Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vychrtlá selátka, požírající se navzájem: Otřesné záběry českých prasat v klecích jsou podle SVS v pořádku

19.01.2019
Vychrtlá selátka, požírající se navzájem: Otřesné záběry českých prasat v klecích jsou podle SVS v pořádku

Foto: Agropress

Popisek: Na snímku je naopak velmi spokojené přeštické černostrakaté prasátko. Nad snímky z videa OBRAZu se totiž zvedá kufr i otrlým povahám; proto je najdete až ve fotogalerii

FOTOGALERIE VIDEO Ztrápené a apatické prasnice zavřené v těsných kotcích, které jim umožní sotva vstát nebo si lehnout. Pod těly vystresovaných zvířat se nachází tvrdá betonová nebo roštová podlaha místo přirozenější slaměné podestýlky. Hromada mačkajících se selat bojujících o potravu, tedy pokud už nejsou mrtvá. Takový pohled do dvou českých velkochovů – Převýšov a Mlékosrby – nabídly autentické záběry zveřejněné nedávno spolkem OBRAZ – Obránci zvířat na jejich facebookovém profilu. Záběry přes noc nabraly téměř virální charakter, dostaly se už k 140 tisícům lidem a více než třetina z nich měla odvahu záběry rozkliknout a zhlédnout.

„Publikované snímky odkrývají běžné podmínky života prasat v českých velkochovech. Jedná se tam s nimi jako se zdrojem, nikoliv jako s živými bytostmi, které cítí bolest i emoce. Platná evropská legislativa umožňuje, aby prasnice strávila v individuálním kotci týden před inseminací a 4 týdny při každé březosti. Před porodem je samice také umístěna do individuální klece, kde přebývá dalších 5 týdnů v průběhu kojení. To znamená, že až třetinu života se tato velmi citlivá a inteligentní zvířata prakticky nemohou ani otočit,“ říká Pavel Buršík, mluvčí spolku OBRAZ.

Klecová forma ustájení je zaměřena čistě na byznys

Klece či kotce prasnice velmi omezují v jejich přirozeném chování – otáčení, rytí, chůzi. Také nemají kontakt s jinými prasaty, nemohou budovat hnízdo pro mladé před porodem, močí a kálí si přímo na místo určené k odpočinku. Zmíněná omezení mají za následek stresové chování i zdravotní komplikace jako oslabení kostí nebo infekce močového ústrojí.

Tématu se na popud OBRAZu věnovala i ČT: Podle náhodně vybraného zootechnika z jiné farmy je to, co záběry aktivistů ukazují, v pořádku. „Nic neobvyklého. Tyto technologie se používají k tomu, aby byla chráněna selata před zalehnutím prasnicí,“ uvedl zootechnik ze Zemědělské akciové společnosti Mžany František Šitler… Chovy v Převýšově a Mlékosrbech kontrolovali veterináři vloni a předloni, třikrát ročně. Nezjistili žádné závady. „Například k úhynům po porodu či narození mrtvých mláďat dochází, a to jak u zvířat chovaných v zajetí, tak žijících ve volné přírodě,“ napsal ČT mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. 

Ilustrační foto z velkochovu, Wikimedia

„Klecová forma ustájení je zaměřena čistě na byznys, proto také zástupci velkochovů při vyhodnocování jeho úspěšnosti hovoří o množství vyprodukovaných selat. Klece pak mají zabezpečit co nejvyšší produkci. Vůbec se nebere ohled na životní pohodu zvířat. Jak je patrné ze záběrů, ani klecové ustájení nenabízí záruku, že samice selata nezalehne nebo že se nenarodí mrtvá,“ vysvětluje ale Buršík. Video najdete ZDE.

Je to odporné týrání zvířat!

Ve 21. století neexistují omluvitelné důvody pro to, aby byla takto inteligentní a citlivá zvířata týrána v takovém rozsahu, zvlášť když jsou alternativy. Úplně nejlepší alternativou jsou venkovní chovy s přirozenými výběhy, ty jsou časté ve Velké Británii. U nás v klecích trpí až 90 % všech prasnic ve velkochovech. Oproti tomu například ve Švédsku, Velké Británii nebo Norsku se začalo od klecí ustupovat.

Spolek OBRAZ se rozhodl zveřejněním záběrů podpořit Evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové sdružující organizace na ochranu zvířat a životního prostředí z různých evropských zemí. Iniciativa bojuje za zlepšení životů hospodářských zvířat. Cílem je nasbírat více než jeden milion podpisů a dosáhnout zákazu klecových chovů v rámci celé EU. Petici lze podepsat ZDE.

Postižené husy kejhají?

Zveřejněná videa pocházejí ze dvou chovů na Královéhradecku - v Převýšově a Mlékosrbech. A jak píše iDnes.cz, jejich majitelé obratem (tj. ve čtvrtek 10. 1.) podali trestní oznámení na neznámého pachatele, který videa natočil a poté je prostřednictvím organizace publikoval.  „Podali jsme oznámení na policii, ale to je asi všechno. Opravdu nevím, proč u nás natáčeli. Obviňovat nás můžou, ale veterinární správa nic nezjistila. Já se tím už nezabývám, mám jiné starosti,“ sdělil k incidentu Jiří Andrýsek, majitel chovu Mlékosrby. 

„Kontroly, které jsou prováděny pravidelně každý rok, se zaměřují na oblast podmínek chovu, pohodu zvířat, nákazovou situaci nebo používání léčiv. Dohromady je pětatřicet oblastí, které se kontrolují. Další důraz je kladen na biologickou bezpečnost, což je zabezpečení chovu proti průniku cizích osob. To znamená hygienická smyčka - zákaz vstupu nepovolaným a uzamčení areálu,“ řekl pro iDnes.cz Aleš Hantsch, ředitel hradecké pobočky Státní veterinární správy.

Podle veterinární správy je vše v pořádku

„Nikdy jsme tam neshledali nic špatného. Tady je nutné říci, že ty záběry byly pořízeny kvůli klecovým chovům. Ani v jednom zařízení nedochází k porušování legislativy. Převýšov patří dokonce mezi nejmodernější zařízení v republice. Byl v minulých letech modernizován a tento typ technologie odchovu selat a prasnic se používá už od konce třicátých let minulého století,“ vysvětlil iDnes.cz Hantsch. Podle něj je nehybnost prasnic důležitá především pro bezpečnost selat. „Pravděpodobnost zalehnutí toho selete by byla daleko větší. Všechno je v souladu se zákonem. Jinak kontroly byly s ohledem na morovou situaci prasat navýšeny,“ konstatoval Hantsch s bohorovností kontrolora v terezínském ghettu.

Vložil: Markéta Vančová

Galerie