malá lokální akce pro desítky účastníků a za 25 let jsme se dostali na desítky tisíc, doufejme stejně nadšených návštěvníků.

 

Majestátní Oktagon

Metalisté třeba loni opravili vstup do majestátního prostoru Oktagonu, kde se v době festivalu pořádají výstavy nebo setkání s muzikanty. Vstup byl do loňska zasypaný sutí a cihlami. „Pomohli hlavně s vyvážením suti a rovnáním cihel. Byly to minimálně dva víkendy, kdy přijelo asi patnáct lidí. My sami bychom to dělali měsíc v kuse. Tady ale bylo tolik lidí, že si podávali kolečka a vyložené to bylo hned,“ říká Milan Libich pro SeznamZprávy.

 

Pohled na Josefínskou pevnost

Korona metal

Letos pořadatelé s velikou lítostí oznámili, že festival nebude. Jeho pořádání se přesouvá na příští rok. Nový termín je stanoven na 10. - 14. srpna 2021. „Jiné řešení z důvodů zdravotních, restriktivních či mezinárodního cestování jsme čertužel nenalezli, doufáme, že to pochopíte. Na příští rok již máme potvrzenou většinu zásadních kapel ze stávajícího line-upu. Očekávejte stejně kvalitní line-up, který se vám ještě pokusíme okořenit,“ píší pořadatelé.

 

Letos bude jen malý Brutal Assault. Snímek z loňského ročníku

Velký Brutal Assault nebude, ale s tím se pořadatelé nechtěli smířit. Tak přišli s myšlenkou metalového happeningu Josefoff, kde vystoupí jen pár kapel (podle posledních plánů jich bude šest) a celá akce bude spojená spíše s poznáváním Josefova a pořádáním festivalů. Takový metalově-poučný festival. Celá akce se odehraje 7. - 8. srpna 2020. Vystoupí legendární česká kapela Root, pražští Hentai Corporation, Hate, Tankard! a Belphegor.

Vložil: Kamil Fára