Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tahle dáma při těle se netváří vůbec kysele. Z kýčovité show udělala živou cirkusovou arénu. Tajnosti slavných

16.12.2018
Tahle dáma při těle se netváří vůbec kysele. Z kýčovité show udělala živou cirkusovou arénu. Tajnosti slavných

Foto: KO agency

Popisek: Pavla Tomicová v civilu

FOTOGALERIE Letošní devátou řadu taneční show České televize StarDance sleduji jenom kvůli Pavle Tomicové. Kdykoliv se totiž objeví na parketu, vzpomenu si na někdejší hit Petra Spáleného, v němž se přiznává, že ve snu lákal k hříčkám dámu při těle, protože ty štíhlé (které mu do snu vešly též), jsou kyselé. A nakonec si posteskne: „A ptám se, proč nejde získat sny dosnělé, chci žít a výskat s dámou při těle.“

Zatímco zpěvákovi se to nepodařilo, tanečník Marek Dědík, který je ve StarDance partnerem Pavly Tomicové, může s dámou při těle výskat a tančit již několik měsíců. Svými sympatiemi k ní se vůbec netají a na svém Instagramu se dokonce přiznal, že ji nelze nemít rád. A evidentně si to myslí i část diváků, i když ji ta druhá příliš nemusí. Tato energická dáma při těle (ačkoliv rozhodně nepatří k nejlepším tanečnicím soutěže), boduje u publika i u poroty nejen svými spontánními kreacemi, ale především nebývalým smyslem pro humor. Díky tomu je největším zpestřením načančané podívané, působící většinou jako ukázkové ztělesnění kýče (těm, kteří se mylně domnívají, že kýč je něco ošklivého, si dovolím připomenout, že je tomu přesně naopak).

Konečně sama sebou

Většinou vtrhne na parket jako klaun do cirkusové arény. Při jednom z posledních tanečních čísel přiběhla v kostýmu babky s šátkem na hlavě a pochvalovala si, že je konečně sama sebou. A právě proto ji publikum miluje a především díky jeho hlasům vyřazuje své soupeřky, výborné tanečnice a dokonalé krásky. K nim Pavla skutečně nepatří, i když i ona disponuje jistým půvabem. 

Je chvályhodné, že s pomocí StarDance konečně vyskočila z televizní škatulky rázných dobraček nebo hřmotných semetrik a každou sobotu předvádí, že dokáže být též elegantní dáma, k rytmu zrozená. Nejcennější na jejím vystupování ovšem je, že dodává sebedůvěru všem těm, co se trápí nějakými mindráky. Ostatně, historka o starších ženách, co se podobně jako ona, pokouší předvést provaz (i když jenom doma na koberci), to nejlépe dokazuje.

Morávkova múza

Mnoho diváků bohužel zná Pavlu Tomicovou především z populárního, nekonečného seriálu televize Nova Ulice, kde už naštěstí přestala účinkovat. Řada tvůrců její talent zneužívá a obsazuje ji do stereotypních postav lidových žen, projevujících se především hlasitým smíchem, a často ignorují její schopnost zahrát velké dramatické role, jimiž se proslavila v divadelním angažmá. Stala se múzou vynikajícího režiséra Vladimíra Morávka a díky němu je jednou z nejzářivějších hvězd Klicperova divadla v Hradci Králové, patřícího k nejlepším souborům u nás. Ještě předtím ovšem deset let působila v dalším známém hradeckém divadle Drak a právě zde ji Morávek objevil.

Respektovaná herečka

Pod jeho vedením se dočkala nádherných rolí a také prestižních ocenění. Za svoji Arkadinu v Čechovově Rackovi byla nominována na Cenu Thálie a jako Maryša ve skvělé Morávkově inscenaci Maryša – popravdě však Mařka získala Cenu Alfréda Radoka. A kdo si myslí, že je Iva Janžurová nepřekonatelná v Petrolejových lampách, možná by svůj názor poté, co by zhlédl Pavlinu Štěpu, opět v režii Vladimíra Morávka, přehodnotil.

A to, že patří k nejvýraznějším herečkám současné generace, dokazuje i skutečnost, že v Klicperově divadla hraje Eržu v kultovní Kočičí hře, proslavené díky nezapomenutelnému výkonu Dany Medřické. I v tomto případě si někteří diváci myslí, že Tomicová výkon Dany Medřické svou spontánní živočišností překonala. A zatímco jako Erža dojímá publikum k slzám, v Kouli, kde ztělesnila (a to doslova!) legendární koulařku Helenu Fibingerovou, se dusí smíchem.

Vložil: Adéla Hofmanová