Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za vyvěšení vlastní vlajky je zavřou do vězení… Na krajském úřadu zavlaje tibetská vlajka. A co okupovaný Tibet?

04.03.2019
Za vyvěšení vlastní vlajky je zavřou do vězení… Na krajském úřadu zavlaje tibetská vlajka. A co okupovaný Tibet?

Foto: Facebook / Hradec Králové

Popisek: Vyvěšení tibetské vlajky na radnici města Hradec Králové, v pozadí stojí tehdejší primátor Zdeněk Fink

Počtvrté v historii Královéhradeckého kraje zavlaje na oficiálním stožáru na nádvoří krajského úřadu tibetská vlajka. Vedení krajské samosprávy rozhodlo o opětovném připojení se k symbolické vzpomínce na protičínské povstání v Tibetu v roce 1959. Oficiální vyvěšení tibetské vlajky se uskuteční 8. března od 10 hodin. Již za doby prezidenta Havla malé Česko tak trochu adoptovalo nešťastný, Číňany okupovaný Tibet, a tato tradice úspěšně pokračuje, mimo jiné i každoročním vyvěšováním tibetských vlajek na radnicích a školách po celé republice. Kde všude budou vyvěšovat a jak to nyní vypadá v Tibetu? Čtěte.

„K celosvětové kampani Vlajka pro Tibet jsme se vrátili v roce 2016. Symbolicky tak vyjadřujeme solidaritu s lidmi, kteří nežijí ve svobodné společnosti. Vyvěšením tibetské vlajky 10. března se hlásíme k demokratickým hodnotám, které je nezbytné neustále bránit a připomínat,“ řekl náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Vladimír Derner, který je iniciátorem kampaně v kraji.

I pražský magistrát letos vyvěsí tibetskou vlajku, spolu s 33 městskými částmi, foto Facebook

Popatnácté zavlaje i před magistrátem vlajka pro Tibet

Před královéhradeckou radnicí bude v neděli 10. března 2019 viset vlajka Tibetu. Město se již popatnácté připojí k symbolické kampani Vlajka pro Tibet. S vyvěšením vlajky vyslovili souhlas radní města.

V Královéhradeckém kraji se připojili tyto obce a města:

Královéhradecký kraj, Statutární město Hradec Králové, Město Broumov, Město Hořice, Město Jičín, Město Kostelec nad Orlicí, Město Náchod, Město Nová Paka, Město Nové Město nad Metují, Město Trutnov , Město Vrchlabí, Město Červený Kostelec, Město Hostinné, Město Hronov, Město Opočno, Město Rokytnice v Orlických horách, Město Teplice nad Metují, Město Týniště nad Orlicí, Město Vamberk, Město Žacléř, Město Janské Lázně, Město Libáň, Město Rtyně v Podkrkonoší, Město Železnice, Městys Častolovice, Městys Černý Důl, Městys Doudleby nad Orlicí, Městýs Nový Hrádek, Městys Velké Poříčí, Obec Albrechtice nad Orlicí, Obec Bačetín, Obec Bolehošť, Obec Cerekvice nad Bystřicí, Obec Černilov, Obec Chleny, Obec Chvaleč, Obec Deštné v Orlických horách, Obec Dolní Kalná, Obec Dubenec, Obec Horní Kalná, Obec Horní Maršov, Obec Kohoutov, Obec Kounov, Obec Kyje, Obec Lánov, Obec Libňatov, Obec Libotov, Obec Markvartice, Obec Neděliště, Obec Nepolisy, Obec Otovice, Obec Přepychy, Obec Prosečné, Obec Rychnovek, Obec Skřivany, Obec Slavětín nad Metují, Obec Studnice, Obec Suchý Důl, Obec Vítězná a Obec Vlkov

Podívejte se, jaké další radnice letos vyvěsí tibetskou vlajku, a na jakých zavlaje školách. Pokud se chcete připojit, ZDE si můžete koupit vlajku.


Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem připomenout potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma. „Naše město se tak symbolicky připojuje ke kampani jako k památce obětem povstání, které v Tibetu v roce 1959 potlačili čínští vojáci,“ říká Alexandr Hrabálek, primátor města. Akce připomíná 80 tisíc obětí potlačeného povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959. Kořeny povstání sahají do počátku 50. let, kdy armáda komunistické Číny vnikla na tibetské území a zabrala jej. Česká republika se ke světové akci na podporu Tibetu aktivně připojila poprvé v roce 1996.

Současná situace v Tibetu, jak ji již dvě desetiletí monitoruje spolek Lungta

V Tibetu byly v posledních letech výrazně zesíleny kontroly internetu, médií a sociálních sítí (často ve jménu „národní bezpečnosti“). Díky technologiím jsou Tibeťané sledováni doslova na každém kroku. Kamery mají schopnost rozeznat obličeje, kontrolují se dokumenty, telefony. Velké množství policistů v ulicích není nic neběžného.

Záměrné ničení tibetské kultury a omezování náboženské svobody je obrovské. Příkladem může být násilné převzetí buddhistického institutu Larung Gar čínskými úřady. Důsledkem je nucené vystěhování téměř 5000 mnichů a mnišek a zbourání značné části institutu.

Tento pohled se pomalu v Tibetu stává minulostí, foto Pixabay

Zakazují se nejrůznější tibetské tradiční náboženské oslavy. Tibeťané nemohou používat své státní symboly, například tibetskou vlajku, státní znak. Za vyvěšení tibetské vlajky jim hrozí až několikaleté tresty vězení. Zakázané jsou také obrázky dalajlamy nebo pančhenlamy.

Dochází k diskriminaci tibetského jazyka (na úřadech, v nemocnicích a většině škol je úředním či vyučovacím jazykem čínština) a v důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu také k diskriminaci rasové. Tibeťané se tak stali menšinou ve své vlastní zemi, problémem je také velké znevýhodňování Tibeťanů oproti Číňanům (na úřadech, v zaměstnání atd.)

Tibeťanům jsou dále odpírána práva na vzdělání (podle oficiální statistiky čínské vlády je míra negramotnosti Tibeťanů starších 15 let více než 50 %), právo na zdravotní péči atd.

Na druhou stranu čínská vláda každoročně vybírá stovky nejlepších tibetských studentů ze základních škol a posílá je na studium do Číny nebo do čínských škol. Záměrně děti přemisťuje daleko od rodiny, do internátních škol, kde jsou pod naprostým čínským vlivem. Cílem je dostat děti co možná nejdál od tradic a kulturních zvyklostí, které by přirozeně přejaly od svých blízkých, a jejich počínštění.

Nádherná tibetská krajina, foto Facebook

Dochází k cenzuře sdělovacích prostředků a internetu. Lidé jsou zatýkáni, zadržováni a souzeni bez práva na obhájce a řádný soudní proces. Dochází k mučení a dalšímu špatnému zacházení s politickými vězni a k diskriminaci jejich rodinných příslušníků.

V posledních letech je závažným problémem také drancování nerostného bohatství a ničení životního prostředí. Protesty proti výstavbě dolů v blízkosti některých hor a jezer, které Tibeťané považují za posvátné, jsou hrubě potlačovány. Kvůli nejrůznějším vládním projektům dochází k nucenému vystěhování Tibeťanů z jejich domovů.

V posledních letech dochází také k častému zatýkání umělců zejména tibetských zpěváků a spisovatelů. Pokračuje perzekuce mnichů, jejichž nenásilné protesty se úřady snaží okamžitě umlčet. Jejich počet v klášterech je omezen, dochází k častým kontrolám, téměř před každým klášterem se nachází minimálně jedna policejní stanice.

Od roku 2009 se nejméně 155 Tibeťanů upálilo na protest proti rostoucím represím ze strany čínské vlády. Někdy se jim přezdívá tibetští Palachové.

Tibetským nomádům čínská vláda zakazuje nebo znemožňuje využívání pastvin, kde žili se stády jaků po staletí. Stejně jako v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang existuje i v Tibetu značné množství převýchovných táborů. Podle svědectví lidí propuštěných z těchto táborů v nich dochází k politické převýchově – zadržení se musí učit čínské zákony, zpaměti odříkávat propagandistické texty a chválit čínský komunistický režim. Jsou vystavováni jak psychickému, tak fyzickému násilí.

V únoru 2017 zařadil Freedom House, organizace podporující lidská práva, ve své výroční zprávě Tibet na druhé nejhorší místo na světě z pohledu politických práv a občanské svobody. Nejhůře dopadla Sýrie.

Čínské úřady pravidelně zvyšují bezpečností opatření, zejména při „citlivých“ výročích, jako je např. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu 10. března. Už teď je Tibet uzavřen pro turisty a zahraniční novináře. Znovu se oblast otevře pravděpodobně v dubnu 2019.

Zdroj: Lungta

Vložil: Markéta Vančová