Proti koronaviru moderní technologií. Senioři jako pokusná morčata. Osamělost, strach a 20 litrů pitné vody denně
02.05.2020
Foto: Královéhradecký kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Domov U Biřičky. Čističku vzduchu Querywater vyvinula česká firma Ecoone Europe pod vedením výzkumu a vývoje Filipa Mikulenky. Hradecký domov pro seniory je první sociální zařízení v Česku, které podobnou technologii v souvislosti s bojem proti koronaviru využívá - Domovu U Biřičky firma zapůjčila celkem 29 jednotek Querywater
FOTO Královéhradecký domov pro seniory U Biřičky se proti pandemii nového typu koronaviru postavil čelem a s pomocí té nejmodernější technologie. Senioři jsou sice chráněni maximální možnou mírou, ale připadají si, podle vlastních slov, jako kanárci ve zlaté kleci. Ale jedno mají jisté, pitný režim rozhodně nezanedbají. Proč?
Domov U Biřičky si totiž vypůjčil od společnosti Ecoone Europe čističky vzduchu s poetickým názvem Quertywater. A ne jednu, ale hned třicet. Čistička vzduchu při své činnosti totiž ničí i viry a bakterie. „Přístroj jsme v ostrém provozu poprvé otestovali v Pardubické nemocnici, kde čistil vzduch v pokoji pacientů s covid-19. Zajistili jsme odvoz filtru do brněnské laboratoře, kde se prokázalo naše očekávání – byl zachycen virus, respektive RNA viru SARS-COV-2,“ potvrdil vědec Aleš Pachmann, který s nápadem využití čističky jako detektoru covid-19 přišel.
Zařízení za hodinu pročistí až 300 kubických metrů vzduchu a vyrobí až 20 litrů pitné vody. Vedle toho čistí vodu z vodovodního řadu a díky vzduchovému filtru zachytává a ničí nebezpečné viry a bakterie včetně nového typu koronaviru.
„Se zástupci společnosti Ecoone Europe jsme se dohodli na zapůjčení 29 jednotek zařízení Querywater pro domov pro seniory v Hradci Králové. Vzhledem k laboratorním testům, které potvrdily, že tato technologie dokáže ze vzduchu zachytit viry a bakterie, jsme se s ředitelkou Domova U Biřičky Danielou Luskovou rozhodli vyzkoušet tyto čističky vzduchu i v našem největším sociálním zařízení. Za zapůjčení společnosti Ecoone Europe ještě jednou děkuji,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.
Voda pro seniory
Čističky mají ještě jeden výborný vedlejší efekt. Dokáží z atmosféry ‘ždímat‘ pitnou vodu. A to až 20 litrů na jeden přístroj za den. Voda je dokonale čistá, bez příměsí a podle vyjádření společnosti Ecoone Europe také lahodná na pití.
Přítomnost koronaviru ve filtru testoval brněnský Výzkumný ústav veterinárního lékařství. Odběr vzorků za přísných bezpečnostních podmínek zajistili pracovníci Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové a Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany.
„Už v historii lidé věděli, že ze vzduchu se dá získat voda. Prvotní nápad na výrobu tohoto přístroje přišel v době, kdy se potýkáme s velkým suchem. Od samého začátku jsme věděli, že právě použité vzduchové filtry společně s UV filtrací dokáží ze vzduchu viry a bakterie pochytat a zničit. Těší nás proto zájem Královéhradeckého kraje, díky kterému můžeme zařízení otestovat v provozu velkého sociálního zařízení,“ shrnul Radko Souček, jednatel společnosti Ecoone Europe. Podle něj mají o Querywater zájem i další státy, které se s pandemií koronaviru potýkají. Čističku vzduchu Querywater společnost Ecoone Europe nabízí za lidových 49 490 korun i do domácností nebo firem.
Oxymetry pro sociální služby
Nejúčinnější detekci nákazy koronavirem covid-19 nezajišťuje obyčejný teploměr, ale oxymetr. Teploměr je totiž nespolehlivý už jen proto, že nákaza se ne vždy projevuje právě zvýšenou teplotou. Mnohem spolehlivější detekci zajišťují oxymetry. Malé přístroje, které se nasazují na prst a slouží k měření saturace hemoglobinu kyslíkem v arteriální části krevního řečiště. Díky nim lze odhalit možné příznaky nákazy koronavirem účinněji než měřením teploty. A kdo jste si někdy poležel v nemocnici, jistě vám oxymetr hned napojili na malíček.
Oxymetr - všichni ho určitě znáte ze seriálů z lékařského prostředí, nebo i v reálu, třeba u vašeho doktora
Královéhradecký kraj dodal k 14. dubnu do lůžkových zařízení, poskytujících sociální služby, téměř 372 tisíc roušek, přes 66 tisíc respirátorů, 237 ochranných obleků, přes 76 tisíc rukavic, přes tři tisíce ochranných brýlí a 120 obličejových štítů. „Pro boj s koronavirem máme připravené i pohotovostní baličky, které obsahují dva respirátory, ochranný oblek, dva páry ochranných rukavic a štít. Tyto balíčky jsou rozmístěny v hlavních zařízeních sociální služby po kraji a na krajském úřadě je uložena pohotovostní záloha, odkud jsme je schopní okamžitě distribuovat na potřebná místa,“ doplnil hejtman Štěpán.
Osamělost a strach
I přes přísná ochranná opatření se ovšem velké množství seniorů cítí na dně. Nejsme přeci jenom stroje, potřebujeme lidský kontakt, dotek, pohlazení nebo donedávna úplně běžné a obyčejné držení za ruku. A to s karanténou skončilo. Teď jsou senioři se svými rodinami nebo známými a přáteli ve styku jen přes telefony nebo tablety.
„Ti lidé byli zvyklí na pravidelný a třeba i každodenní kontakt. Teď se už řadu týdnů neviděli, takže psychické dopady jsou velké. Ti lidé smutní,“ řekla pro Českou televizi Daniela Lusková. A jako ozvěna její slova potvrzují jednotliví klienti domova. „Lituji, že se nemůžeme stýkat celé rodiny, ale nedá se nic dělat,“ posteskla si Marie Doležalová, klientka domova. „Oni se zeptají, jak se máš. Já jim řeknu tak a tak, a druhý den je to stejné. Takže ptáček v kleci, nebo v takovém nóbl vězení,“ popsal situaci další z klientů Jan Sas. Ještě těžší je, že karanténa kvůli koronaviru byla jen pokračování chřipkové epidemie, která právě v té době doznívala, takže senioři jsou v různých domovech na území celé republiky bez návštěv třeba i od února nebo dokonce ledna.
Mám strach, jsem sama
Telefonní lince Život 90 se zvýšil počet volajících na přibližně osmdesát denně. Život 90 je linka důvěry pro seniory. Nejčastějšími tématy jsou strach, osamělost, bezradnost. „Objevuje se tam ve větší míře strach, úzkost, obava z toho, jak to bude, jak dlouho bude trvat izolace. Nemůžu se setkat s vnoučaty, moje děti mě nemůžou přijít navštívit,“ popsal opakující se témata František Horák, vedoucí linky. A kdy se otevřou domovy pro seniory? Protože patří senioři do nejrizikovější skupiny, otevřou se až poslední. Podle optimistických odhadů na podzim, podle těch pesimistických může uzavření trvat až do konce roku.
Vložil: Kamil Fára