Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Český Mozart vyprodá koncert za pár minut. Ignoruje sociální sítě a raději chová slepice nebo čte jízdní řády. Vycházející české hvězdy

28.03.2019
Český Mozart vyprodá koncert za pár minut. Ignoruje sociální sítě a raději chová slepice nebo čte jízdní řády. Vycházející české hvězdy

Foto: Hudebníkův web / Khalil Baalbaki

Popisek: Matyáš Novák

FOTOGALERIE VIDEO Ve stínu popových hvězd a nejrůznějších pseudocelebrit jsou skutečnými VIP osobnostmi naší země vědci, kteří přichází s novými objevy, nebo umělci, věnující se vážné hudbě. Sbírají ceny na prestižních festivalech a vystupují na nejslavnějších pódiích na světě. Patří mezi ně i klavírní virtuóz Matyáš Novák. Aniž ještě stačil dostudovat dvě vysoké hudební školy, vyhrává jednu hudební soutěž za druhou a spolupracuje s profesionálními hudebními orchestry. Jeho klavírní recitál na festivalu Pražské jaro byl vyprodán během deseti minut, a tak vstupenky nezbyly ani na jeho babičku.

Svůj všestranný hudební talent začal projevovat už ve čtyřech letech, kdy na klavíru sám vyťukával první písničky. První koncert už absolvoval v šesti letech a začalo se o něm mluvit jako o českém Mozartovi. Kromě hry na klavír ještě výtečně zvládá housle, navíc se věnuje komponování. Matyáš ovšem rozhodně nepatří k oněm zázračným dětem, které sice předvádí výkony na hranici geniality, ale v normálním životě jsou nepoužitelní. Svoje okouzlující charisma nedávno předvedl v talk show Karla Šípa Všechnopárty, kde svojí obdivuhodné umělecké kariéře věnoval jen část rozhovoru, protože se mu prý o vlastních úspěších špatně mluví. 

Virtuóz chovatelem

Většinu času pobavenému moderátorovi vyprávěl, jak s dědečkem chová slepice a jak jim vynalezl automatický napájecí systém, aby měly stále k dispozici čerstvou vodu. Zaskočenému Šípovi prozradil, že se stará až o osmdesát slepic a kohoutů, krmí je, čistí jim kurník a dohlíží i na to, aby se rozmnožovali. Na otázku, jak vše zvládá, odpověděl: „Já nemám Facebook, já nemám Twitter, já nemám žádný sociální sítě, takže pak toho času má člověk více. A ráno brzy vstávám.“ Pohotový Šíp zareagoval: „Se slepicemi, že?“ To, co Matyáš zvládne, je opravdu obdivuhodné. Kromě toho, že studuje na pardubické konzervatoři, dojíždí ještě na věhlasnou klavírní akademii Incontri col Maestro v italské Imole. Navíc samozřejmě koncertuje. Metu mnoha hudebníků, samostatné vystoupení v legendární newyorské Carnegie Hall, už se mu podařilo zdolat loni. A to mu je teprve dvacet let.

 

Matyáš u Karla Šípa, foto repro

To je moje bible

Pak Šípa „dorazil", když se přiznal, že jeho největší vášní jsou vlaky. Pocit, že je tento pohledný, sympatický blonďáček nejspíše opravdu geniální, umocnily okamžiky, kdy sypal z rukávu čísla tratí. K jeho nejoblíbenějším patří trasa Rakovník - Bečov. „Já pět v ráno sednu na vlak, jedu celý den tím vlakem a vrátím se až v deset večer. Spoje mi krásně navazují. Když se Šíp zajímal, zda má s sebou jízdní řád, odpověděl: „Většinou ho mám v hlavě.“ Ale zároveň dodal: „Jízdní řád to je moje bible.“ Přiznal se ovšem, že ho příliš nepřitahují zahraniční vlaky, má slabost především pro ty české i s jejich typickým zápachem: „Pro mě to je vůně. To je to, co přesně potřebuju.“ Matyáš je navíc dvorním klavíristou Dopravní fakulty ČVUT. Připravil pro ni například koncert, kde číslo tratí přiřadil číslům opusů svých oblíbených skladatelů.

 

 

Ani babička

Když ho Karel Šíp vrátil k tématu jeho hudebních úspěchů, pochlubil se, že si letos v květnu splní svůj sen koncertem na Pražském jaru. Ten byl ovšem tak bleskurychle vyprodán, že si lístky nestihla koupit ani jeho babička. Na repertoár zařadil skladby Fryderyka Chopina a Ference Liszta, s nimiž triumfoval v New Yorku. Dostat se na jeho koncert ale není zas až takový problém. Těm fanouškům, kteří mu pomáhají se slepicemi, je ochoten zahrát kdekoliv. 

Vložil: Adéla Hofmanová

Galerie