Nosorožci do Rwandy
Tři nosorožci černí ze Safari Parku Dvůr Králové a dva nosorožci černí z dalších evropských zahrad se v roce 2019 vydají na cestu do národního parku Akagera ve Rwandě. Jedná se o dosud největší převoz nosorožců z Evropy do Afriky. Všechna zvířata se budou na cestu připravovat ve Dvoře Králové. S myšlenkou vrátit do Afriky, tentokrát do Rwandy, další nosorožce černé ze Dvora Králové a případně i jiných evropských zahrad přišli před více než dvěma lety zástupci dvorského safari parku společně s Veronikou Vařekovou, jež se Dvorem Králové na ochraně volně žijících zvířat dlouhodobě spolupracuje. Na cestu se vydají tři dvorští nosorožci Jasiri, Jasmína a Manny, samice Olmoti z anglické zoo Flamingo Land a samec Mandela z Dánska. Všech pět zvířat prochází ve Dvoře Králové přípravou na transport, která zahrnuje zejména trénink pobytu v transportní bedně a také vzájemné seznamování všech zástupců této pětičlenné ´posádky´ mezi sebou. Takhle to zní docela jednoduše, že? Ve skutečnosti se za celou akcí skrývá docela dobrodružný příběh, jehož součástí je i jedna topmodelka – Veronika Vařeková.

Mandela je jeden z pětice nosorožců, kteří se letos vydají na cestu do Rwandy. Toto je tak poslední pořádná zima se vším všudy, kterou ve svém životě zažije, foto Dominika Stempa / Safari Park Dvůr Králové
Topmodelka, ambasadorka a členka správní rady organizace African Wildlife Foundation, se narodila v České republice. Během cesty na Mount Kilimanjaro v roce 2008 se poprvé seznámila s prací African Wildlife Foundation v Tanzanii a okamžitě se pro ochranu africké přírody nadchla. Členkou správní rady jedné z nejvýznamnějších ochranářských organizací v Africe se stala v roce 2009. Od té doby se snaží shánět prostředky a zvyšovat povědomí o ochraně africké přírody, ohrožených druzích a podpoře místních komunit. Úzce spolupracuje také s Organizací spojených národů nebo Světovou bankou a v rámci těchto aktivit do Afriky pravidelně několikrát ročně cestuje…
Ale k nosorožcům: „V posledních osmi letech jsem byla svědkem, jak vzrůstá tlak na populace nosorožců v Africe kvůli pytlačení a ztrátě prostředí, kde žijí. Proto mě nadchlo, když jsem dozvěděla o možnosti poskytnout skupinu nosorožců černých z evropských zoo národnímu parku Akagera. Do Rwandy cestuji pravidelně už deset let a podle mého názoru je to v současnosti jedna z nejbezpečnějších zemí Afriky. Okamžitě mi bylo jasné, že u tohoto projektu chci být od začátku až do konce,“ říká k tomu Vařeková.

Olmoti - tříletá samice nosorožce černého je jednou z pěti nosorožců, které se letos vrací do Afriky. Dorazila z Anglie loni v listopadu a společně s ostatními trénuje na dlouhou cestu do Rwandy.
Nezbytným krokem pro uskutečnění celého záměru bylo získat podporu od Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která zaštiťuje chovný program nosorožců v evropských Zoo (EEP), a Vládní rady pro rozvoj Rwandy (Rwanda Development Board, RDB), jež má mimo jiné na starosti ochranu tamní přírody. Klíčová byla role Marka Pilgrima, ředitele Zoo Chester a koordinátora chovu nosorožců černých v Evropě. „Dlouhodobá spolupráce členských zoo EAZA a úspěchy dosažené v chovu černých nosorožců nám nyní umožňují přispět k lepší budoucnosti těchto zvířat ve volné přírodě,” uvedl Mark Pilgrim. „Národní park Akagera jsem opakovaně navštívil a seznámil se s bezpečnostními opatřeními, která jsou na nejvyšší možné úrovni. Jsem rád, že Rwanda je po Keni a Tanzanii další z afrických zemí, kde pokračují ochranářské aktivity dvorského safari parku s nosorožci,” říká Přemysl Rabas, ředitel dvorského safari parku.

Národní park, kde budou žít i naši nosorožci. Doufejme, že bez nevítaného zájmu pytláků...
Prezident EAZA Thomas Kauffels z německé Oppel-Zoo k tomu dodává: „Právě tento projekt, na kterém se podílejí odborníci ze dvou kontinentů, lépe než cokoli jiného ukazuje míru odhodlání chránit divoce žijící populace nosorožců. Nemůžeme jen tak stát stranou a dopustit, aby byla tato úchvatná zvířata zcela vyhubena, zvlášť pokud jsou důvody jejich hromadného vybíjení tak nesmyslné.“
Pro převoz do Rwandy bylo koordinátorem chovu vybráno pět nosorožců, tři samice a dva samci, tak aby přispěli ke zvýšení genetické rozmanitosti nosorožců v národním parku Akagera. „Zvířata Rwandě darují tři evropské zahrady: Safari Park Dvůr Králové, Flamingo Land ve Velké Británii a Ree Park Safari v Dánsku. Všech pět zvířat se bude na cestu připravovat společně ve Dvoře Králové. Několikaměsíční trénink bude završen na přelomu května a června 2019, kdy by zvířata měla být letecky přepravena do rwandského hlavního města Kigali a poté do národního parku Akagera,” popisuje Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové, jenž má na starosti organizaci celého transportu.

V prosinci se ve Dvoře Králové narodilo mládě nosorožce černého, foto Facebook
Dvorský safari park vede dlouholeté úsilí o záchranu volně žijících populací nosorožců v Africe. V roce 2009 vrátil tři nosorožce černé do tanzanské rezervace Mkomazi, kde se skupina úspěšně rozrostla o pět potomků (stav k 2018). V témže roce převezla čtyři nosorožce bílé severní formy do Keni. Posledním nosorožcem, který se ze Dvora Králové vrátil do Afriky, byla samička Eliška v roce 2016. Ta ale bohužel v rezervaci Mkomazi uhynula na následky zranění způsobeného od samce při jejich společném pobytu ve výběhu. V roce 2014 a 2017 bylo v safari parku uspořádáno demonstrativní pálení rohoviny s cílem upozornit na masové vyvražďování nosorožců kvůli rohům. To svou účastí podpořily čelné osobnosti ochranářského světa jako Richard Leakey, Tony Fitzjohn nebo Paula Kahumbu…
|