Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nevyspání, nekonečná práce, hrozba infekce, ale i nabídka řízků a zjištění, že lidé jsou velmi milí. Zdravotní sestrou v době pandemie

06.04.2020
Nevyspání, nekonečná práce, hrozba infekce, ale i nabídka řízků a zjištění, že lidé jsou velmi milí. Zdravotní sestrou v době pandemie

Foto: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zdravotní sestry (a bratři) to v době koronaviru vážně nemají snadné. Měli bychom jim být všichni vděčni; ilustrační foto z jičínské nemocnice v Královéhradeckém kraji

VIDEO V pátek u nás zatím bylo v porovnání s předchozím týdnem odhalených nejvíce nakažených novým typem koronaviru. Pozitivní výsledky testu si do karantény odneslo 332 lidí. Pravdou ovšem zůstává, že v pátek proběhlo zatím nejvíc testů za jeden den, tedy 6889. U všech testů stála zdravotní sestra a hledala v nosohltanu pacientů vzorek do laboratoře. Jaké to je, když se celý svět zastavil, ale vy máte povolání, kde se zastavit nesmíte? Můžeme to vidět například na zdravotní sestře z Thomayerovy nemocnice, která se u nás stala první obětí pandemie z řad zdravotníků.

Na 6889 testů v pátek musely provést zdravotní sestry. Šly do toho s obavami? Bojí se o sebe nebo o své blízké? Zdravotní sestra Michaela Suková z Nemocnice Trutnov se nasazení do první linie samozřejmě obávala. Posadit se do odběrného stanu, a být tak v kontaktu se všemi, kteří přišli s podezřením na nákazu novým typem koronaviru?

 

Trutnovská nemocnice se stala ve čtvrtém březnovém týdnu druhým odběrovým místem v Královéhradeckém kraji

Manžel byl proti

„Já mám doma dvě malé děti a manžela, který byl ze začátku proti tomu. Na školení nás ale ujistili, že dostaneme velmi dobré ochranné pomůcky. Větší riziko nákazy máme v obchodě při nákupu než u těchto odběrů. Doma jsme si to takto vysvětlili, takže nakonec s tím manžel už problém nemá,“ řekla Michaela Suková. Nervy musely pracovat v celé rodině. Strach z toho, že vir sestřička donese domů, že nakazí manžela i děti.

 

Covid-19 přinesl naší společnosti nečekané výzvy a mikroskopický vir změnil v Česku ze dne na den všednodenní život každého z nás. Ještě více ale převrátil na ruby život v nemocnicích, které se na novou situaci musely začít velmi intenzivně připravovat. Speciálním proškolením procházejí desítky zdravotníků a někteří z nich jsou nasazeni do první linie v boji s neviditelným nepřítelem.

I samotná zdravotní sestra před nástupem do odběrového stanu měla strach. Bála se následků. „Teď už nemám strach vůbec. Byla jsem z toho nervózní, dokud jsem byla doma a připravovala jsem se na to, že nastane moment, kdy sem půjdu. Ale když už jsem tady a už to fyzicky dělám, tak jsem v pohodě,“ prozradila. V odběrovém stanu pracuje s dobrovolnicí a studentkou zdravotnické školy Karolínou Matějů. Ta se přihlásila do první linie sama. A i ona se doma setkala se strachem: „Moji rodiče mě sice podpořili s tím, že je to moje budoucí povolání, ale nebyli z toho nadšení. I když je riziko nákazy minimální, bojí se toho, ale respektují moje rozhodnutí.“

Klidní a milí

Práci sestrám usnadňuje to, že lidé jsou v drtivé většině milí a vstřícní. Nepanikaří, spíše se při odběrech strachují o sestry: „To bylo pro mě největší překvapení. Myslela jsem si, že ti lidé budou vystresovaní, ale oni jsou velmi milí. Více než o sebe mají strach o nás. Přejí nám, abychom to zvládli a nenakazili se, mají s námi soucit, podporují nás,“ řekla Michaela Suková.

 

Stáhnout okénko, nechat se otestovat a odjet… Trochu to připomíná, promiňte ten cynismus, McDonald's McDrive

To potvrzuje i zdravotní sestra Monika Dlasková z Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně: „Prováděli jsme například odběr v domácnosti provoněné nedělními řízky. Dokonce mi i nabízeli, ale vzhledem k situaci jsem musela odmítnout, byť to bylo milé.“ Lidé, i když jsou z pandemie a opatření nouzového stavu nervózní, se k sobě chovají mile a vstřícně.

 

Poděkování potleskem všem odvážným a statečným 20. 3. v Durychově ulici v Hradci Králové

Děkujeme potleskem

Od počátku nouzového stavu se na Facebooku rozjela akce Poděkujme potleskem. Vychází ze španělské zkušenosti, kdy se tamní obyvatelé spontánně roztleskali, aby tím vyjádřili úctu a poděkování lidem, kteří jsou v první linii s pandemií. Za celou dobu se k potlesku na Facebooku přihlásilo sice jen 450 lidí, zato třeba v Praze na sídlištích se z toho stal již pěkný zvyk.

Vložil: Kamil Fára