Nikola Vavrous - Khoma
Khoma byl koordinátorem umělců po celou dobu projektu a staral se o to, aby vše fungovalo ve fázi přípravy návrhů a také jejich přenesení do podoby maleb na kontejnerech. Nikola tvoří od dětství. Od 12 let mu učaroval svět graffiti, kde se postupně začal realizovat. Inicioval zřízení mnoha legálních ploch v Moravskoslezském kraji, od roku 2008 pořádá putovní streetartové festivaly, propojuje umělce, školy, firmy a úřady, a vnáší tak umění do ulic měst. Zároveň sám tvoří malby na zakázku do interiéru i exteriéru domovů a firem, maluje vlastní obrazy a velkoplošné muraly. Do mnoha svých projektů zve také jiné umělce.
„Vnímám poptávky jako energii, která se ke mně vrací tím, co vysílám. Proto je pro mě každý projekt, který mi dává smysl, výzvou. Spojit ilustrátory, svět digitálu a malby, propojit motivy měst a třízení elektra, byla pro mě úžasná příležitost využít vše, co umím a věřím, že výsledek udělá radost každému, kdo se s naší prací setká v ulicích.“
Dalibor Krch - Max
Brněnský výtvarník a ilustrátor, jehož komiksový rukopis najdete mimo jiné na etiketách piva známého tuzemského minipivovaru CLOCK, hudebních albech kapel jako Urban Robot, High Purity, Pop Killers, nebo Brünnfield. V minulosti spolupracoval a stále čas od času spolupracuje s řadou neziskovek, které se snaží, aby byl svět lepším místem pro život, namátkou NaZemi (program Fair Trade), Nesehnutí, Liga lidských práv, Obránci zvířat.
„K práci na projektu jsem se dostal přes kamaráda Khomu, se kterým rád spolupracuju, takže nebylo o čem přemýšlet! Pro mě je bonus, že jsem se skrze pět návrhů, které jsem realizoval, dozvěděl zase něco nového o těch kterých krajích a jejich krajských městech. Navíc třídění odpadů je u nás řekl bych už národní sport a proč si to neudělat alespoň na pár kontejnerech hezčí, že áno!“
Ivan Svárovský - Yvans
Grafik a ilustrátor žijící v Brně, vystupující pod jménem Yvans. Věnuje se jak tvorbě tradičními technikami, tak formě digitální, od jednoduchých ilustrací a koláží do periodik až k výtvarným realizacím interiérů. Jeho nejsilnější platformou zůstává jednoznačně digitální sféra propojená s technologiemi. Navazuje dlouhodobější spolupráci s projekty, jako je např. djské duo Malalata (serie Balkan Bashavel), Studentský Majáles, Fokus Fest, magazín Barlife a další. Komerční zakázky přicházejí, i díky připojení se ke grafickému ateliéru DRAWetc., od společností Starobrno, Raiffeisenbank, Vodafone, Red Bull, E-ON.
„Jsem rád, že jsem se mohl podílet na projektu a vytvořit návrhy na objekty instalované přímo v prostředí města. To je pro mě nová zkušenost a jak Brno, ve kterém jsem se narodil a žiji, tak Olomouc, mám rád, jednak pro jejich atmosféru a historické genius loci, tak i kvůli otevřenosti směrem k modernímu umění.“
Nelli Plevová - Vanelli
Tvořit začala už jako malá, když ji jako batole posadili doprostřed obrovského balicího papíru s hromadou pastelek. Vydržela kolem sebe kreslit celé hodiny. Fascinace tvary, barvami, i samotným procesem tvorby s věkem vzrůstala. Když se při nástupu na střední uměleckou školu v Ostravě nedopatřením dostala na ateliér počítačové grafiky místo ilustrace, ještě netušila, jak se jí tímto rozšiřují možnosti uměleckého vyjádření. Dnes se věnuje tvorbě všeho druhu od volné ilustrace, přes design interiérů, až po užitou grafiku a funkčnost grafiky jako prostředku vizuální komunikace. V současnosti připravuje vlastní uměleckou značku.
„Bylo mi potěšením být součástí projektu, který má smysl. Propojení téma ekologie, elektroodpadu a kraje samotného byla pro mne zpočátku výzva, ale o to zajímavější pro mě celý proces tvorby byl.“
Jan Gruml - Slaking Lizard
V drtivé většině se věnuje analogové tvorbě. Během studia na střední škole mu přišla první nabídka na ilustrování knihy a byl to pro něj impuls, kdy se jako ilustrátor chtěl živit. Zúčastnil se legendárních Secret walls, kam se probojoval až do finále. V soutěži RAW ART Wrestling, která je v podobném duchu jako SW v roce 2015 vyhrál ročník v sekci analog. V roce 2017 vydal sborník pohlavních portrétů žen nejen z ČR - knihu 69 vagín. Ilustruje knihy, karetní hry (Autofarmer), kreslí komiksy, maluje velkoformátové malby různých podniků, experimentuje se sádrou, počmárá prakticky cokoliv.
„Mám radost, když můžu svou barevnou prací zbořit šedý tóny ulic města, a potěšit tím kolemjdoucí. Vidím v tom smysl.“
Michal Filák - Prorok
Pochází z Francovy Lhoty na Valašsku. Je mu 25 let. Svůj umělecký talent rozvíjel už od malička, ale také na střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, kde studoval užitou malbu. Tam se taky rozhodl, že po škole začne tetovat, ale osud tomu chtěl jinak. Jak rychle tetovat začal, tak rychle i skončil, (smích) neboť podlehl kouzlu sprejů. Že začátku se věnoval realismu, ale nyní se zaměřuje a rozvíjí svůj komiksový styl, který přenáší nejen na stěny či obrazy, ale v poslední době i na oblečení. Dokonce se nyní podílí i na spolupráci s celosvětovou značkou Molotow. O spolupráci ho také požádala televize Nova, a to v pořadu Mise nový domov. Michal se specializuje na malbu charakterů, převážně na portréty žen, neboť on sám říká. „Ženy jsou jemná stvoření a pokud je člověk namaluje proporčně dobře, nikoho na stěně nemůže urazit.“ I přesto že ho malování zatím neživí, zakázek a poptávek na jeho tvorbu stále přibývá.
Oto Vehovský - Phormel
Živí se jako umělec na volné noze, designovou a autorskou tvorbou na zakázku, výmalbou exteriérů, interiérů a malbou obrazů, většinou neanalogovou formou. Jeho největším koníčkem je graffiti. Je také členem skupiny umělců pod názvem Bulldozero, která se podílela a dodnes se podílí na uměleckém zkrášlování našeho města Ostrava. V minulosti mnohokrát vystavoval své obrazy na mnoha různých místech, od klubů počínaje po galerie konče. Po téměř dvouleté pauze kvůli vážnému úrazu, kdy se musel učit vše od začátku, je připraven čelit novým barevným výzvám.
|