Orlosup v Krkonoších! Ač člověkem nespatřen, technikou zaznamenán
16.08.2013
Foto: ZOO Liberec
Popisek: Jeden z nejvzácnějších dravců Evropy – Orlosup bradatý
Jeden z nejvzácnějších dravců Evropy – orlosup bradatý (Gypaetus barbatus) se objevil v Krkonoších, a přesto jej nikdo bohužel neviděl. O jeho přeletu se však ví díky moderní sledovací technice. K odchytu byli při zpětném letu ptáka přizváni pracovníci ZOO Liberec.
Zachyceny jsou dvě lokace – severně od Špindlerova Mlýna u Martinovky a jižně od polské Szklarské Poreby u Szrenického potoka.
Orlosup – jeden z největších evropských ptáků s rozpětím křídel přes 2,5 metru – je tak novým druhem pro Krkonoše. Živí se mršinami a preferuje zejména jejich kosti, které dokáže obratně rozbíjet. Ty velké například pouští za letu z výšky na zem, aby se rozbily o skály. Ne nadarmo mu Španělé říkají „rozbíječ kostí“. V Evropě žije několik malých populací ve vysokých pohořích mezi Pyrenejemi a Kavkazem, početnost většiny z nich však v posledních desetiletích klesá a v Alpách již orlosupi dokonce vymizeli. Existuje proto několik záchranných programů na jejich odchov v zajetí a vypouštění zpět do volné přírody.
Náš konkrétní „krkonošský“ pták se jmenuje Bernd, je to samice a pochází z odchovné stanice v Katalánsku. Byla vybavena satelitním vysílačem a vloni v červnu vypuštěna ve Švýcarsku v rámci projektu Bearded Vultures on the Move (Orlosupi na cestách), který iniciovala nadace Pro Bearded Vulture tvořená švýcarskými ochranářskými institucemi a zoologickými zahradami. Řadu měsíců se Bernd potulovala po švýcarských, italských a rakouských Alpách, pak ji však chytla nečekaná „toulavá“ a v půlce letošního května se vydala na výlet nejprve severovýchodním směrem přes Německo do Česka, odtud zamířila přes Polsko k severu, u Baltského moře se obrátila k západu a posléze k jihu a začátkem června se potulovala v Bavorsku, s jedním záletem opět do západních Čech. V Krkonoších strávila noc z 21. na 22. května 2013. Ve 20.00 hodin SELČ byla zaznamenána v Martinově dole nedaleko Martinovky, druhý den ráno v 8.00 hodin SELČ se její signál ozval od Szrenického potoka u severní hranice polského národního parku.
Příběh jejího putování má ale i nečekané pokračování. V průzkumném letu pokračovala až k Baltu, načež se přes Německo vracela do alpské oblasti. Pobývala v Bavorsku a pak zalétla do saského Zhořelce, kde byl fyzicky i psychicky vyčerpaný pták koncem června nalezen místními ornitology. K odchytu byli přizváni pracovníci ZOO Liberec, která je již 20 let zapojena do záchranného chovu těchto ohrožených zvířat. Po základní prohlídce a nakrmení byla Bernd odvezena do pražské ZOO, odkud se měla vrátit do své domoviny ve Švýcarsku.
Zálet takovéhoto druhu na území naší republiky je naprosto výjimečný (pár neurčitých a nedoložených pozorování od nás pochází z 19. století); vhodné prostředí a podmínky pro jeho dlouhodobé přebývání v Krkonoších, ani v celých Čechách a na Moravě neexistují. Současnou ornitologickou scénu v Česku však určitě zpestřil.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL