Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je mu teprve 18, vypadá jak model a už režíruje hvězdy šoubizu... Nová filmová naděje pro ten náš český rybníček

28.02.2019
Je mu teprve 18, vypadá jak model a už režíruje hvězdy šoubizu... Nová filmová naděje pro ten náš český rybníček

Foto: Facebook

Popisek: David Balda při natáčení filmu Narušitel

FOTO Také máte pocit, že je herečka Veronika Arichteva prostě všude? Pak se ale velmi pletete, až nyní se třeba objevila ve filmu! V Show Jana Krause se ukázala spolu s režisérem svého prvního filmu, teprve osmnáctiletým Davidem Baldou. A David Balda má už v tak mladém věku našlápnuto na zářivou kariéru. Jak jde vidět, stačí nadšení a tah na branku.

Veroničina první filmová role byla hned rolí hlavní: „Já jsem hrála manželku hlavního hrdiny. Měla jsem tam hlavní ženskou roli, ale to bylo jen z důvodu toho, že tam byla jediná ženská role. Takže se mi splnilo, že jsem hrála hlavní roli,“ pochlubila se Janu Krausovi. Režisér David Balda je velmi mladý, ale film Narušitel není jeho prvním filmovým pokusem: „Je to třetí film. Začínal jsem dokumentem o dědovi. Tam to vzniklo a to mě inspirovalo. Děda byl armádní pilot. Mě fascinuje to lítání a prostředí pilotů. Je to hrozně obdivuhodné. Ti lidé mají takové charisma a je to z nich cítit. To je základ toho filmu,“ prohlásil v Show Jana Krause a uvedl, které filmy má na kontě: „Pomsta, to byl středometrážní film, ten další byl o psích zápasech Nevinná krutost, to bylo takové kontroverzní téma. Teď je to Narušitel.“

Točí od 13

David Balda je velmi mladý a hodně nadšený filmař: „Mě to baví. Jsem i spoluautor scénáře. Je to podle vyprávění dědových historek a ještě dalších pilotů, to se spojilo do té hlavní postavy,“ uvedl v Show Jana Krause. David Balda se prosadil v takto mladém věku, ale přiznává, že je to velmi těžké: „Není to moc snadné pro ty mladé se prosadit. Já ani nemám maturitu, v dubnu budu maturovat. Já jsem už od 13 běhal po městě a točil, co se tam děje. Ten poslední film Nevinná krutost o psích zápasech mi dalo nejvíc zkušeností, abych natočil něco většího,“ řekl Janu Krausovi.

David Balda a Veronika Arichteva u Jana Krause, foto FTV Prima

Doposud točila jen pro televizi

Veronika Arichteva se tak konečně objeví i na filmovém plátně: „Pro mě to byla první filmová zkušenost, zatím jsem točila jenom seriály, nebo televizní filmy. Byla jsem hrozně šťastná, že mě David oslovil. Zavolal mi, řekl mi své jméno a že by mi chtěl nabídnout roli ve filmu. Říkala jsem, že děkuju, položila jsem telefon, našla Google a tam jsem zjistila, že dělá nějaké staré fotky. Pak jsem se dopídila k tomu, že mu je 18, že je začínající. Je pravda, že než jsem se dostala na plac, tak jsem to brala tak, že to bude aspoň pěkný čas, bude to parta mladých lidí. Ale mile mě překvapilo, že to chtějí dělat a že mají chuť něco natočit. To na tom bylo hrozně cítit. Hrozně jsem si to užívala a nebyla jsem vůbec nervózní,“ rozplývala se v Show Jana Krause.

Chce se učit létat

Nový film Narušitel je o pilotech a létání je vášeň i pro jeho režiséra: „Od mala lítám s dědou, tam jsem také přišel na ten nápad. Ještě nemám licenci, ale děda mě učil, do budoucna mám chuť si udělat na to papíry. Chci začít od začátku, začíná se na větroni, pak se jde na ty motorové. On mě učil přistávat, ale není to nějaký zážitek se mnou přistávat. Je to krásné 65 let staré letadlo, je to česká kvalitní výroba. Ty nové to je bakelit, do toho bych se bál lézt. Tehdy to bylo ještě plechové,“ pochvaloval si David Balda v Show Jana Krause.

Řidič dělal i technika

Film natáčeli nadšenci, kteří zastávali klidně i více úloh najednou: „Pro mě bylo těžké dojet na ten plac. David tím, že si všechno dělal sám, tak mi volal a ptal se, jestli chci, aby mě odvezli do Hradce na natáčení, že mi pošlou řidiče. Tak jsem si řekla, že ano, že si alespoň přečtu ten scénář. Přijel pro mě takový mladý kluk, kterému bylo čerstvě osmnáct, tak mi došlo, že má i čerstvě papíry. Teď jsem chvíli přemýšlela, jestli nemám řídit do toho Hradce já. Jeli jsme po Jižní spojce, já jsem si říkala, jestli odbočí na dálnici na Hradec a my jsme odbočili na starou hradeckou, protože on neměl na autě ani dálniční známku. Řidič dělal i technika. Tak jsem se trochu obávala. Podruhé jsem už jela svým autem a zasekla jsem se na dálnici. Pak jsem přijela a byla tam parta těch nadšenců, která mě úplně pohltila,“ sdílela své nadšení Veronika Arichteva. Nadšení bylo ale oboustranné: „Ještě tam byla paní Ludmila Molínová, která hraje starší verzi Veroniky. Ten příběh se vypráví jako ze současnosti pan Kostka svému vnukovi a přenášíme se o 30 let zpátky. Veronika mě překvapila, jaký je skromný člověk,“ pochvaloval si David Balda.

 

David Balda pochází z Hradce Králové oslavil skutečně teprve 18. narozeniny, přesto působí velmi rozumně a vyzrále. K filmům si píše sám scénář, sám je produkuje a dokonce i natáčí. Jeho film Pomsta přejala do vysílání Česká televize, Narušitel jde rovnou do kin. Kromě Veroniky Arichtevy zde hraje například Jiří Dvořák nebo Petr Kostka.

Veronika Arichteva prorazila díky Ordinaci v růžové zahradě, hraje také v seriálu První republika. V divadle ji můžeme vidět v současné chvíli U hasičů v komedii Liga proti nevěře. Veronika je už několik let provdaná za režiséra Bisera Arichteva, ještě před ním chodila třeba s Rudou z Ostravy a se zpěvákem Tomášem Klusem. S herečkou Nikol Štíbrovou a zpěvačkou Martinou Pártlovou tvoří úderné trio 3v1, které natáčí zábavná videa.

Vložil: Michaela Špačková