Alarmující zjištění o nelegálním byznysu a zabíjení zvířat v Česku. Tak kde to proboha jsme?
19.07.2018
Foto: Týdeník policie / Facebook
Popisek: Uspaní tygři, kteří před pár dny uprchli ze špatně zabezpečeného bioparku; ilustrační foto
Letošní sezóna není pro média v žádném případě okurková a je oproti jiným letům bohatá nejen na dramatické politické okamžiky, ale i jiné události. Do žhavých politických problémů se u nás připletl nebývalý skandál, kvůli němuž se na veřejnosti objevily šokující informace o nelegálním byznysu kolem chovu divokých šelem. V Česku si lze za několik tisíc bez problémů koupit mláďata odebraná matkám a kvůli kůži, masu a kostní moučce jsou zabíjeni tygři. Vysoce ceněné části jejich těl jsou pak za značné částky nelegálně vyváženy do ciziny.
Vše odstartovala zpráva, jejímž prostřednictvím byla veřejnost varována, že se na svobodu dostali dva tygři a jeden lev, pocházející z bioparku, nacházejícím se v Královéhradeckém kraji. Rozsáhlá akce, jíž se zúčastnilo na osm policejních hlídek, skončila za pár hodin úspěšně, když byly šelmy uspány veterináři pomocí injekčních střel.
Nelegální byznys
Jenže, současně se v médiích začaly objevovat informace, naznačující, jak velký a nelegální byznys existuje v naší zemi kolem chovu divokých šelem a že kvůli tomu byly v několika krajích zahájeny policejní razie, například na nechvalně proslulé vietnamské tržnici SAPA. Děsivé bylo zjištění, že se u nás zabíjeli například tygři a s jejich masem a dalšími částmi těla se čile obchodovalo. Na celou záležitost jako první upozornil server lidovky.cz. Ten mimo jiné navíc zjistil, že se o tom mezi odborníky ví již delší dobu. Ředitel ZOO ve Dvoře Králové Přemysl Rabas se přitom nechal slyšet, že je nelegálním obchodováním s mrtvými zvířaty porušováno hned několik našich i mezinárodních zákonů. Zmínil, že mrtvý tygr má paradoxně větší cenu než živý a postěžoval si, že se naše orgány touto závažnou skutečností příliš nezabývají.
Alarmující situace
Česká televize zase přinesla šokující rozhovor s ředitelem pražské zoologické zahrady Miroslavem Bobkem, který se pozastavil nad tím, jak snadno lze u nás chovat některá exotická zvířata. Dal najevo znepokojení, že takových věcí se v poslední době objevuje hodně, především, že je u nás velmi špatně zacházeno s velkými šelmami: „Myslím si, že ta situace už je alarmující.“ Podle něj máme naprosto špatnou legislativu, v Česku jsou chovány stovky šelem, není nejmenší problém si za dvacet tisíc koupit lva, a nic k tomu není zapotřebí. Nejsou stanovené žádné kvalifikační předpoklady pro chov velkých šelem či jiných nebezpečných zvířat, nejsou tu definováné a vymáháné žádné podmínky. Existuje prý jenom jakési doporučení, jímž se nikdo nemusí řídit. A když veterinární zpráva zjistí pochybení u nějakého chovatele, tak se nic tak neděje, protože ta zvířata není kam dát. A o počtu divokých šelem, chovaných v naší zemi, dokonce neexistuje ani stoprocentní přehled.
Kde to jsme, proboha?
Také on konstatoval, že jde o velký byznys a za peníze se například zbytečně odebírají mláďata matkám, v některých zařízeních jsou usmrcovaní tygři a tygří maso a tygří moučka jsou od nás vyvážené do Asie . „No tak, kde to jsme, proboha?“ ptal se Miroslav Bobek rozčileně. Odpověď je bohužel prostá, v Česku.
Vložil: Adéla Hofmanová