Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vloni si vzali ´na mušku´ petky, letos se chystají na odhozené pneumatiky. První dubnovou sobotu uklidíme Česko

14.03.2019
Vloni si vzali ´na mušku´ petky, letos se chystají na odhozené pneumatiky. První dubnovou sobotu uklidíme Česko

Foto: uklidmecesko.cz

Popisek: Prima akce, nemyslíte?

V sobotu 6. dubna nastane velký úklid. Dobrovolníci vyrazí do ulic a v rámci celostátní akce ´Ukliďme svět, ukliďme Česko´ zvelebí vybraná veřejná prostranství. V Jičíně se tato akce již stala vyzkoušenou tradicí. Ruku k dílu může přiložit každý. Setkání dobrovolníků se uskuteční na stejných místech jako loni, tedy na parkovišti před Maxihitem, u Centra přírodních věd – Hvězdárny Jičín, u Šibeňáku (stavidla) a také ve Valdštejnské lodžii. Začíná se v 8:30. Chcete-li uspořádat vlastní uklízecí četu, určitě o tom dejte vědět.

Stejně jako loni budou ve městě rozmístěny kontejnery pro jarní úklid v domácnostech. Ale pozor! Do těchto kontejnerů, prosí organizátoři, rozhodně nevhazujte nebezpečný odpad, elektrozařízení, pneumatiky, papír, plasty, sklo nebo použitelný textil. Tento odpad je totiž nezbytné třídit. Po městě jsou proto celoročně rozmístěny specializované odpadní nádoby, a co se týká nebezpečného odpadu, ten lze odevzdávat ve sběrném dvoře v Konecchlumského ulici, který bude mimořádně otevřen od 8 do 14 hodin. Standardní sobotní provozní doba je do 12 hodin. Během pracovního týdne je sběrný dvůr v pondělí, ve středu a v pátek otevřen od 7 do 15 hodin a v úterý a ve čtvrtek od 7 do 16 hodin.

Sto tisíc dobrovolníků

Do celostátní iniciativy se každoročně zapojí řada měst a obcí v České republice. V určený den do ulic vyjde téměř sto tisíc dobrovolníků, vybavených pracovními rukavicemi, odpadními pytli či nádobami a hlavně odhodláním zlepšit prostředí, kde žijeme. Akce probíhá přes lokální spoluorganizátory, kteří se stanou ´styčnými důstojníky´ pro koordinaci dobrovolníků. Základní motto této akce, která vychází z mezinárodního formátu, totiž je, že kdo uklízí, ten nedělá nepořádek. Proto jsou obzvláště vítáni mladí, kteří se na nepořádek v ulicích jistě začnou dívat jinýma očima.

V Jičíně se do akce zapojí tradičně několik desítek dobrovolníků. Pravidelně se jí účastní i představitelé města. V loňském roce se starosta JUDr. Jan Malý a místostarosta Ing. Jan Jiřička zaměřili na oblast Šibeňáku. Mezi dobrovolníky nechybí také zástupci odborů městského úřadu, kteří jednak aktivně uklízí, jednak fungují jako koordinátoři prací. Již teď se ví, že rovněž jičínské skautské středisko a Lepařovo gymnázium se akce zúčastní. Celá akce probíhá v součinnosti s Technickými službami města Jičína.

Alespoň jeden den v roce bychom se měli podílet všichni

„Jaro je časem, kdy se příroda probouzí a kdy vidíme život všude kolem nás. Avšak jaro nám také ukazuje nepořádek, který my lidé během zimy způsobíme. Jsem rád za činnost Technických služeb města Jičína, které o vzhled města pečují, přesto si myslím, že alespoň jeden den v roce bychom se měli na úklidu veřejných ploch podílet všichni. Jde přece o prostor, kde žijeme, a tak bychom měli vzít na vědomí, kolik úsilí je potřeba na to udržet ho čisté,“ uvedl místostarosta Ing. Jan Jiřička, který má životní prostředí a ekologii v gesci.  

Umístění kontejnerů na velkoobjemový odpad                                                

5. - 6. dubna 2019    

      

1. Lidické nám.
2. ul. Přátelství – výměník u bunkru 
3. nám. V. Čtvrtka – u č. p. 864-871
4. Čeřovka
5. Soudná – parkoviště u Vaposu
6. Robousy – u kravína
7. Popovice – u autobusové zastávky
8. Sedličky – nádraží
9. Na Tobolce – u bývalých TS

Další místa, kde se bude uklízet, najdete ZDE

O velkém jarním úklidu Česka

Měsíc před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko a Českého svazu ochránců přírody již 1 300 nahlášených akcí, což je o 300 více než vloni touto dobou. Kampaň chce letos také upozornit na problematiku jednorázových plastů a pneumatik v přírodě.

Cílem organizátorů akce není donekonečna uklízet nepořádek po jiných, méně zodpovědných spoluobčanech. „Byli bychom velmi neradi, kdyby začal vznikat dojem, že vytvářet nepořádek, a dokonce černé skládky je normální, protože je přece každý rok někdo uklidí. Není tomu tak! Více jak sto tisíc dobrovolníků je dostatečná síla nejen na samotný sběr odpadků, ale i pro změny vedoucí k účinnému a důslednému postihování viníků a především k zlepšení prevence vzniku odpadů,“ uvádí Petr Stýblo z pořádajícího ČSOP.

Dost bylo plastů!

Proto se pořadatelé stále více zaměřují na osvětu a předcházení vzniku nepořádku. V loňském roce si vzali ´na mušku´ PET lahve a letos se chystají na všudypřítomné pneumatiky. „Na základě dat, která máme k dispozici, vyplývá, že se v roce 2018 našim dobrovolníkům podařilo z přírody vysbírat přibližně 29 tun PET lahví. V podstatě každý druhý kus odpadu, který dobrovolníci vezmou do ruky, obsahuje nějaký druh plastu. Proto si myslím, že je aktuálně potřeba se vážně zamyslet! nad tím, jestli sami zbytečně ve svém životě nenadužíváme plasty, či co se opravdu s vytříděnými plasty a dalšími komoditami dále děje,“ sdělil jeden ze zakladatelů akce Miroslav Kubásek. „Jsem proto rád, že se nám po vzoru MŽP a jejich #DostByloPlastu podařilo ve spolupráci s Jihomoravským krajem pilotně spustit kampaň #KrajBezPlastu, jejímž cílem je hledat, realizovat a propagovat opatření a projekty, které povedou ke snížení spotřeby jednorázových a dalších zbytečných plastů. V rámci kampaně bychom chtěli propagovat alternativy, které budou mít nejen pozitivní dopad na životní prostředí, ale budou zároveň i ekonomicky výhodné. Motivace má být pozitivní a každý z nás může jít příkladem,“ doplnil Kubásek. Při letošním ročníku plánují pořadatelé namísto loňských PET lahví sčítat nalezené pneumatiky.

Pneumatiky budou letos novou kategorií ve fotosoutěži

„Pneumatiky jsou pro nás takovým ´evergreenem‘,“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko. „Narážíme na ně již od prvního ročníku úklidů, mnohdy na těžko uvěřitelných místech. Je stěží pochopitelné, že se někomu vyplatí táhnout pneumatiky do lesa, když je může bezplatně odevzdat na jednom z několika stovek míst zpětného odběru. Proto bychom chtěli problematiku pneumatik a jejich zpětného odběru více zviditelnit, zmapovat při úklidech jejich množství a zaměřit se na prevenci, aby tento odpad zbytečně nevznikal. Pneumatiky budou letos i novou kategorií ve fotosoutěži a objeví se v propagačním videoklipu akce,“ uvedl organizátor.

Měsíc před akcí vyzývají veřejnost: „Zapojit se může každý, zorganizujte si vlastní akci, nebo stačí se přidat k úklidu, který vyberete z interaktivní mapy na stránkách ZDE. I za jeden jediný den lze udělat velkou změnu, a čím více nás bude, tím větší. Pojďte do toho s námi 6. dubna!“

Kampaň Ukliďme svět, ukliďme Česko vznikla spojením mezinárodní kampaně Ukliďme svět! (Clean Up the World), organizované v ČR Českým svazem ochránců přírody již od roku 1992, a projektu Ukliďme Česko, který organizoval spolek Ekosmák. Cílem kampaně je čištění životního prostředí a šíření osvěty zodpovědného vztahu k přírodě. 

Vložil: Markéta Vančová