Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Policie v nemocnici Drymla. Vážně prý ohrozila zdraví pacientů

07.08.2013
Policie v nemocnici Drymla. Vážně prý ohrozila zdraví pacientů

Foto: Senát

Popisek: Senátora Vladimíra Drymla irituje vyjádření prohlášení ministerstva zdravotnictví Leoše Hegera o vyrovnaném rozpočtu a zlepšení situace.

Zcela nezákonně a do nebe volajícím způsobem se podle senátora Vladimíra Drymla (SPOZ) domáhali v sobotu policisté zdravotní dokumentace ve vrchlabské nemocnici, kterou jako ředitel vede. Považuje to za osobní útok a kvůli akci, kterou zřejmě iniciovala vdova po 78letém pacientovi, se obrací na dvě ministerstva. To ale není vše: Politik dnes mimo jiné sám odhalil, že jej policie nahrávala, když se vrátila pro další dokumentaci.

Policejní komando zasahovalo v sobotu ráno v soukromé Česko-německé horské nemocnici ve Vrchlabí na Trutnovsku. Podle výpovědí zdravotnického personálu se šikanózním způsobem domáhalo originálů dokumentace v době, kdy se tamním pacientům podával inzulin a jejich zdraví tak bylo cíleně ohroženo.

Muži zákona ohrozili další pacienty

Ředitel nemocnice Vladimír Dryml podal trestní oznámení na příslušníky policie, kteří prováděli prohlídku i v jiných prostorách a na pozemcích. „Zřejmě se domnívali, že jsme nějakou dokumentaci mohli i zakopat. Bylo to nepřiměřené jako v kauze bývalého premiéra Nečase. Na jednu sestru, která podávala diabetikům inzulin, vyrukovalo osm osob, z toho šest policistů. Byli připraveni dokonce v nemocničním areálu použít služebního psa,“ řekl Dryml, podle kterého byli v dané chvíli úmyslně ohroženi pacienti. Nemocnice do dnešního dne nebyla o zdravotní dokumentace požádána. Jednu zdravotní dokumentaci si muži zákona vymohli násilím.

„Považuji to za osobní útok. Za zbytečnou manifestaci síly, která měla ukázat, že policie půjde i po politicích. Nastolujeme zde policejní stát. České republice se policie vymkla kontrole, jak na to upozorňovali David Rath a bývalý premiér,“ vnímá politik sobotní akci jako záležitost s politickým podtextem. Domnívá se, že to může souviset i s jeho iniciativou, kdy opakovaně žádal o přezkoumání úředních postupů policie a justice v případě zásahu na Vojenském zpravodajství a Úřadu vlády ČR.

Za pravdu mu dává fakt, že přišel na to, že jej policie dokonce nahrávala. Ta se totiž znovu v nemocnici ukázalala. „Policie se dostavila do mé kanceláře v nemocnici, kde si policisté vyžádali další zdravotnickou dokumentaci. Během rozhovoru s policisty jsem přitom zaznamenal, že jsem po celou dobu tajně nahráván. Na můj dotaz policisté přiznali skryté pořizování záznamu a uvedli, že jednají na pokyn svých nadřízených,“ popisuje senátor. Vzhledem k tomu, že nedošlo k žádnému obvinění, považuje chování policie za skandální: „V sobotu jde celé komando vyzvednout dokumenty, které bychom předložili i na klasickou výzvu, a dnes pod záminkou vydání dalších dokumentů si policie dovolí tajně nahrávat na záznam senátora, který je ústavním činitelem! A to bez jediného opodstatněného důvodu!“

Nestandardní nasazení osmičlenného komanda bychom si dle jeho slov možná mohli dovolit, pokud bychom jako stát oplývali nadbytkem peněz. „Kdyby se radši věnovali řešení romské kriminality,“ vzkazuje senátor Dryml policii.

Porušila policie zákon? Nastoupit může pojišťovna

Muži v uniformách se podle nemocničního ředitele domáhali zdravotní dokumentace nezákonným způsobem. „Proto nemůže být použita pro trestní řízení. Nevíme, zda se z ní nyní něco neztratí. Nemocnice neměla možnost si ani pořídit kopie,“ upozorňuje Vladimír Dryml na porušení zákona. Legislativa, která řeší nahlížení do zdravotní dokumentace, je přitom trestnímu řádu nadřazena a podle jeho slov do ní jen tak nemůže nahlížet ani soudce.

Běžně si prý policie může vyžádat kopii zdravotní dokumentace a originál zůstává u zdravotnického zařízení. Nyní může nemocnice v podstatě čelit i pokutě od zdravotní pojišťovny. „Nemáme nic. Ani kopie. Při kontrole ze strany VZP může dojít k problémům,“ potvrzuje ředitel.

Nemocnice v čele s Vladimírem Drymlem bude nyní kromě jiného o způsobu vyšetřování informovat ministryni spravedlnosti, ministra vnitra a Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Zdravotní dokumentace, která byla v ohnisku zájmu policie, se týkala 78letého pacienta, který byl podle slov ředitele nemocnice do Vrchlabí přeložen, protože se o něj jeho o dvacet let mladší manželka již nezvládala starat. „Na nemocnici dala trestní oznámení. Nemocnice přitom na její žádost požádala o zdravotní pitvu, která byla v Hradci Králové provedena. Z naší strany nemáme žádný problém, zda bychom zanedbali či nezanedbali péči,“ podotýká Vladimír Dryml.

Lucie Bartoš, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace