Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zastaví chladno kůrovce? V květnu se bude lámat chleba. V Královéhradeckém kraji dotační program odškodnil první majitele

03.05.2019
Zastaví chladno kůrovce? V květnu se bude lámat chleba. V Královéhradeckém kraji dotační program odškodnil první majitele

Foto: Pixabay

Popisek: Les, ilustrační foto

Královéhradecký kraj začíná vyplácet odškodnění pro majitele lesů postižených kůrovcovou kalamitou. První čtyři žadatelé získají dohromady 82 tisíc korun určených na stavbu oplocení nové výsadby. V dotačním programu Podpora hospodaření v lesích – asanace kůrovcového dříví hodlá kraj rozdělit celkem 10 milionů korun… Kůrovcové rojení začalo, teplé jarní dny odstartovaly letošní rojení kůrovců na většině území České republiky a první odchyty potvrzují, že ohrožení lesů tímto škůdcem dále stoupá, píše se v tiskové zprávě velmi užitečného projektu nekrmbrouka.cz, ale o něm později… Protože ale meteorologové se shodují, že květen má být chladný a deštivý, mohlo a mělo by to pomoci kůrovce alespoň zpomalit.

Právě na to jsme se zeptali na horké lince webu Nekrm brouka.cz. Inženýr Ladislav Půlpán to pro Krajské listy.cz v podstatě potvrdil. „Kůrovec potřebuje teplo nad 20 stupňů Celsia, když je chladněji, je zalezlý a čeká. Problém s jeho rojením je vlastně vyjádřen počtem generací, kterým se ten který rok – a to právě záleží na teplotě – podaří vylíhnout. Vloni to byly tři generace,“ vysvětlil inženýr Půlpán s tím, že pokud bude květen skutečně vlhký a chladný, jak dosud meteorologové soudí, mohli bychom si i jednu generaci ´ušetřit´, letos by, při troše štěstí, se mohly vylíhnout generace jen dvě. A je jasné, že každá generace, kdy se kůrovec vyrojí, zasáhne další obrovské množství dosud zdravých stromů…

Les zasažený kůrovcem, foto Facebook / Jaroslav Parma

Lze požádat do konce října

Ale zpět k dotacím: První úspěšní žadatelé z Královéhradeckého kraje se o podporu přihlásili do 15. 3. a splnili všechny náležitosti programu. Ve všech případech se jedná o fyzické osoby. „Program je určený pro vlastníky lesních pozemků s výměrou do 50 hektarů. Krajská dotace jim pokryje část nákladů vynaložených na těžbu a přiblížení napadeného kůrovcového dřeva k asanaci nebo právě na výstavbu oplocenek pro ochranu dřevin vysazených při obnově poničeného lesního porostu,“ říká radní Karel Klíma odpovědný za oblast životního prostředí, vodního hospodářství a zemědělství.

Dotační program je určen pro celé území Královéhradeckého kraje. Netýká se však lesů státních, v národním parku nebo jeho ochranném pásmu a pro obranu státu. Žádosti o dotaci lze požádat do konce října. Výše dotace je stanovena na 150 korun za metr krychlový vytěženého dřeva, respektive na 70 korun za běžný metr vybudované oplocenky. Minimální výše dotace je 5000 korun na jednu žádost a jeden žadatel může získat maximálně 500 000 korun. Celkem Královéhradecký kraj vyčlenil pro tento dotační program deset milionů korun. Podmínky programu najdete na dotačním portálu Královéhradeckého kraje ZDE.

Není to dobré, kůrovec zas řádí

Z dosud získaných dat projektu ´Kůrovcové info´ a informací z terénu je patrné, že letošní mírná zima populaci kůrovce nijak nesnížila a je třeba se obávat napadení lesů kůrovci v celé České republice. Trvající sucho stromy stále více oslabuje, rozsah jejich napadení proto pravděpodobně dále poroste. Tato chmurná, ale želbohu s největší pravděpodobností pravdivá předpověď přišla z webu Nekrmbrouka.cz. Je tu ale naděje v podobě chladného a vlhkého května, jak o tom píšeme výše…

Náš kůrovec je hmyzí řád, ve skutečnosti je pachatelem lýkožrout smrkový z čeledi kůrovců, foto Wikimedia Commons

Web spustily největší tuzemské nakladatelství lesnické odborné literatury ´Lesnická práce´ a PEFC ČR (PEFC je celosvětově nejrozšířenější systém certifikace lesů; standardy hospodaření v lesích podle systému PEFC se snaží změnit způsob, jakým jsou lesy spravovány na lokální i globální úrovni) s odbornou garancí Lesní ochranné služby působící v rámci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Portál nekrmbrouka.cz přináší zejména drobným vlastníkům lesů stručné a srozumitelné návody, jak by měli v kalamitní situaci postupovat. Je plný nezávislých užitečných informací a všem majitelům lesa, ať už mají hektar jeden nebo stovky, ho lze jen a jen doporučit, podívejte se ZDE.

V květnu a začátkem června se bude lámat chleba

„I přes všechny objektivní komplikace, s nimiž se vlastníci lesů musí nyní vypořádávat, je naprosto nezbytné, aby zejména v oblastech, kde ještě nedošlo k rozvoji kalamity, věnovali maximum energie k vyhledávání čerstvě napadených stromů, jejich těžbě a zejména asanaci. Období následujícího měsíce až šesti týdnů (podle vývoje teplot) bude naprosto klíčové. V tomto období lze rozvoj kalamity asanací napadených stromů v doposud méně zasažených oblastech významně omezit,“ říká doc. Petr Zahradník.

Strom napadený kůrovcem, označený k pokácení, foto Pixabay

„Teploty přes 20 °C a bezesrážkové období jsou pro rojení kůrovců ideální. Počty napadených stromů proto budou rychle stoupat. Je potřeba kontrolovat zejména okraje porostů v místech, kde byly kůrovcové stromy zpracovány v posledním půlroce. Tam bude napadených stromů nejvíce. Čím dříve se napadené stromy podaří objevit, tím více času bude na jejich asanaci,“ dodává spoluautor projektu nekrmbrouka.cz Stanislav Slanina.

Desatero ochrany lesa

1. Nepodceňuj situaci

V letech 2015-2018 kůrovec zničil prosty se zastoupením smrku na třetině území ČR. V roce 2019 se bude kalamita dále šířit a ohrožovat lesy všech vlastníků. V ohrožení jsou téměř všechny smrkové porosty. Podcenění situace může pro vlastníka lesa znamenat ztrátu hodnoty majetku či udělení pokut ve výši až milion korun.

2. Zkontroluj les

Les je nezbytné pravidelně kontrolovat. Každý vlastník lesa musí mít přehled o tom, jaká je situace v jeho porostech, a je plně zodpovědný za ochranu lesa před škůdci. Nepodceňuj situaci a zkontroluj les. V případě, že není možné například z důvodu vzdálenosti majetek kontrolovat a spravovat, je možné uzavřít smlouvu například se správci/vlastníky lesů v okolí nebo lesnickými firmami.

3. Najdi brouka

Včasné nalezení všech napadených stromů je základem dalšího úspěšného boje. Napadený strom přitom není těžké poznat. Na patě stromu či za šupinkami kůry se vyskytují drobné rezavé pilinky (tzv. drtinky). Zasažený strom má často rezavějící jehličí, které opadává, stejně jako části kůry. Je tedy třeba odloupnut kůru a přesvědčit se, zda je pod ní kůrovec. V nejbližším okolí napadených stromů je pravděpodobné napadení dalších stromů, které nemusí být patrné. Vždy je lepší vytěžit a sanovat i stromy sousedící s evidentně napadenými stromy. Jestliže si nejsme jisti, kůrovcová infolinka poradí.

4. Poraď se s odborníkem

Vlastnit les a rozumět mu nemusí být vždy totéž. Jestliže zjistíš, že se v lese vyskytuje (byť jen v malé míře) kůrovec a nejsi si jistý potřebnými kroky v ochraně lesa, kontaktuj odborného lesního hospodáře. Odborný dohled nad lesem je zákonnou povinností každého vlastníka. Informace o odborných lesních hospodářích poskytnou obce s rozšířenou působností nebo Česká komora odborných lesních hospodářů (www.ckolh.cz).

5. Neotálej s těžbou

Buď vlastními silami, nebo ve spolupráci s lesním hospodářem označ napadené stromy a co nejrychleji zajisti jejich vytěžení. Zimní období je ideální, protože kůrovec není aktivní, nenapadá další stromy. Na jaře kůrovec vyletí ze svých zimovišť pod kůrou a začne se množit. Pak už je pozdě a brouk se šíří lavinovitě dále. Není tedy vůbec na co čekat.

6. Asanuj kůrovcové dříví

Napadené stromy nestačí jen vytěžit. Pokud nebude vytěžené dřevo do 1. března zpracováno, je nutné jej v průběhu března asanovat, aby se zabránilo dalšímu šíření kůrovce. Používají se různé metody – ruční či strojové odkornění nebo chemická asanace, kterou provádí odborné firmy. Není tedy možné stromy jen porazit a nechat (jako kulatinu) v lese či jeho blízkosti.

7. Ukliď v lese

Z lesa je třeba v průběhu zimy odstranit kromě kůrovcem napadených stromů veškeré smrkové polomy a vývraty a ty následně asanovat. V případě, že nezvládnete vytěžit veškeré kůrovcem napadené stromy, je možné odložit těžbu stromů, na nichž již není kůra. Ty nejsou z hlediska šíření kůrovce rizikem.

8. Plánuj a spoj síly

Kůrovcová kalamita nepostihla jen Českou republiku, ale značnou část střední Evropy. V řadě zemí je tudíž málo potřebné techniky i pracovních sil na těžbu a asanaci dříví. Není proto možné nechávat těžbu na poslední chvíli před jarním rojením (většinou duben). Efektivní je naplánovat vše s odborným lesním hospodářem a pokusit se spojit síly při řešení situace s vlastníky okolních lesů. Pokud jen jediný vlastník lesy nevyčistí, zmaří úsilí všech v širokém okolí.

9. Neboj se zeptat

Současná situace s kůrovcem je skutečně mimořádně kritická. Lesy jsou vedle škůdců extrémně oslabeny suchem a vyžadují daleko více pozornosti a aktivního přístupu. Prvotním zdrojem informací a rad je již zmíněný odborný lesní hospodář. Dalším místem poradenství jsou obce s rozšířenou působností a další orgány státní správy. Základní informace poskytne také operátor kůrovcové linky. Není problém na kterémkoliv výše uvedeném místě požádat o radu, problém je situaci podceňovat a neřešit.

10. Vytrvej a sleduj nekrmbrouka.cz

Boj s kůrovcem je běh na dlouhou trať. Nestačí „jen" vytěžit dřevo v zimě, les potřebuje kontrolu a péči celý rok. Důležité je situaci řešit a nerezignovat, nenechat se odradit tím, že se to zdá složité a v některých lokalitách nezvladatelné. Pokud situaci podceníme, zničíme životní prostředí sobě i dalším generacím. Nyní máme ještě možnost katastrofě zabránit. Na webu nekrmbrouka.cz najdeš aktuální informace související s kůrovcovou kalamitou a efektivní ochranou lesa v daném ročním období. Pokud znáš někoho ve svém okolí, kdo také vlastní les, pošli mu odkaz na tento web. Je třeba nekrmit společně.

Vložil: Markéta Vančová