Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Před 155 lety postavil Antonín Petrof své první křídlo. Nyní je firma na špici a na její klavír hraje i McCartney

26.03.2019
Před 155 lety postavil Antonín Petrof své první křídlo. Nyní je firma na špici a na její klavír hraje i McCartney

Foto: Facebook / Petrof

Popisek: Petrof, ilustrační foto

ROZHOVOR Od doby pana Antonína se mnohé změnilo a Petrof letos slaví se světem své 155. narozeniny, a to ve velkém stylu. Firma se za těch 155 let značně rozrostla a prodává nástroje do celého světa. Na její nástroje hrají například Ivo Kahánek, David Helfgott nebo Paul McCartney. Při příležitosti oslav 155. výročí založení firmy se koná velkolepé setkání, na které jsou pozváni obchodní partneři z 50 zemí světa, šéfové hudebních asociací, muzikanti i novináři. Což nás tedy nemusí zajímat, nejsme zváni, ale - s českou veřejností proběhnou oslavy 7. září, kdy je plánován Den otevřených dveří v celém areálu Petrof.

Podobné setkání pořádá Petrof pouze jednou za pět let a letošní ročník svým rozsahem dosud nemá obdobu. Jedná se o první setkání zahraničních partnerů, které proběhne v nově vybudovaném obchodním a kulturním centru Petrof Gallery, jehož součástí je jeden z nejmodernějších showroomů s piany v Evropě, hudební kavárna a sál s kapacitou 500 osob. Účastníkům bude představena série jubilejních nástrojů – limitovaná edice pianin Tiger Wood a Walnut Root i unikátní klavír Stingray (Rejnok), který je jediný na světě, o nich dále...

Veřejnost se může těšit na Den otevřených dveří, který se bude konat 7. 9. 2019. Návštěvníci tak mohou zažít unikátní atmosféru manufaktury, kde na vlastní oči uvidí, jak vznikají nástroje v rukou šikovných zaměstnanců, jež dělají radost tisícům spokojených zákazníků po celém světě. Součástí prohlídky bude i návštěva Muzea Petrof, kde se nachází ty nejzajímavější exponáty z historie. Exkurze bude završena v budově nového kulturního centra Petrof Gallery, které získalo titul Stavba roku Královéhradeckého kraje.

Hned tři nové nástroje k výročí

Společnost Petrof se za dobu svého působení stala největším výrobcem v Evropě ve výrobě akustických klavírů a pianin. Letošní rok tomu je 155 let od doby, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír a společnost letošní rok slaví 155. výročí. Petrof se stále pyšní ruční prací, pečlivým výběrem materiálů a nezaměnitelným romantickým zvukem, který nástrojům Petrof zůstává. K letošnímu jubileu společnost vyrobila tři nové nástroje a s hrdostí pokračuje v poctivém řemeslu a rodinné tradici.

První nástroj k výročí Petrof představuje pianino Tiger Wood. Tento nástroj s charakteristickou dýhou z tygřího dřeva je určen milovníkům ryzího a moderního designu. Toto tvrdé dřevo, ceněné pro svou krásnou kresbu a strukturu, připomíná plameny ohně.

Dalším pianinem k výročí 155 let je Walnut Root. Ořešák, tradiční strom našich zeměpisných šířek, čerpá svou sílu z hlubokých kořenů, díky kterým může přetrvat po celá století. Podobně se i Petrof navrátil, jak tvrdí, ke svým kořenům a k povaze předků, kteří ořešákové dřevo používali s velkou oblibou. Jediný pohled na krásnou kresbu této dýhy vás přenese zpět do jejich časů. Právě hra na toto pianino je tím nejlepším způsobem, jak uctít památku našich předků.

Klavír Stingray je pak jediný klavír, postavený pro zvláštní příležitost 155. výročí založení firmy. Dominantou tohoto piana je specifická dekorace jeho neobyčejně tvarovaných nohou, které jsou vykládané kousky obarvené rejnočí kůže. „Kůže rejnoka vám ochromí všechny smysly. Je neuvěřitelně tvrdá a odolná, zároveň se však vyznačuje překvapivou jemností. Její vzhled připomíná malé korálky, které jako by jeden vedle druhého vyskládala sama příroda. Každý rejnok má jedinečnou hřbetní ploutev ve tvaru diamantu – stejně tak unikátní jsou i otisky prstů mistra, který zodpovídal za výrobu tohoto nástroje,“ píší na stránkách firmy.

Petra Tamchynová: Vyvážíme do více než 60 zemí světa

Položili jsme pár otázek marketingové manažerce... 

Petrof vyrábí pouze mistrovské nástroje? Anebo i ´konfekci´?

Záleží na definici pojmu mistrovské nástroje. Všechny naše nástroje jsou vysoce kvalitní výrobky evropského původu (mají certifikaci European Excellence) a z tohoto pohledu je lze označit za mistrovské v kontextu světové konkurence. Jako mistrovskou ale označujeme pouze nejvyšší řadu našich klavírů PETROF a celou značku ANT. PETROF. Ostatní výrobky jsou pro nás standardní.

Na kolik takové klavíry přijdou? Kolik stojí ten nejdražší, průměrný, nejlevnější?

Pokud se bavíme o standardních kusech, pak nejlevnější pianino PETROF stojí cca 170 tisíc Kč; nejdražší klavír ANT. PETROF 4,3 milionu.

I Paul McCartney má doma klavír Petrof... Foto Youtube / repro

Kdo ze slavných hudebníků na Vaše nástroje hraje?

Například Paul McCartney, Ennio Morricone, David Helfgott, DUO PETROF, Colleen Lee, Ivo Kahánek, Jan Simon, Bob Milne, Ted Howe, Karel Košárek, Jitka F. Fraňková, Milan Franěk, Antonio Formaro, Matyáš Novák a další.

Kam se řadíte v rámci pomyslného světového toptenu výrobců mistrovských klavírů? Na jaké místo zhruba?

Vyrábíme hudební nástroje, jejichž hodnocení je vždy subjektivní. Nelze tedy určit umístění na žebříčku. Objektivně lze říci, že je PETROF jedním z nejvýznamnějších světových výrobců akustických pian. To dokládají i obchodní výsledky – cca 92 % našeho obratu tvoří export, vyvážíme do více než 60 zemí světa.

Vložil: Markéta Vančová