Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smečka vzácných psů hyenových se rozrostla o šest štěňátek. Safari Park Dvůr Králové slaví již po potřetí

23.01.2019
Smečka vzácných psů hyenových se rozrostla o šest štěňátek. Safari Park Dvůr Králové slaví již po potřetí

Foto: Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové

Popisek: V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo šest štěňátek psů hyenových

Od vytvoření dvorské smečky psů hyenových v roce 2015 vyvádí pětiletá fena Fiona pravidelně jednou za rok nová mláďata. Nejinak tomu bylo i na konci loňského roku. Otcem štěňat se znovu stal vůdčí samec, jeden z dvojice bratrů dovezených před třemi lety z Francie. Fiona se tak nyní stará o šest štěňat, čtyři samce a dvě samice, se kterými zatím tráví veškerý čas v zázemí zahrady.

Samice psů hyenových přichází do říje zpravidla jen jednou za rok. „Fioně, která před příjezdem do Dvora Králové nikdy neměla mláďata, se u nás při každé říji podařilo zabřeznout a štěňata odchovat. To považujeme u takto mladé samice a při zvážení rizik, která s sebou chov psů hyenových nese, za velký úspěch,“ říká zooložka Gabriela Linhart. 

Štěňátka prošla první preventivní prohlídkou u veterináře, foto Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové

Štěňata bývají v raném věku náchylná na parazity, zejména škrkavky, jejichž přemnožení vede často k úhynu mláďat. „Další komplikací při odchovu těchto šelem, je také nezkušenost matky, která je schopna mláďata při zvýšeném stresu sama zahubit. Jedná se o přirozené jednání, které nastává i u volně žijících zvířat,“ vysvětluje Gabriela Linhart. Přesto se Fioně povedlo od roku 2016 odchovat dohromady devatenáct štěňat ve dvou vrzích. Potřetí porodila 29. prosince 2018.

Matka roku Fiona

Před pár dny prošla šestice mláďat první preventivní prohlídkou, během které je veterinář vyšetřil, odčervil a zvážil. Štěňata začínají postupně otevírat oči, jinak zůstávají zcela závislá na matce. Návštěvníci je budou moct poprvé vidět na začátku hlavní sezony ve výběhu, který je součástí Afrického safari. 

Štěňata se rodí černobílá, až časem se objevují hnědé skvrny, foto Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové

„Díky kameře instalované do bedny, kam se Fiona uchýlila k porodu, jsme napočítali, že ve vrhu bylo původně 13 štěňat. Jedno bylo natolik slabé, že uhynulo přirozeně,“ říká zooložka. Spolu s veterinářem se pak rozhodli zredukovat počet narozených mláďat tak, aby zvýšili šance na přežití zbylé části vrhu, vyvarovali se stresu matky a šetřili její síly na péči o mláďata. Samici byla ponechána ta, která působila nejsilněji.

Zoo Dvůr Králové je v chovu psa hyenového úspěšná

Psi hyenoví jsou považováni za jedny z nejohroženějších savců planety, podle údajů Světové unie na ochranu přírody (IUCN) žije ve volné přírodě okolo 6 600 zvířat. Do snah o ochranu tohoto druhu je zapojen i dvorský safari park, jenž pravidelně odesílá do tanzanského národního parku Mkomazi veterinární materiál. Ten je určen pro očkování jedinců narozených v tamní chovné stanici, kteří jsou v dospělosti vypouštěni do divočiny. Zoo Dvůr Králové je v chovu psa hyenového vůbec velmi úspěšná. Březost trvá 70-73 dní, samice rodí 6 až 16 mláďat vážících 0,3 - 0,4 kg, při výchově štěňat samec aktivně spolupracuje. Štěňata se rodí černo-bílá až časem se objevují hnědé skvrny. Ve volné přírodě jsou tato zvířata kriticky ohrožena. Největší hrozby spočívají v nákaze tzv. psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, a ve zmenšování jejich loveckých teritorií. Psi hyenoví urazí za den i desítky kilometrů, mnozí z nich tak skončí pod koly aut.

Pes hyenovitý je nápadně zbarvená šelma s černým, hnědým, bílým a žlutým zbarvením srsti. Má dlouhé nohy, poměrně malou hlavu, štíhlé tělo a krátký a velice masivní čenich a tlamu. Na všech nohou má jen čtyři prsty, což je mezi psovitými šelmami poměrně neobvyklé. Žijí v Africe v oblastech jižně od Sahary a vyskytují se v savanách, polopouštích, ale i horách. Ve skupině psů hyenových se projevuje silné sociální chování. Před začátkem lovu probíhají tzv. zdravící rituály, po úspěšném lovu vyvrhují potravu ostatním jedincům, kteří se neúčastnili. O mláďata, kterých se v jednom vrhu rodí průměrně 7 -10, pečuje více členů smečky zároveň.

Psi hyenoví jsou velmi společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v početných smečkách. Psi hyenoví patří mezi nejlepší lovce na světě. Loví ve smečce, kterou vede vůdčí samec. Dokáží běžet rychlostí až 65 km/hod a jsou velmi vytrvalí. Troufnou si tak i na mnohem větší kořist, než jsou sami, například zebry nebo pakoně. Díky vzorné spolupráci při lovu bývá jejich úspěšnost až osmdesáti procentní.

Vložil: Markéta Vančová