Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měly to být super prázdniny, změnily se ale v noční můru, Eva má amputované obě nohy. Letošní výstup na Sněžku je právě pro Evču

06.04.2019
Měly to být super prázdniny, změnily se ale v noční můru, Eva má amputované obě nohy. Letošní výstup na Sněžku je právě pro Evču

Foto: Facebook / KlaPeto

Popisek: Pochodu na Sněžku se Eva zúčastní - na protézách

Sedmý ročník charitativního výstupu na nejvyšší českou horu se bude konat pro šestnáctiletou Evu Mrázkovou z Prahy, která prodělala onemocnění zlatým stafylokokem. Zákeřná bakterie zaútočila, když byla Evička před rokem na jarních prázdninách na horách v Rakousku. Přímo ze sjezdovky jí odvezli do nemocnice… Jako zázrakem přežila, ale přišla o obě nohy pod kolenem.

Měly to být super prázdniny, ty se ale změnily v noční můru a navždy změnily život Evě i celé její rodině. „Na sjezdovku jsem se ani nedostala. Zkolabovala jsem, a tak má první cesta vedla sanitkou rovnou do nemocnice. Lékaři mi tam diagnostikovali septický šok způsobený zlatým stafylokokem, amputovali mi obě nohy pod koleny a zachránili mi tím život, infekce by se jinak rozšířila dál,“ vypráví Eva Mrázková. Když byly stabilizovaná, převezli jí lékaři do Motola, kde nastala další komplikace. Evča začala krvácet do mozku, a tak se domů dostala až v červnu. Velkou oporou jí v nemocnici byla rodina a její kamarádi ze školy.

Šestý, loňský, ročník charitativního výstupu na Sněžku se konal pro rok a půl starého Matýska, který ve dvou měsících onemocněl dodnes nejasným zánětlivým onemocněním. Navzdory prognózám chlapeček přežil, ale nemoc a léčba si vyžádala krutou daň. Lékaři Matýskovi amputovali ruku a nohu a patrně je zasažen i zrak a sluch. Peníze (rodina Matýska dostala 165 000 korun) se použily jako příspěvek na bezbariérovou úpravu koupelny, zakoupení automobilu a zdravotní pomůcky. Foto Facebook

Sotva se naučila chodit na protézách, už tančí

Eva je obrovská bojovnice, která se postavila svému handicapu čelem a s úsměvem. Sotva se naučila chodit na protézách, už tančí, ale chce opět sportovat a postavit se na své oblíbené lyže. „První krůčky bolely, ale radost z nich všechno přebila. Protože bych ráda pokračovala v lyžování, tancování i v aktivním životě, v takovém, jaký jsem předtím měla, budu potřebovat speciální protézy, a tak vás prosím, pojďte se mou v květnu na Sněžku,“ dodává. „Na nejvyšší českou horu chce Evča vyjít spolu s námi. Nejen sama pro sebe, ale pro ostatní těžce zdravotně postižené děti. To je obrovská výzva a těšíme se, že se k nám poslední květnovou sobotu 25. května přidá co nejvíce lidí,“ říkají zakladatelé NF KlaPeto Kateřina Klasnová a Jaroslav Petrouš.

Zakoupením trička s logem charitativního projektu Nadačního fondu KlaPeto přispějete šestnáctileté Evče Mrázkové z Prahy na sportovní protézy a dalším handicapovaným dětem na kompenzační pomůcky, speciální rehabilitace apod.

Výstup se uskuteční v sobotu 25. května od cca 9.00 - sraz na centrálním parkovišti v Peci pod Sněžkou. Evču a ostatní těžce zdravotně postižené děti můžete podpořit koupí benefičního trička s originálním logem projektu, které nám letos vytvořil známý výtvarník Jiří Slíva. Trika jako vždy dodal partner projektu, společnost Adler Czech. Novinkou je, že tričko je z funkčního materiálu. Objednávat ho můžete za 300 Kč na e-shopu www.klapeto.eu Přispět můžete také jakoukoli částkou na transparentní sbírkový účet nadačního fondu: 2001375049/2010.

Vložil: Markéta Vančová