Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víno poteče po kaskádovém schodišti jako za hraběte Šporka. Víme, jaké, kolik a ještě… Vinobraní na Kuksu

12.09.2019
Víno poteče po kaskádovém schodišti jako za hraběte Šporka. Víme, jaké, kolik a ještě… Vinobraní na Kuksu

Foto: Facebook

Popisek: V 9 ráno se otevírá areál. Samotné vinobraní, tj. pochůzková degustace vybraných českých, moravských a zahraničních vinařů, bohatý řemeslný jarmark, atrakce pro děti se koná v areálu Hospitalu Kuks mezi 9:30 a 18:00, oficiální zahájení je v 10:00. V 10:10 se otevřou vinné lázně na parkovišti Pod kaštany, což obnáší otevření vinných pramenů pro návštěvníky zdarma, Dětská zóna je k dispozici od 10:30 – 17:00.

V případě 13. pokračování oblíbeného Vinobraní na Kuksu se pořadatelé po dvou letech vracejí k tradicím a jak bylo zvykem do roku 2016, víno poteče k radosti návštěvníků po zámeckých kaskádových schodech… Něco takového těžko někdo přebije, co myslíte? Také jsme pro vás nachystali procházku po barokním skvostu východních Čech, obci Kuks, takového malého průvodce pro vínem znavené chodce.

K Vinobraní na Kuksu. Vždy jsme si mysleli, že popisy královských svateb a jiných velkých událostí v historických románech, kde teklo víno v kašnách, je nadsázka. Vypadá to, že vůbec ne, šlo o holou realitu. Občanské sdružení Siduri, které pořádá vinobraní v sobotu 14. září, nachystalo právě takovou atrakci. Pochopitelně nás zajímalo, jaké víno poteče, kolik ho bude…

Jak ve středověku... Foto Facebook

„Jaké víno? To je tajemství,“ smál se inženýr Petr Jedlinský, který má v Siduri kaskádové schodiště s vínem na starosti. Pak prozradil, že přesně to bude vědět až v pátek, ale povedlo se nám ho přitlačit ke zdi: „Můj tip? Tak jo, veltlínské zelené,“ dodal s tím, že víno musí být logicky bílé, aby neobarvilo historické schodiště. To projde před sobotním vinobraním velkým čištěním vapkou, to samé čeká i trubky… A kolik vína si budou moci návštěvníci zdarma nabrat? 400 litrů, poteče od 13:00 do 13:15, tak to nezmeškejte. Platí pořadatel.

Psy i děti s sebou  

Pro návštěvníky jsou dále připraveny skvělé ochutnávky od předních vinařů, sudy plné burčáku a dostatek stánků s občerstvením. Připraveny jsou i prohlídky Hospitalu, projít můžete tradičním řemeslným jarmarkem a pobavit se u doprovodného hudebního programu. Letos uslyšíte akustický koncert kapely Volant a vystoupení skupiny QUEENIE tribute band se zpěvákem Michaelem Kluchem. Dětem bude dobře v dětském koutku. Vstupné je 250 Kč. Děti do 15 let v doprovodu rodičů jdou zdarma. V ceně vstupenky je sklenička zdarma, neomezená konzumace vína ve vinných lázních, bohatý jarmark a doprovodný kulturní program, prohlídka Hospitalu (prohlídku je nutné si objednat v den konání akce v pokladnách Hospitalu na určitý čas). Návštěvník si sebou může vzít i svého psího přítele. Musí být ale na vodítku a opatřen náhubkem. Vstupenky můžete zakoupit ZDE.

Hospital z ptačí perspektivy, zde nejlépe uvidíte, kde se vlastně vinobraní odehrává: Před Hospitalem a na nádvoří. ´Slavné´ schodiště s vínem zde není bohužel vidět, je asi 400 metrů směrem k obci. Foto Královéhradecký kraj

Na vinobraní nemusíte brát auto

Vinobraní na Kuksu navštěvují tisíce lidí. Královéhradecký kraj jim nabízí možnost dostat se na místo pohodlně veřejnou dopravou. Posílí spoje a přidá i mimořádné přímé spojení. „Mimořádné spoje budou v následujících dnech zaneseny na portálu IDOS, aby si cestující mohli najít spojení s přestupem z různých míst. Na všech spojích bude platit tarif IREDO. Při cestování veřejnou dopravou odpadne jízda v kolonách, hledání parkovacího místa i domluva na tom, kdo bude z vinobraní řídit,“ říká první náměstek hejtmana Martin Červíček.

Posílené budou spoje z Hradce Králové, Trutnova, Jičína, Náchoda a Rychnova nad Kněžnou a navíc k nim přibydou mimořádné spoje z Broumova nebo Červeného Kostelce. Navíc na spojích z Hradce Králové pojede v konkrétní čas více autobusů, takže lidé se nemusí obávat jejich přeplněnosti. Odjezdy z a do jednotlivých směrů a také přehled posílených spojů z Hradce Králové najdete ZDE.

 

Malá procházka obcí Kuks pro vínem znavené

1 - Kaplička

Nedaleko autobusové zastávky na silnici Jaroměř Trutnov, východně od dnešního čerpadla pohonných hmot, stojí malá kaplička. Vznikla v roce 1757 v souvislosti s epidemií tyfu, která v té době v obci vypukla. Zemřela při ní nejen většina ze 6 000 vojáků, kteří si v hospitalu a v obci léčili svá zranění z bitvy u Lojhen nedaleko Breslau, ale také obyvatel obce. Všichni byli pohřbeni poblíž této kapličky.

2 - Bývalá budova výrobního družstva Vánoční ozdoby

Skleněné ručně foukané vánoční ozdoby se v Kuksu vyráběly více než čtyřicet let.

3 - Hostinec ´U zlatého slunce´ založený v roce 1699

Hostinec z doby největší slávy Kuksu je dominantou obce. Nelze přehlédnout výraznou fasádu, připomínající vhled původní stavby. Mnoho let budova sloužila jako obecní škola, ale od července 2003 je obnoven provoz hostince.

4 - Památné lípy

V sousedství barokních soch stojí dosud tři lípy, vysazené v roce 1732 před hostincem U Zlatého slunce. Jsou zapsané jako památné stromy.

5 - Socha Ježíše s křížem (Salvátora)

Západně od hostince U Zlatého slunce se nachází socha Ježíše nesoucího kříž od Gabriela Maxe, věnovaná Kuksu v roce 1858 hraběnkou Swerts Sporck.

6 - Sochy Goliáše (Herkomanna) a Davida

Před budovou hostince U Zlatého slunce stojí socha Goliáše. Dílo Matyáše Bernarda Brauna z roku 1720, původně nazývané Herkomannus, patron nepoctivých advokátů. Satiru na nesvědomité advokáty, kteří překrucují zákon doplňoval nápis: „Jure eruj“ (důvtipem právnickým jsem získal, čili neprávem). Po dokončení vzbudila socha i probíhající osobní spory velký rozruch, proto hrabě rozhodl v roce 1729 předělat ji na dnešní podobu Goliáše. Herkomann - Goliáš v té době dostal společníka. Socha Davida (nyní kopie) stojí naproti němu, zády k budově. Originál je v Hospitalu.

7 - Dům správce

Cestou vzhůru po schodišti vedle hostince U Zlatého slunce se dostanete k bývalému domku správce panství. Dům byl původně opatřen čtyřmi věžičkami, ze kterých měl správce dobrý rozhled po celém lázeňském údolí.

8 - Sporckův znak

Kamenný Sporckův znak, který zdobí zeď nad schodištěm, pochází z průčelí bývalého zámečku.

9 – Prameniště

Ve zdi, přímo pod kamenným hraběcím znakem, je upravené původní prameniště lázeňské vody. Za mříží jsou vidět tři prameny, spojují se ve společné kamenné nádrži. Přebytečná voda byla odváděna do nedaleké studánky a do lastur Tritonů na vrcholech zábradlí schodiště. Ještě před několika lety prameniště napájelo veřejný vodovod.

10 - Lázeňský dům (zámeček)

Na prostranství přímo nad centrálním schodištěm stával kamenný lázeňský dům z roku 1704. V dolní části byly vanové lázně, v horní části bohatě zdobený sál s komnatami po stranách a v druhém poschodí sídlila část roku hraběcí rodina. Budovu doplňovaly po obou stranách kryté arkádové kolonády a z komnat bylo možné vycházet na balkon s nádhernou vyhlídkou do údolí.

11 - Kaskádové schodiště

Široké kamenné schodiště, vede od hostince (původně lázeňská budova) na břehu Labe vzhůru k bývalému zámku. Po obnově kamenných částí dnes opět teče kaskádovitým zábradlím někdejší lázeňská voda. Od jara do podzimu vytéká z lastur v rukou Tritonů. Schodiště je místem příjemného zastavení, kde odlesky slunce vytvářejí zajímavé světelné efekty. Terasy po obou stranách schodiště připomínají místo lázeňských promenád s vodotrysky a bohatou sadovnickou a sochařskou výzdobou.

12 - Panská kuchyně

Východním směrem od bývalých lázní se nachází vícepatrový roubený dům čp. 53, bývalá panská kuchyně (po roce 1694). Na zápraží je dodnes k vidění kamenná koňská hlava připomínající bývalé panské stáje. Kamenné těleso v roubení je komín černé kuchyně.

13 - Domky řemeslníků a sloužících

Roubené domky v ulici na západ od hostince U Zlatého slunce i v uličce, která ji křižuje, sloužily k bydlení zaměstnanců a řemeslníků bývalých lázní. Mezi nejstarší domy patří dům čp. 5 a některé další, postavené již v roce 1703. Některé nyní slouží k trvalému bydlení, jiné k rekreaci.

14 - Dům mědirytce Rentze

Na pobřežní louce směrem na západ od centra obce stojí roubený dům čp. 60. Původně to bylo obydlí a rytecká dílna mědirytce Michaela Heinricha Rentze. Jeho díla často ilustrovala publikace, vydávané hrabětem Sporckem.

15 - Lázeňské domy

Na nábřeží se nacházejí čtyři bývalé lázeňské domy. Sloužily k ubytování hostů a jejich koně byly ustájené v přízemí. Dnes je terén nábřeží značně zvýšený, proto se tehdejší stáje nacházejí ve sklepní úrovni. Nově opravené obytné budovy včetně hostince jsou v majetku obce. Torzo budovy u paty schodiště patří soukromému majiteli.

16 - Budova továrničky

Budova blízko mostu přes Labe sloužila původně jako lázeňská budova. V roce 1821 byla přestavěna na tkalcovnu hedvábí a s přestavbou přišla o věžičky. Továrna rodiny Jenschke na výrobu stuh a pentlí. a na přelomu století patřila k největším ve svém oboru v celém českém království. Nyní je budova upravována pro muzeum veteránů.

17 - Hospital Kuks

Hospital s klášterem a kostelem Nejsvětější Trojice je nejvýraznější dominantou památkové rezervace Kuks. V Hospitalu je nyní historická expozice, jehož součástí je i barokní lékárna z roku 1743, druhá nejstarší v ČR, rovněž přístupná návštěvníkům. 

Stavba kostela byla zahájena v roce 1707 podle plánů Giovanniho Battisty Alliprandiho za pomoci stavitele Netolliho a kamenického mistra Giovanniho Pietra della Torre. Kostel s unikátním osmiúhelníkovým půdorysem byl vysvěcen až v roce 1717. Budovy Hospitalu na obou stranách kostela byly postaveny v roce 1708 a dokončovány v letech 1715 a 1716 včetně zahrady. Později byl postaven za zahradou hřbitov s kaplí. 

Na výzdobě Hospitalu se významně podílel sochař Matyáš Bernard Braun, povolaný do Kuksu hrabětem v roce 1712. Terasu před kostelem zdobí osm soch Blahoslavenství a socha Náboženství, které vznikly v letech 1712 – 1719 v jeho sochařské dílně. Po obou stranách kostela před špitálem stojí nejznámější Braunovy sochy znázorňující lidské Ctnosti a Neřesti. Nalevo počínaje Andělem blažené smrti stojí jedenáct lidských ctností. Dvanáctá Pohostinnost, správně Pravá míra nebo Zdrženlivost, stojí na nádvoří Hospitálu. Napravo počínaje Andělem žalostné smrti stojí jedenáct soch znázorňujících lidské nectnosti. Dvanáctá socha Podvod se nezachovala a byla roce 1883 nahrazena konvenčním výtvorem Seelinga. Mimo ní jsou veškeré Ctnosti a Neřesti nahrazeny kopiemi. Originály je možné shlédnout při prohlídce v lapidáriu. Barokní sochy přitahují zájem návštěvníků dodnes. Jedni obdivují bohatství nápadů, kompozice, geniální provedení jemných detailů a skrytou dynamiku pohybu. Jiní před sochami přemýšlejí a porovnávají barokní ctnosti a nectnosti s těmi dnešními. Nyní zde najdete historickou expozici, která zahrnuje i prohlídku lékárny, Českého farmaceutického muzea a v přízemí pak Sporckovu Galerii vín s prodejní částí.

18 – Zvon

Vlevo od čelní fasády Hospitalu, směrem k dnešní Zámecké vinárně, je vidět zvon zavěšený pod dřevěnou stříškou. Původně byl umístěn ve zvonici na levé straně budovy kostela. Pohyb zvonu stavbě nesvědčil, proto byla zvonice v 80. letech zbourána a zvon přemístěn. Historická zvonice byla zvláštní tím, že se chodilo zvonit z úrovně terasy. To znamenalo, že zvoník chodil ke zvonu po schodech dolů, nikoliv někam nahoru, jak je to téměř všude zvykem.

19 – Hřbitov

Jižním směrem, za špitální zahradou, byl v letech 1716 až 1717 postaven zdí ohrazený hřbitov, s kaplí uprostřed. Jedinou památkou na prostou kapli s dvojitou střechou jsou po demolici provedenou v 90. letech pouze základy. Z oltářního obrazu kaple, vysvěcené v roce 1717, shlížel sv. Jan z Boha. Na prsou měl nápis Charitas, heslo řádu Milosrdných bratří. Hřbitov je místem posledního odpočinku chovanců Hospitalu, řeholníků i obyvatel obce.

20 – Nádraží

Nádraží pro osobní přepravu leží na trati (Pardubice) - Jaroměř – Dvůr Králové – Stará Paka (Liberec). Stanici najdete na západ od Hospitalu.

21 - Socha Panny Marie

Při turistické cestě z nádraží Kuks směrem na Stanovice a Betlém můžeme najít sochu, skrytou v kraji lesního porostu. Německý nápis na podstavci hlásá, že sochu nechal postavit vnuk Ialoise Kuhni v roce 1933 na svém poli. Socha panny Marie Matky Boží stála od roku 1870 do doby přemístění do Kuksu na hřbitově v nedaleké obci Zaloňov. Proč ji potomci pana Kuhni přestěhovali, není známo.

22 - Romantické tábořiště

Ve svahu mezi železniční tratí a korytem Labe je možné nalézt romantické místo. Prostor po těžbě kamene vypadá jako tábořiště, ale nemá vhodné přístupové cesty a potřebnou vybavenost pro táboření.

23 - Bývalá kaplička

Na pravém břehu Labe na západ od obce stojí ve stráni torzo bývalé kapličky. Kdysi často navštěvovanou kapličku nyní připomínají pouze zbytky obvodového zdiva. O vodě, která zde vyvěrá z pramene se tradovalo, že pomáhá léčit oční nemoci. Kapličku zde postavil Franz Dittrich ze Slotova jako díkuvzdání za vyléčení svých příbuzných. Ke kapličce se dostanete po cestě vedoucí zatravněnou strání z dnešního parkoviště pod Hospitalem.

24 - Reliéf svatého Františka

Pár metrů dál po turistické cestě podél trati směrem na Stanovice nás turistická značka informuje o odbočce. Na šikmo ležícím skalním bloku je vytesán reliéf Zjevení (Stigmatizace) svatého Františka, který vzhlíží k ukřižovanému Ježíši Kristu. Pod plastikou vyvěrá ze svahu malý pramen. V roce 1701 byla nad reliéfem postavena poustevna ke cti Františka Serafinského. Sestup k reliéfu není vhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí. Původně zde stála poustevna, společně s poustevnou svatého Antonína v Novém lese, byla kolem roku 1780 stržena.

25 - Betlém

Přírodní galerie Braunových plastik je sice za hranicemi Kuksu, ale neodmyslitelně k němu patří. Na návrší Nový les, nad obcí Žíreč, vytvořil Matyáš Bernard Braun se svými žáky v období let 1723 až 1733 rozsáhlý soubor plastik. Podle ústředního díla se soubor nazývá Betlém. Kromě slavného autora jsou plastiky zajímavé i tím, že vznikly jako promyšlený soubor uměleckých děl přímo na místě objevu nebo těžby kamene. Od roku 1970 je Betlém veden jako kulturní památka a World Monument Fund jej nedávno zařadil mezi 100 nejohroženějších památek světa. Záchraně tohoto unikátního souboru se snaží pomoci také občanské sdružení Nový les. Nejslavnějším dílem je socha sv. Onufria, jehož kopie zdobila náš výstavní pavilon na světové výstavě v Ósace v roce 1970. Z původně rozsáhlého areálu se dochovala jen část a plastiky jsou značně poškozené, přesto poskytují zážitek, který stojí za shlédnutí.

Zdroj: webové stránky obce Kuks

Vložil: Markéta Vančová