Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nevyspání, nekonečná práce, hrozba infekce, ale i nabídka řízků a zjištění, že lidé jsou velmi milí. Zdravotní sestrou v době pandemie

06.04.2020
Nevyspání, nekonečná práce, hrozba infekce, ale i nabídka řízků a zjištění, že lidé jsou velmi milí. Zdravotní sestrou v době pandemie

Foto: Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zdravotní sestry (a bratři) to v době koronaviru vážně nemají snadné. Měli bychom jim být všichni vděčni; ilustrační foto z jičínské nemocnice v Královéhradeckém kraji

VIDEO V pátek u nás zatím bylo v porovnání s předchozím týdnem odhalených nejvíce nakažených novým typem koronaviru. Pozitivní výsledky testu si do karantény odneslo 332 lidí. Pravdou ovšem zůstává, že v pátek proběhlo zatím nejvíc testů za jeden den, tedy 6889. U všech testů stála zdravotní sestra a hledala v nosohltanu pacientů vzorek do laboratoře. Jaké to je, když se celý svět zastavil, ale vy máte povolání, kde se zastavit nesmíte? Můžeme to vidět například na zdravotní sestře z Thomayerovy nemocnice, která se u nás stala první obětí pandemie z řad zdravotníků.

Na 6889 testů v pátek musely provést zdravotní sestry. Šly do toho s obavami? Bojí se o sebe nebo o své blízké? Zdravotní sestra Michaela Suková z Nemocnice Trutnov se nasazení do první linie samozřejmě obávala. Posadit se do odběrného stanu, a být tak v kontaktu se všemi, kteří přišli s podezřením na nákazu novým typem koronaviru?

 

Trutnovská nemocnice se stala ve čtvrtém březnovém týdnu druhým odběrovým místem v Královéhradeckém kraji

Manžel byl proti

„Já mám doma dvě malé děti a manžela, který byl ze začátku proti tomu. Na školení nás ale ujistili, že dostaneme velmi dobré ochranné pomůcky. Větší riziko nákazy máme v obchodě při nákupu než u těchto odběrů. Doma jsme si to takto vysvětlili, takže nakonec s tím manžel už problém nemá,“ řekla Michaela Suková. Nervy musely pracovat v celé rodině. Strach z toho, že vir sestřička donese domů, že nakazí manžela i děti.

 

Covid-19 přinesl naší společnosti nečekané výzvy a mikroskopický vir změnil v Česku ze dne na den všednodenní život každého z nás. Ještě více ale převrátil na ruby život v nemocnicích, které se na novou situaci musely začít velmi intenzivně připravovat. Speciálním proškolením procházejí desítky zdravotníků a někteří z nich jsou nasazeni do první linie v boji s neviditelným nepřítelem.

I samotná zdravotní sestra před nástupem do odběrového stanu měla strach. Bála se následků. „Teď už nemám strach vůbec. Byla jsem z toho nervózní, dokud jsem byla doma a připravovala jsem se na to, že nastane moment, kdy sem půjdu. Ale když už jsem tady a už to fyzicky dělám, tak jsem v pohodě,“ prozradila. V odběrovém stanu pracuje s dobrovolnicí a studentkou zdravotnické školy Karolínou Matějů. Ta se přihlásila do první linie sama. A i ona se doma setkala se strachem: „Moji rodiče mě sice podpořili s tím, že je to moje budoucí povolání, ale nebyli z toho nadšení. I když je riziko nákazy minimální, bojí se toho, ale respektují moje rozhodnutí.“

Klidní a milí

Práci sestrám usnadňuje to, že lidé jsou v drtivé většině milí a vstřícní. Nepanikaří, spíše se při odběrech strachují o sestry: „To bylo pro mě největší překvapení. Myslela jsem si, že ti lidé budou vystresovaní, ale oni jsou velmi milí. Více než o sebe mají strach o nás. Přejí nám, abychom to zvládli a nenakazili se, mají s námi soucit, podporují nás,“ řekla Michaela Suková.

 

Stáhnout okénko, nechat se otestovat a odjet… Trochu to připomíná, promiňte ten cynismus, McDonald's McDrive

To potvrzuje i zdravotní sestra Monika Dlasková z Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně: „Prováděli jsme například odběr v domácnosti provoněné nedělními řízky. Dokonce mi i nabízeli, ale vzhledem k situaci jsem musela odmítnout, byť to bylo milé.“ Lidé, i když jsou z pandemie a opatření nouzového stavu nervózní, se k sobě chovají mile a vstřícně.

 

Poděkování potleskem všem odvážným a statečným 20. 3. v Durychově ulici v Hradci Králové

Děkujeme potleskem

Od počátku nouzového stavu se na Facebooku rozjela akce Poděkujme potleskem. Vychází ze španělské zkušenosti, kdy se tamní obyvatelé spontánně roztleskali, aby tím vyjádřili úctu a poděkování lidem, kteří jsou v první linii s pandemií. Za celou dobu se k potlesku na Facebooku přihlásilo sice jen 450 lidí, zato třeba v Praze na sídlištích se z toho stal již pěkný zvyk.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace