Policie v nemocnici Drymla. Vážně prý ohrozila zdraví pacientů
07.08.2013
Foto: Senát
Popisek: Senátora Vladimíra Drymla irituje vyjádření prohlášení ministerstva zdravotnictví Leoše Hegera o vyrovnaném rozpočtu a zlepšení situace.
Zcela nezákonně a do nebe volajícím způsobem se podle senátora Vladimíra Drymla (SPOZ) domáhali v sobotu policisté zdravotní dokumentace ve vrchlabské nemocnici, kterou jako ředitel vede. Považuje to za osobní útok a kvůli akci, kterou zřejmě iniciovala vdova po 78letém pacientovi, se obrací na dvě ministerstva. To ale není vše: Politik dnes mimo jiné sám odhalil, že jej policie nahrávala, když se vrátila pro další dokumentaci.
Policejní komando zasahovalo v sobotu ráno v soukromé Česko-německé horské nemocnici ve Vrchlabí na Trutnovsku. Podle výpovědí zdravotnického personálu se šikanózním způsobem domáhalo originálů dokumentace v době, kdy se tamním pacientům podával inzulin a jejich zdraví tak bylo cíleně ohroženo.
Muži zákona ohrozili další pacienty
Ředitel nemocnice Vladimír Dryml podal trestní oznámení na příslušníky policie, kteří prováděli prohlídku i v jiných prostorách a na pozemcích. „Zřejmě se domnívali, že jsme nějakou dokumentaci mohli i zakopat. Bylo to nepřiměřené jako v kauze bývalého premiéra Nečase. Na jednu sestru, která podávala diabetikům inzulin, vyrukovalo osm osob, z toho šest policistů. Byli připraveni dokonce v nemocničním areálu použít služebního psa,“ řekl Dryml, podle kterého byli v dané chvíli úmyslně ohroženi pacienti. Nemocnice do dnešního dne nebyla o zdravotní dokumentace požádána. Jednu zdravotní dokumentaci si muži zákona vymohli násilím.
„Považuji to za osobní útok. Za zbytečnou manifestaci síly, která měla ukázat, že policie půjde i po politicích. Nastolujeme zde policejní stát. České republice se policie vymkla kontrole, jak na to upozorňovali David Rath a bývalý premiér,“ vnímá politik sobotní akci jako záležitost s politickým podtextem. Domnívá se, že to může souviset i s jeho iniciativou, kdy opakovaně žádal o přezkoumání úředních postupů policie a justice v případě zásahu na Vojenském zpravodajství a Úřadu vlády ČR.
Za pravdu mu dává fakt, že přišel na to, že jej policie dokonce nahrávala. Ta se totiž znovu v nemocnici ukázalala. „Policie se dostavila do mé kanceláře v nemocnici, kde si policisté vyžádali další zdravotnickou dokumentaci. Během rozhovoru s policisty jsem přitom zaznamenal, že jsem po celou dobu tajně nahráván. Na můj dotaz policisté přiznali skryté pořizování záznamu a uvedli, že jednají na pokyn svých nadřízených,“ popisuje senátor. Vzhledem k tomu, že nedošlo k žádnému obvinění, považuje chování policie za skandální: „V sobotu jde celé komando vyzvednout dokumenty, které bychom předložili i na klasickou výzvu, a dnes pod záminkou vydání dalších dokumentů si policie dovolí tajně nahrávat na záznam senátora, který je ústavním činitelem! A to bez jediného opodstatněného důvodu!“
Nestandardní nasazení osmičlenného komanda bychom si dle jeho slov možná mohli dovolit, pokud bychom jako stát oplývali nadbytkem peněz. „Kdyby se radši věnovali řešení romské kriminality,“ vzkazuje senátor Dryml policii.
Porušila policie zákon? Nastoupit může pojišťovna
Muži v uniformách se podle nemocničního ředitele domáhali zdravotní dokumentace nezákonným způsobem. „Proto nemůže být použita pro trestní řízení. Nevíme, zda se z ní nyní něco neztratí. Nemocnice neměla možnost si ani pořídit kopie,“ upozorňuje Vladimír Dryml na porušení zákona. Legislativa, která řeší nahlížení do zdravotní dokumentace, je přitom trestnímu řádu nadřazena a podle jeho slov do ní jen tak nemůže nahlížet ani soudce.
Běžně si prý policie může vyžádat kopii zdravotní dokumentace a originál zůstává u zdravotnického zařízení. Nyní může nemocnice v podstatě čelit i pokutě od zdravotní pojišťovny. „Nemáme nic. Ani kopie. Při kontrole ze strany VZP může dojít k problémům,“ potvrzuje ředitel.
Nemocnice v čele s Vladimírem Drymlem bude nyní kromě jiného o způsobu vyšetřování informovat ministryni spravedlnosti, ministra vnitra a Generální inspekci bezpečnostních sborů.
Zdravotní dokumentace, která byla v ohnisku zájmu policie, se týkala 78letého pacienta, který byl podle slov ředitele nemocnice do Vrchlabí přeložen, protože se o něj jeho o dvacet let mladší manželka již nezvládala starat. „Na nemocnici dala trestní oznámení. Nemocnice přitom na její žádost požádala o zdravotní pitvu, která byla v Hradci Králové provedena. Z naší strany nemáme žádný problém, zda bychom zanedbali či nezanedbali péči,“ podotýká Vladimír Dryml.
Lucie Bartoš, Parlamentní listy.cz
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.
Vložil: Anička Vančová