Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Automodeláři a sběratelé, pozor. Kaden vytváří modely legendárních tatrovek. Kovovýroba má na východě Čech tradici přes 70 let

19.06.2020
Automodeláři a sběratelé, pozor. Kaden vytváří modely legendárních tatrovek. Kovovýroba má na východě Čech tradici přes 70 let

Foto: KADEN (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Ukázka z výroby: jak se vlastně tiskne například přední znak TATRA na modely

Historie Kovodružstva Náchod, které slaví letos 70. výročí od svého založení, je spojena zejména s výrobou plechových hraček a modelů. Z družstva se v průběhu let vyčlenilo několik subjektů, dětem i jejich rodičům bude asi nejvíce známý výrobce hraček KOVAP a výrobce sběratelských kovových modelů aut KADEN. Právě tato firma, kterou v loňském roce koupili noví majitelé, prochází nyní výraznými změnami, jejich cílem je další rozvoj tradiční výroby a zcela nové typy produktů.

Společnost KADEN již léta spolupracuje s bývalým technickým ředitelem automobilky Tatra Trucks Radomírem Smolkou, se kterým vytváří řadu modelů legendární tatrovky. „Aktuálně s kolegou zpracováváme návrh na model Tatry s pancéřovanou kabinou, pracujeme také na modelech vozidel Pandur a Titus,“ říká Radomír Smolka, který je i zapáleným modelářem. Automobilka Tatra Trucks i Tatra Defence Vehicle je jedním z významných zákazníků KADENu, různé verze modelů, využívá pro své marketingové a další aktivity.

 

Tatra tahač 4x4 ve variantě KADEN za 1 490 Kč

Dokonalé zmenšeny originálních vozů

Vlajkovou lodí firmy je model TATRA Terrno 8x8 v měřítku 1:43, který je i po 11 letech nejpopulárnějším a nejlépe prodávaných výrobkem firmy KADEN. Mezi další oblíbené modely patří třeba Tatra 815-7 10X10.1R v zelené barvě nebo model Tatra 16x8 dle speciálu TATRA na převoz ropné plošiny.

 

Tatra 815 8x8 Terrno červená za 1 690 Kč

Kovové modely Tatra včetně Terrna, které jsou dokonalou zmenšeninou originálních vozů, by mohly získat své místo i v nově budovaném muzeu nákladních automobilů Tatra v areálu Tatra Trucks v Kopřivnici. Muzeum se otevře návštěvníkům počátkem příštího roku. Vedle Tatry KADAEN spolupracuje i s dalšími výrobci automobilů, především s mladoboleslavskou Škodou. S ní KADEN spolupracoval úspěšně i v minulosti: vyráběl pro ni hračky, ale i modely první generace modelů Octavia, Fabia či Superb.

 

„Konečně se nám podařilo odladit nástřik speciální reflexní barvy, ve které budete mít vybraný vítězný FB návrh Tatry. Bude to opravdu ´ostrý´ model,“ radují se tvůrci na své FB stránce s povzdechem, že barevnost na fotografii neodpovídá, ale je to prý ono

Poslední mohykáni československé strojírenské tradice

Výroba kovových sběratelských modelů konkrétních vozů je přitom nejen je v České republice, ale i v rámci Evropy velkou vzácností. „Většina všech modelů se dnes sériově vyrábí v Číně a v Malajsii. Je nás skutečně jenom pár firem, které držíme poctivou ruční výrobu navázanou na nejlepší československou, potažmo evropskou strojírenskou tradici,“ upřesňuje výrobní ředitel KADENu Lukáš Petrovický.

 

Modelářství je typické české hobby, jako tramping a houbaření

Svaz modelářů sdružuje letecké, lodní, automobilové, raketové, železniční modeláře a stavitele plastikových modelů ve 400 klubech s členskou základnou 6680 členů. Základním posláním svazu modelářů je organizování, podpora a propagace modelářského sportu v oblastech vrcholového, výkonnostního a masového sportu a práce s mládeží. Svaz modelářů sdružuje letecké, lodní, automobilové, raketové, železniční modeláře a stavitele plastikových modelů ve 400 klubech s členskou základnou 6680 členů včetně mládeže, která představuje třetinu členské základny.

Modelaří i sbírají... Modeláři, specializovaní na tatrovky, mají svou facebookovou stránku s názvem Tatra modely; tento snímek sdílel pan Milan Černý

SMČR je členem Sdružení sportovních svazů České republiky a členem mezinárodních sportovních federací: CIAM FAI – pro letecké a raketové modeláře; NAVIGA, IMBRA pro lodní modeláře; MOROP – pro železniční modeláře; ISRA, ESROC – pro dráhové automodeláře. Jednotlivé odbornosti vzhledem ke značné rozdílnosti sportovních pravidel, soutěžních systémů a příslušností k více mezinárodním organizacím, pracují samostatně, takže v rámci svazu v podstatě působí 6 samostatných svazů.

Vložil: Markéta Vančová