Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I v Hradci jsou drahé byty, navíc nájmy stále stoupají. Jednou z šancí je město, které vybralo nájemce startovacích bytů

13.03.2020
I v Hradci jsou drahé byty, navíc nájmy stále stoupají. Jednou z šancí je město, které vybralo nájemce startovacích bytů

Autor: Hradec Králové (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Startovací byty, vybavené kuchyňskou linkou, sporákem a digestoří, jsou momalometrážní, o velikosti 1+kk a 2+kk. Jde o byty v bytových domech v Třebeši - v ulici Svatojánská čp. 682 a 683 (na snímku) a v ulici Ve Stromovce čp. 718 a 719, v Novém Hradci Králové - v ulici Pod Zámečkem (uvolněné 4 byty 1+kk) a v ulici Rybova čp. 1899

FOTO Ceny za pronájem bytů nerostou jen v Praze, ale ve všech krajských městech. V Praze za půl roku stouply ceny o 18 %, v Hradci Králové pak o 16 %. Pro mnoho lidí se tak stávají byty nedostupné. Obzvláště pak pro mladé lidi nebo mladé rodiny s dětmi. Hradec Králové je nechce nechat na holičkách, tak přišel s akcí startovacích bytů. O co jde?

Na začátku roku město Hradec Králové vyhlásilo výběrové řízení na pronájem uvolněných startovacích bytů velikosti 1+kk a 2+kk. Proběhlo losování, ve kterém město náhodně vybralo celkem 50 žadatelů na stejný počet bytů a 30 náhradníků. Do losování bylo zařazeno 521 žádostí. Uvolněny budou byty v Třebši a na Novém Hradci Králové.

 

Jedná se o pěkné zrekonstruované byty, jen trochu malé. Ale za tu cenu? Nádhera! Na snímku je nabídka v ulici Rybova

Jen pro místní

Podat přihlášku do výběrového řízení mohli lidé s trvalým pobytem v Hradci Králové, kteří zároveň nedosáhli věku 32 let. Možnost podat žádost měli i lidé trvale pracující v Hradci Králové. Žadatelé nesměli vlastnit dům či byt. Další podmínkou bylo, že žadatel musí pobírat minimálně 20 000,- hrubého za poslední půlrok. Zároveň nesměl nic dlužit městské kase.

 

Veřejné losování proběhlo 5. února ve velkém sále Adalbertina

„Výherců jsme losovali tolik, kolik je k dispozici bytů. Tradičně byl větší zájem o byty velikosti 2+kk, kterých jsme také měli více, losovalo se 35 výherců a k tomu 20 náhradníků a u 1+kk bylo vylosováno 15 výherců a 10 náhradníků. Celkem se do výběrového řízení dostalo 521 zájemců. Žádostí bylo mnohem více, ale žadatelé ne vždy splňovali podmínky, nejčastěji ty věkové,“ řekla Věra Pourová, náměstkyně primátora pro oblast správy majetku města. O byty velikosti 2+kk projevilo zájem 413 žadatelů, o 1+kk 108 žadatelů. „Byty se postupně začínají uvolňovat, u vylosovaných žadatelů je nyní nutné prověřit zbytek podmínek výběrového řízení, například zda nejsou dlužníky vůči městu nebo jeho právnickým osobám. Postupně pak bude bydlení nabízeno ve vylosovaném pořadí v průběhu tohoto roku. Počítáme, že největší počet se uvolní během března,“ dodává Pourová.

 

„Od září loňského roku vzrostly nejvíce ceny nájemného v panelových bytech v Praze, celkem o 18,06 %. To je ohromný nárůst, uvážíme-li, že se jedná o staré byty na sekundárním trhu s pronájmy v panelácích. Podobně dramatický nárůst v cenách nájmů zaznamenal i Hradec Králové, kde se ceny nájmů v panelácích zvýšily o 16 %. Nad 10 % vzrostly ceny nájmů i v Brně (+10,27 %), v Olomouci (+13,78 %) a v Ústí nad Labem (+13,48 %),“ zkonstatovali na webu Finsider.cz.

 

Startovací byt

Pro většinu žadatelů se skutečně jedná o levnou variantu bydlení, při které budou moci našetřit na hypotéku nebo se lépe usadit v zaměstnání či podnikání a pak se s většími příjmy snažit získat lepší bydlení. Byty jsou skutečně malé. Byt 1+kk měří jen 35,19 metrů čtverečních. Je to víceméně kuchyňská linka v pokoji na spaní a za rohem záchod s koupelnou. Nic víc. Na takovém prostoru založit rodinu nelze. Ovšem někteří lidé startovací byt nevyužijí pro start, ale v podstatě na trvalo. Jedná se u nich o zvyšující se počet takzvaných ‘singles‘, kteří žijí trvale sami a netouží po založení rodiny.

 

I Hradec Králové je obklopen hradbou paneláků - dědictví po komančích... „Každý uchazeč o startovací byty mohl podat pouze jednu žádost, přičemž manželé nebo registrovaní partneři byli považování za jednoho uchazeče. Nájemné v těchto startovacích bytech bylo určeno ve výši 45,30 korun za metr čtvereční za měsíc,“ sdělila náměstkyně primátora pro oblast majetku Věra Pourová. Z čehož plyne, že nájemné menšího jednopokojového bytu vychází na pouhých 1 594 Kč - v prvních třech letech nájmu.

 

Pozor na pronajímatele

Někteří pronajímatelé mají pocit, že se pronajmutím bytu stávají pány svého nájemníka. A tak někdy neváhají dávat do smlouvy o pronájmu i zcela absurdní požadavky, které tam dát nesmějí. Mnozí lidé, kteří podepisují smlouvu o pronájmu, se při čtení soustředí převážně na cenu a služby, které s pronájmem souvisí. Celou smlouvu pak nečtou. Což se jim může vymstít. Na celou věc upozorňuje dTest:

„Občanský zákoník nájemce chrání mimo jiné výslovným uvedením toho, že pronajímatel nemůže dát do nájemní smlouvy bezpodmínečný zákaz chovu zvířat, podnikání nebo návštěv v bytě. „Takovými zákazy se nájemce nemusí řídit. Vedle toho zákon stanoví, že neplatná jsou veškerá ustanovení nájemní smlouvy, která by nájemce nepřiměřeně zkracovala na jeho právech. Výslovně jsou zakázány také smluvní pokuty,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Nájemci tak nelze zakázat například návštěvy nebo kouření v bytě právě s tím, že se jedná o nepřiměřenou povinnost, jakkoliv se to pronajímateli nelíbí. „V naší spotřebitelské poradně jsme se setkali i s velmi kuriózními požadavky na nájemce, jako je třeba zákaz lakování nehtů, návštěv opačného pohlaví nebo příkaz uspat nemluvně do devíti hodin večer. Taková ustanovení nepřiměřeně zkracují nájemce na jeho právech a jsou neplatná,“ říká Eduarda Hekšová.

 

Panelové domy na dračku

Zvláštností je, že ceny pronájmů rostou v panelových domech, které se vybudovaly v regionálních metropolích za minulého režimu. Nyní v krajských městech neprobíhají prakticky žádné výstavby nových bytů. Ceny tak rostou u těch, které už tam jsou. Tím se v podstatě vytlačují chudí lidé na periferii nebo z měst pryč, protože bydlení pro ně začíná být vinou ceny nedostupné.

 

Paneláky, dříve opovrhované ´králíkárny´, přicházejí kvůli bytové nouzi do módy

Ceny ovšem rostou hlavně ve velkých městech krajů. V Hradci Králové skočily ceny pronájmu o 16 %, v řadě okresních měst začaly ceny ovšem klesat. Podle analýzy Deníku ceny klesaly v okresech Jičín, Ústí nad Orlicí nebo Rychnov nad Kněžnou. Pronájem na vesnicích je pak setrvale nízký, mnohdy i klesající. Analytici z poradenské společnosti Deloitte předpokládají, že růst cen pronájmů bytů začne tento rok zpomalovat.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace