Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Královéhradečtí hasiči se mají. V kraji byly nedávno otevřeny hned dva výcvikové polygony, profesionální cvičiště

22.04.2019
Královéhradečtí hasiči se mají. V kraji byly nedávno otevřeny hned dva výcvikové polygony, profesionální cvičiště

Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Popisek: Nový lezecký polygon pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou ve Velkém Poříčí

FOTOGALERIE Tak za prvé. Profesionální hasiči v Rychnově nad Kněžnou mají nový výcvikový polygon, který byl slavnostně otevřen v úterý 19. března. A o pár dnů později, přesně 12. dubna, se slavnostně otevřel nový lezecký polygon pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou ve Velkém Poříčí. Tisková zpráva praví, že lepší v Evropě prostě není. Tam zamířili i ti nejvyšší potentáti - 1. místopředseda vlády a ministr vnitra Hamáček plus generální ředitel HZS ČR Drahoslav Ryba. Ten je mimochodem generál major.

Napřed ten Rychnov – zde poslouží profesionálním hasičům nový polygon za více než 7 milionů korun. Toto zařízení slouží pro simulaci složitých variant zásahů, hlavně v nebezpečném průmyslovém prostředí s velmi vysokými teplotami a za použití dýchací techniky a ochranných obleků. Zdokonalovat se zde budou nejen profesionální, ale i dobrovolní hasiči.

V Rychnově byl ´jen´ hejtman

Ale sláva to byla také veliká… Uvedení do provozu se zúčastnil hejtman kraje Jiří Štěpán a přesvědčil se o tom, že není vůbec jednoduché v plné polní zvládnout požadované úkoly v polygonu. „Heslo – těžko na cvičišti, lehko na bojišti – se zde projeví maximálně. Situace, které se tady mohou reálně nasimulovat, jsou právě ty, se kterými se naši hasiči potkávají ve velmi kritických momentech,“ řekl hejtman kraje Jiří Štěpán.

V tělocvičně si hasiči mohou spočítat osobní spotřebu vzduchu, foto Královéhradecký kraj

Toto výcvikové zařízení je rozděleno do několika částí. V první je tělocvična, ve které si hasiči mohou před vstupem do polygonu spočítat osobní spotřebu vzduchu za použití dýchací techniky při vysokém zatížení. Zkouší to na nekonečném žebříku, při zvedání závaží, tzv. kladiva nebo na pásovém běžeckém trenažeru. Veškeré vybavení je extrémně robustní, aby bylo možné stroje používat v plné výstroji a výzbroji hasičů.

Imitace cisterny

Další částí polygonu je imitace cisterny, ve které budou hasiči trénovat pohyb v neznámém průmyslovém prostředí. Dále se zde nachází napodobenina bytu pro simulaci požáru v obytném prostoru. V této části, je možné nacvičovat vstupy do obydlí, vyhledávání osob, popřípadě záchranu osob z hořícího bytu. Poslední částí je klecový polygon s mnoha překážkami a žárovou komorou. Jak v bytové, tak i klecové části se hasiči pohybují za podmínek, které jsou velmi reálné. V zařízení je možné nasimulovat různé situace a hasiči tak prochází potmě, v silně zakouřeném prostředí a dokonce je možné ztížit cestu různými záblesky a zvukovými efekty, např. křikem zachraňovaných a zraněných lidí.

Klecový polygon s mnoha překážkami a žárovou komorou, foto Královéhradecký kraj

„V cisterně hasiči prolézají a vykonávají nějakou činnost. Mají například odnést člověka, který cisternu natíral. Bude tam osmdesátikilová figurína a dva hasiči ji budou muset ve spolupráci dostat ven,“ popisuje velitel hasičské stanice v Rychnově nad Kněžnou Radovan Bien pro iRozhlas.cz.

Celý polygon je navržen tak, aby bylo vše bezpečné. Cvičící budou sledováni v každém místě termokamerami a infrakamerami, které jsou svedeny do tzv. velínu. Velitel stanice má tedy přehled tedy přehled o každém pohybu osob v zařízení. Po celou dobu výcviku je ve velínu stálá obsluha. Realizace tohoto projektu souvisí se zvýšením nebezpečí a různých typů rizik v rozrůstající se průmyslové zóně Solnice – Kvasiny. Právě proto bylo vybudování polygonu zahrnuto do série projektů hrazených ze státního rozpočtu v rámci rozvoje průmyslové zóny Solnice – Kvasiny.

Ve Velkém Poříčí vyrostl unikátní lezecký polygon, druhý takový v Evropě nenajdete

Vzdělávací a výcvikové středisko Učiliště požární ochrany Velké Poříčí prošlo během uplynulého roku rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací, v rámci které mimo jiné vyrostlo nové výcvikové zařízení. „Výcvikové středisko ve Velkém Poříčí je svého druhu v Evropě ojedinělé. Už teď se k nám, jako do jediného zařízení svého druhu, jezdí vzdělávat hasiči lezci z celé republiky. Jsem rád, že se nám podařilo za uplynulý rok tento složitý projekt dokončit a že už tu mohly proběhnout první výcviky. Polygon však nebude určen jen profesionálním hasičům, ale nově se zde budou moci zdokonalovat také dobrovolní hasiči a zástupci dalších složek IZS. Díky realizaci projektu se totiž navyšuje i kapacita učiliště, a to z původních 140 vyškolených osob ročně až na 500,“ řekl ředitel HZS Královéhradeckého kraje brig. gen. Ing. František Mencl.

Hala pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou, HZS Královéhradeckého kraje

V rámci projektu byla vybudována hala pro výcvik záchrany ve výškách a nad volnou hloubkou. Nejsou to ale jen vnitřní prostory, kde mohou lezci trénovat. Objekt jako celek je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity. Na střeše může probíhat například simulace zásahů při silném větru nebo přívalech sněhu. Profil betonové stěny pak nabízí hned několik typů hran, na kterých si mohou hasiči nacvičit různé varianty činností. Co víc, vnitřní a venkovní prostory jsou propojené. Na objektu se nachází množství prostupů, díky kterým se mohou simulovat ty nejkomplikovanější zásahy, při kterých je nutné, aby tým záchranářů postupoval kreativně a spolupracoval.

Polygon je svého druhu v celé Evropě unikátní, a to především díky své variabilitě. Příslušníci HZS a projektant se nechali inspirovat podobným zařízením blízko francouzského Grenoblu, ale svými vlastními nápady povýšili polygon ve Velkém Poříčí na zařízení, které odpovídá vysoce specifickým požadavkům hasičů. Některé prvky si dokonce navrhovali příslušníci sami.

Celý objekt je navržen tak, aby maximum vnitřních i vnějších ploch sloužilo pro výcvikové aktivity. Foto HZS Královéhradeckého kraje

Simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách

Uvnitř zařízení se nachází kromě lezeckých stěn i speciální vybavení pro simulace zásahů ve velmi specifických podmínkách. Najdeme zde i cvičnou studniční šachtu nebo polygony stísněných prostor. Právě ty jsou kreativním dílem hasičů a projektanta. „Jsou to imitace stavebních součástí, kanalizace, ale i stísněných přírodních prostor, které připomínají například jeskyně, přičemž se dá část bezpečně zaplavit. Je to tak nejbezpečnější forma výcviku, protože se zde nachází vstupy, které můžeme využít v případě jakýchkoliv problémů. Navíc je prostor pod kamerovým systémem,“ upřesňuje mjr. Mgr. Tomáš Saifrt, vedoucí Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí. Dalším jedinečným prvkem polygonu je systém příček, které dohromady tvoří labyrint. „Ten se dá kdykoliv podle požadavků horizontálně i vertikálně přeskupit, čímž se nám podařilo docílit unikátní variability celého prostoru,“ doplňuje Saifrt. „Obecně se jedná o zásahy, kde hasiči pracují s prostředky pro práci ve výškách. To znamená, jsou to lana, nosítka, a to se dá vše tady ve Velkém Poříčí simulovat," dodal Saifrt pro Český rozhlas.

Vložil: Markéta Vančová