Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo tady potřebuje nějakou Čínu? České univerzity a firmy se spojují a vyrábějí zdravotnické pomůcky na ochranu před Covid-19

25.04.2020
Kdo tady potřebuje nějakou Čínu? České univerzity a firmy se spojují a vyrábějí zdravotnické pomůcky na ochranu před Covid-19

Foto: Facebook Univerzity Hradec Králové a ČVUT

Popisek: Univerzita v Hradci se podílí na výrobě velmi šikovného celoobličejového štítu

FOTO Na ochranných pomůckách proti koronaviru se po celé ČR spojují vysoké školy, firmy i technologická centra. Je tomu tak i v Hradci Králové, kde česká společnost TRILAB, věnující se primárně 3D tisku, vyvinula a začíná distribuovat zcela nový model ochranného štítu, který překonává štíty tištěné na 3D tiskárnách jak cenou, tak skladností, mírou ochrany, lehkostí i snadností používání. Pražská ČVUT zas spolupracuje s třebíčským závodem průmyslové firmy MICo na unikátním plicním ventilátoru CoroVent, jehož první kusy dokonce zaplatila veřejná sbírka… Ale zpět do Hradce.

Nový ochranný štít dostal od tvůrců jméno Masq (inspirace Škodovkou?) a vyrábí se pomocí vakuového lisování, což má tu výhodu, že se dá vyrábět sériově, není tedy omezen na 3D tisk, který sériovou výrobu ve vyšším množství neumožňuje. Štít vznikl v rekordním čase jednoho týdne ve spolupráci výrobce TRILAB a designérského studia Fendrych Design.

 

Ochranné štíty se vyrábí novým postupem, založeným na výrobě tzv. vstřikolisovou formou, která umožňuje nárůst produkce až na 3000 štítů denně. Novinkou také je, že UHK štíty projdou procesem sterilizace ve speciální místnosti s UV lampami.

Z 3D na lis

„Jako TRILAB jsme se zapojili do výzvy Hradecké štíty, v rámci níž jsme dosud na našich 3D tiskárnách připravili 3600 ochranných štítů. Poptávka ale převyšuje dostupné výrobní materiály a kapacity tiskáren, určených hlavně na malosériovou výrobu. Proto jsme přemýšleli, jak tyhle nedostatky eliminovat a ochránit co nejvíce lidí,“ objasnil důvody vzniku štítu Vojtěch Tambor z TRILAB.

Štíty jsou vyráběny stejnou technologií jako plastové obaly na potraviny, formováním a lisováním čistého PET plastu. Výhody? Snadná manipulace, omyvatelnost, a tedy neomezené používání, a také recyklovatelnost. Jednou z výhod je i zapojení lokálních výrobců, kterým tak výroba štítů dala v době karantény příležitost si vydělat a nepadnout do červených čísel.

 

Štíty si můžete objednat ZDE. Jsou distribuovány za nákladovou cenu 50 Kč bez DPH za kus.

„Ačkoliv se myšlenka zdá triviální, štít má za sebou dvanáct iterací tvaru. Zohlednili jsme pohodlné nošení, odvětrávání pomocí žebrované části nebo přizpůsobení různým tvarům obličeje. Díky použitým materiálům je štít navíc extrémně lehký a nepřekáží při práci,” řekl designér Vít Fendrych, který stojí za vzhledem štítu masq.

Univerzita v Hradci Králové

Na vývoji ochranného štítu se podílela i univerzita v Hradci Králové. „Jako Univerzita Hradec Králové jsme k pandemii přistupovali aktivně od začátku, a to zejména zapojením zhruba stovky našich studentů do dobrovolnických aktivit. Výroba ochranných štítů je tak dalším střípkem, na který jsem moc pyšný a kterým univerzita pomáhá v regionu,“ přiblížil zapojení univerzity rektor Kamil Kuča. Hradecká univerzita byla jedním z iniciátorů vzniku FB skupiny ‘3D tiskem proti Covid-19‘ a ve spolupráci s dalšími dobrovolníky začala koordinovat výrobu štítů na obličej.

 

Na Facebooku Univerzity Hradec Králové u tohoto snímku stojí: „Klicperovo divadlo nás před pár týdny vybavilo rouškami. My mu to teď vracíme dodávkou 30 ochranných UHK štítů. Ať slouží!“

„I když štíty, které na 3D tiskárnách vyrobíme, chápeme jako určité nouzové řešení, věřím přesto, že v současné krizové situaci uplatnění najdou. Ostatně zájem Fakultní nemocnice HK a dalších institucí to jen potvrzuje,“ řekla prorektorka univerzity pro strategii a rozvoj Pavlína Springerová. Výrobu ve spolupráci s univerzitou zajišťují společnost Trilab, Deeplab, brněnská Industra a Technologické centrum Hradec Králové.

Plicní ventilátor CoroVent zdarma a pro všechny

O plicním ventilátoru CoroVent už se toho napsaly stohy. Jedinečná česká vynalézavost, za kterou stojí profesor Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a jeho tým, a to ve spolupráci s iniciativou Covid19CZ. Ventilátor začala vyrábět pro ČVUT firma MICo. První investici získali z veřejné sbírky, která běžela jediný den, a za ten se na výrobu vybralo téměř 14 milionů korun od veřejnosti. A to většinou po malých částkách. Celý koncept poskytl tým zdarma k využití jako Open Source pro celý svět. A to po dobu karanténních opatření a průběhu pandemie. Výrobní a vědecké týmy po celém světě tak mají k dispozici zdarma veškerou dokumentaci, výkresy a kódy.

 

14. dubna výzkumníci ČVUT Ing. Petr Kudrna, Ph.D. a Ing. Václav Ort z katedry biomedicínské techniky předali první tři sériově vyrobené plicní ventilátory CoroVent do Elektrotechnického zkušebního ústavu na standardní testování z hlediska jeho bezpečnosti. Ventilátor vznikl ve spolupráci s partnery z Covid19CZ

„Kvalitou a bezpečností má podobné vlastnosti jako ventilátor, který se používá na jednotkách intenzivní péče, ale nemá funkcionality, nepotřebné pro pacienty s koronavirem. Má tak jednodušší ovládání a nepotřebuje natolik vyškolený personál jako klasický ventilátor,“ popsal CoroVent prof. Karel Roubík. O Velikonocích podstoupil CoroVent poslední zkoušky v Elektrotechnickém zkušebním ústavu v Praze a v týdnu od 20. dubna pak získal ve zrychleném řízení potřebné certifikáty. Takže sériové výrobě již nic nebrání.

V pondělí startují

„Po pěti týdnech začínáme se sériovou výrobou přístroje, který na začátku března vůbec neexistoval. Už jenom to samotné dokonale ilustruje perfektní spolupráci všech lidí, co se na projektu podíleli,“ řekl majitel skupiny MICo Group, Jiří Denner, jehož firma Dawell bude CoroVent vyrábět. Aby bylo možné rozjet výrobu, bylo nutné získat nejen všechny certifikace a oprávnění, ale také připravit vhodné prostory. Zaměstnanci MICo Group tak v rekordně krátkém čase kompletně zrekonstruovali, vymalovali a sterilizovali výrobní prostory Dawellu. „V minulém týdnu jsme dokončili poslední přípravné práce a dnes oficiálně zahájili sériovou výrobu. Celý tým je teď připraven v co nejkratším možném čase vyrobit až 500 kusů přístrojů, na které máme k dispozici všechny potřebné díly. Dalších 1500 ventilátorů bychom rádi vyrobili do konce května,“ vypočítal Jiří Denner.

Až sto padesát přístrojů denně

„V první fázi bude na výrobě CoroVentu pracovat každý den 20 zaměstnanců a dalších cca 20 lidí bude mít na starosti zásobování, administrativu, logistiku a další procesy. V tomto režimu dokážeme každý den sestavit 100–150 přístrojů. Nicméně již dnes máme zajištěné personální kapacity, abychom výrobu mohli rozšířit na více než 1500 ventilátorů týdně,“ popsal ředitel firmy Dawell Michal Kuneš.

„Zatím evidujeme 180 objednávek pro zhruba dvanáct nemocnic, jsou první, co se ozvaly,“ dodal Jiří Denner. Zájem o CoroVent je i v zahraničí. Český výrobek konkuruje totiž cenou, která je jen zlomkem toho, co stojí běžně plicní ventilátory. „Výrobní cena je asi 170 tisíc. Již dnes evidujeme poptávky z celého světa na 5–6 tisíc přístrojů a očekávám, že zájem ještě poroste. Ozvali se nám klienti z Jordánska, Ukrajiny, Estonska a dalších zemí. Poptávce proto budeme přizpůsobovat i naše výrobní kapacity. Například rozšíření na třísměnný provoz dokážeme zajistit prakticky okamžitě. Bude-li to situace vyžadovat, jsme připraveni na výrobu až několika desítek tisíc přístrojů ročně,“ popsal Denner.

 

Co je Covid19CZ?

Společná aktivita českých technologických firem a IT nadšenců, zaměřená na pomoc v boji s nákazou Covid-19. Smyslem aktivity je nabídnout moderní technologie i pomoc s komunikací tam, kde mohou usnadnit boj s virovou nákazou, ať již zpřístupněním informací, nebo třeba datovou analýzou, usnadňující detekci ohnisek šíření nákazy. Na jeho stránkách stojí pozvání pro všechny: „Máš nápad, kterým chceš pomoct? Napiš nám to na Facebook. Chceš se přidat? Zapiš se do naší tabulky dobrovolníků a my tě kontaktujeme, až bude potřeba na nějakém projektu tvoje odbornost!“

 

České know-how

My Češi umíme. Sami o sobě to víme. Teď to ještě sdělit nějak šikovně okolnímu světu, aby na nás přestal hledět jako na relativně levnou montovnu. A k tomu má CovoVent nakročeno právě sdílením celého konceptu zdarma přes celý glóbus. Plicní ventilátor byl vyvinutý tak, aby řešil přednostně nový typ koronaviru. Oproti tradičnímu plicnímu ventilátoru je ochuzen o mnohé funkce, které ovšem nejsou při léčbě Covid-19 potřeba. Méně funkcí také nabízí mnohem jednodušší ovládání, a nepotřebuje tedy specialisty.

Vložil: Kamil Fára